Projekt Plaża w Kato: hamaki i leżaki już czekają na wypoczywających na Dolinie Trzech Stawów
Od 12 sierpnia popularne katowickie miejsce wypoczynku wzbogaciło się o hamaki, leżaki z parasolami i stoły piknikowe, a także interaktywne gry z wiedzy o mieście. Wszystko w ramach inicjatywy plazawkato.pl, której celem jest sprawdzenie jak najlepiej tworzyć miejskie strefy wypoczynku nad wodą.
Na Dolinie Trzech Stawów odpoczniemy na hamakach i nowych ławkach
W słoneczne weekendy na kąpielisku w katowickiej Dolinie Trzech Stawów przebywa każdorazowo kilkaset osób. Od marca przedstawiciele Fundacji Napraw Sobie Miasto badali potrzeby mieszkańców dotyczące tego miejsca. W samej ankiecie udział wzięło ponad 600 osób. Teraz wspólnie z architektem Wojciechem Lesiakiem przygotowali prototyp w przestrzeni i propozycję identyfikacji wizualnej, aby przetestować zmiany.
Odwiedzający plażę potrzebują cienia, ale też wiedzy o tym terenie. Okazało się, że ciągle nie tylko wielu obcokrajowców, ale i katowiczan nie wie, ile tutaj jest atrakcji. Nie chodzi tylko o orientację, gdzie jest plac zabaw czy wypożyczalnia sprzętu wodnego, ale też możliwość spotkania blisko 40 gatunków ważek z 80 występujących w Polsce. mówi prezes fundacji Paweł Wyszomirski
Aktualne informacje o kąpielisku i jakości wody można znaleźć na stronie plazawkato.pl. Na stronie umieszczono także asystenta sztucznej inteligencji - Stawika. Nie tylko zna się on doskonale na zaletach Doliny 3 Stawów, ale także potrafi odpowiadać w języku angielskim czy ukraińskim. Dodatkowo możemy sprawdzić swoją wiedzę nie tylko o ważkach, ale i katowickich rzekach czy dowiedzieć się ile właściwie jest stawów w Dolinie Trzech Stawów.
Organizatorem projektu jest Fundacja Napraw Sobie Miasto, która realizuje na zlecenie Urzędu Miasta Katowice projekt #plażawkato. Jego celem jest poprawa przestrzeni wypoczynku i rekreacji nad wodą w mieście. Inicjatywa ma na celu zwiększenie dostępności i jakości miejskich miejsc wypoczynkowych w mieście oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na łonie natury oraz wspieranie zrównoważonego rozwoju miejskiego.
Projekt ma charakter partycypacyjny - angażuje mieszkańców, urzędników i przedsiębiorców. To oni podczas specjalnych warsztatów przygotowali nowe meble miejskie, na których możemy wypocząć.