Protest przeciwko CPK w Katowicach. Manifestacja w centrum miasta
Mieszkańcy Katowic i innych miast regionu po raz kolejny będą protestować przeciwko planom powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Tym razem manifestacja odbędzie się w centrum Katowic. Protest zaplanowano na sobotę, 5 listopada.
Kolejny sprzeciw wobec CPK w Katowicach
Przeciwnicy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego spotkają się w najbliższą sobotę, 5 listopada w Katowicach, by wyrazić głośno swój sprzeciw. W Katowicach planowana jest manifestacja, której uczestnicy przemaszerują z Placu Wolności na katowicki Rynek. Początek wydarzenia o godzinie 12:00.
Organizatorzy protestu w planach powstania CPK widzą zagrożenie dla środowiska naturalnego. Przekonują także, że inwestycja jest związana z koniecznością wywłaszczenia mieszkańców terenów, przez które miałyby przebiegać koleje dużych prędkości.
Inwestycja od samego początku budzi w kraju wiele kontrowersji. W województwie śląskim odbyło się już kilka akcji protestacyjnych przeciwko powstaniu CPK. Zorganizowano także konsultacje społeczne dla mieszkańców terenów, których dotyczy przedsięwzięcie. O spotkaniu w Katowicach informowaliśmy w artykule, który można znaleźć, klikając TUTAJ.
W portalu WKATOWICACH.eu relacjonowaliśmy także protest dotyczący CPK, który odbył się w katowickich Piotrowicach w lutym tego roku.
Sobotnia manifestacja ma mieć charakter regionalny. Oznacza to, że mają w niej wziąć udział nie tylko mieszkańcy Katowic, ale także innych miejscowości, których dotyczą plany związane z budową kolei dużych prędkości w województwie śląskim.
Obecnie rozważane są 4 warianty przebiegu nowych linii kolejowych. Wszystkie budzą społeczne kontrowersje.
Czym jest Centralny Port Komunikacyjny?
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność. W pierwszym etapie ma obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.
W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.
CPK podaje, że inwestycja powinna umożliwić stworzenie ponad 150 tys. nowych miejsc pracy. W rejonie CPK powstanie Airport City, w skład którego wejdą m.in. obiekty targowo-kongresowe, konferencyjne i biurowe. CPK jest w 100 proc. własnością Skarbu Państwa.
O potencjalnym związku inwestycji z lotniskiem Katowice Airport w Pyrzowicach można przeczytać, klikając TUTAJ.