Prezes GKS-u Katowice, Marek Szczerbowski, złożył rezygnację. "Potrzebne są nowe działania, nowe decyzje i nowa odpowiedzialność" [Zdjęcia+wideo]
W piątek, 2 czerwca, prezes GKS-u Katowice Marek Szczerbowski złożył rezygnację ze stanowiska. Pozostanie na nim do 26 sierpnia. Wiadomość przekazał w trakcie wykładu, który odbył się w auli im. Lechosława Deca Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
Marek Szczerbowski złożył rezygnację
Rezygnację ze stanowiska prezes Marek Szczerbowski złożył w trakcie wykładu połączonego z konferencją, podsumowującą okres jego prezesury w klubie. Przypomnijmy, że pojawił się w GieKSie 26 sierpnia 2019 roku i do tego też dnia - 26 sierpnia 2023 roku - będzie obowiązywała jego umowa.
Za kadencji Szczerbowskiego hokeiści dwukrotnie zdobyli Mistrzostwo Polski i Superpuchar, zadebiutowali też w hokejowej Lidze Mistrzów.
Złoto zdobyły również piłkarki, czyli podopieczne Karoliny Koch. To pierwszy złoty medal w historii piłkarskich sekcji GKS-u Katowice.
Na kartach historii zapisali się również siatkarze, którzy po raz pierwszy awansowali do fazy play-off. Do Ekstraklasy nie awansowali piłkarze, którzy obecnie są w 1. lidze, ale warto tutaj przypomnieć, że gdy prezes Szczerbowski przychodził do klubu, byli oni w 2. lidze. Ogromne sukcesy odnosili też szachiści.
W trakcie konferencji Marek Szczerbowski poruszył następujące tematy: początek kadencji, cele, funkcjonowanie poszczególnych sekcji, szkolenie dzieci i młodzieży, marketing, organizacje imprez, relacje z kibicami, zarzuty, wątek agresji, depresji i efektów swojej pracy. Były też dwie rundy, w których pytania mogli zadać zgromadzeni na sali sportowcy, dziennikarze i kibice.
Miasto o współpracy z prezesem Szczerbowskim
Chciałbym bardzo podziękować prezesowi za ostatnie lata prowadzenia GKS-u Katowice. Klubu, który nam bardzo pięknie rozkwitł i który cieszy się dziś wieloma sukcesami. Dziękuję za ten czas i życzę wszystkiego dobrego na nowej zawodowej drodze.
mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
GKS Katowice rozrósł się do potężnej organizacji. Dzięki zaangażowaniu władz miasta - zarówno temu operacyjnemu, jak i budowie stadionu - klub czeka mnóstwo nowych wyzwań. Potrzebne są nowe działania, nowe decyzje i nowa odpowiedzialność. Wiem, jakie decyzje trzeba podjąć. Jestem w stanie zrobić wszystko, ale nie wiem, jak na to zareaguje mój organizm. Boję się, że mój stan ducha, który obecnie jest bardzo dobry, może się pogorszyć. Potrzebuję spokoju. I to jest jedyny powód. Szanuję cały klub, zawodników, których sukcesy są ogromne, ale też kibiców, których obecnie zachowanie jest wzorowe lub zbliżone do wzorowego. Ukłony dla nich.
dodał prezes Marek Szczerbowski
Jakie są dalsze plany Marka Szczerbowskiego? Na razie - jak wspomniał w trakcie wykładu - chce odpocząć i nauczyć się grać na trąbce. Mówił to oczywiście z uśmiechem na ustach, ale z całą powagą podkreślał, że najważniejszy jest dla niego teraz spokój ducha.
Nie ukrywam, że jest to koniec pewnego etapu GKS-u Katowice, który zostanie zapisany w historii, jako jeden z najlepszych okresów. Dlaczego? Dlatego, że jest pełen sukcesów sportowych. Dziś, patrząc na inne kluby sportowe, rzadko wspominamy ich problemy finansowe i budżety, najczęściej wspominamy najlepszych zawodników, drużyny i sukcesy sportowe. Tutaj nie brakuje wspaniałych zawodników i zawodniczek, i właśnie tych sukcesów.
podkreśla wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun
Otwieramy nowy etap. W zarządzie klubu mamy wspaniałego wiceprezesa Krzysztofa Nowaka. To osoba doskonale znana wszystkim sportowcom w Katowicach i nie tylko, bo również w Polsce i na świecie. Bardzo dobry organizator. Myślę, że ten okres współpracy obu panów umożliwił wytworzenie nowego kierunku, nowego etapu rozwoju. Przed nami przede wszystkim rozwinięcie szeroko rozumianego szkolenia dzieci i młodzieży. To jest dzisiaj najważniejsze wyzwanie miasta i klubu.
dodaje Bojarun
W trakcie konferencji prezes Szczerbowski przedstawił listę efektów, które udało się osiągnąć przez cztery lata jego kadencji od 2019 do 2023 roku.
1. Siatkówka: Utrzymanie poziomu sportowego z jednoczesnym względnym obniżeniem kosztów.
2. Piłka nożna mężczyzn: Obniżenie kosztów z równoczesną poprawą wyników sportowych.
3. Piłka nożna kobiet: Utrzymanie lub niewielki względny wzrost kosztów z równoczesnym znacznym podniesieniem wyniku sportowego.
4. Hokej: Obniżenie kosztów działalności z jednoczesną istotną poprawą wyniku sportowego.
5. Relatywne obniżenie kosztów pozasportowych działalności spółki.
6. Zwiększenie ilości sprzedawanych biletów.
7. Zwiększenie przychodów spółki.
8. Poprawa bezpieczeństwa.
9. Otwarcie sklepiku z gadżetami klubowymi.