Przed Muzeum Śląskim powstanie miejsce do wypoczynku pod wielkim żaglem! Będą też nowe miejsca na eksponaty
Nie tylko dawny warsztat mechaniczny i kuźnia byłej kopalni „Katowice” (wcześniej „Ferdynand”), ale także przestrzeń wokół nich, mają przejść metamorfozę. Inwestycja przygotowywana przez Muzeum Śląskie w Katowicach może sprawić, że katowiczanie i goście naszego miasta będą jeszcze chętniej odwiedzać Strefę Kultury. Zacienione miejsce do spędzania wolnego czasu w postindustrialnej przestrzeni z pewnością zrobi furorę!
Rewitalizacja budynków pokopalnianych i zadaszone miejsce do wypoczynku i rekreacji przy Muzeum Śląskim w Katowicach
Muzeum Śląskie planuje rozpiąć wielki żagiel nad zewnętrzną przestrzenią pomiędzy zrewitalizowanymi budynkami pokopalnianymi. W ten sposób chce przyciągnąć mieszkańców Katowic i gości naszego miasta do spędzania wolnego czasu w otaczającej Muzeum części Strefy Kultury. Metamorfoza przestrzeni wokół budynków jest tylko jednym z elementów wielu zaplanowanych inwestycji na terenie po byłej kopalni „Katowice”.
Muzeum Śląskie decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymało dofinansowanie na zadanie „Adaptacja budynków poprzemysłowych byłej kuźni i warsztatu mechanicznego na funkcje ekspozycyjną i edukacyjną Muzeum Śląskiego w Katowicach”. Projekt stanowi kolejny etap rewitalizacji i adaptacji terenu oraz obiektów po byłej kopalni Katowice na cele muzealne, tworzących wraz z sąsiednimi instytucjami Katowicką Strefę Kultury. poinformowało Muzeum Śląskie
Przedmiotem projektu jest kompleksowa adaptacja dwóch zabytkowych obiektów pokopalnianych (warsztat mechaniczny i kuźnia) wraz z zagospodarowaniem terenu w otoczeniu budynków i wyposażeniem obiektów. Budynki będą pełnić głównie funkcję wystawienniczą z zasadniczym przeznaczeniem na wystawę stałą prezentującej historię przemysłu na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. W budynkach zlokalizowana zostanie również przestrzeń warsztatowo-edukacyjna oraz profesjonalna pracownia konserwacji metalu wraz z zapleczem techniczno-magazynowym.
Wielką metamorfozę dwóch budynków i otaczającej je przestrzeni zaplanowano na kilka najbliższych lat. Jej finału należy się spodziewać w roku 2028. Całość będzie kosztować blisko 50 mln złotych.
Strefa Kultury w Katowicach ciągle pięknieje
Pierwsze rewitalizacje terenu po byłej kopalni „Katowice” (wcześniej „Ferdynand”) były związane z projektem przeniesienia na to miejsce siedziby Muzeum Śląskiego. Wyremontowano wówczas wiele pokopalnianych budynków i zaaranżowano przestrzeń wokół nich. Obok istniejących zabudowań powstały współczesne bryły architektoniczne ze szkła. Otwarcie siedziby Muzeum przed dekadą nie było jednak końcem metamorfozy tej okolicy.
Muzeum Śląskie przejmuje i remontuje kolejne historyczne obiekty w swoim otoczeniu. Trwa kompleksowa rewitalizacja budynku zabytkowej łaźni „Gwarek”. W kolejce do remontu są już kolejne budynki – w tym górująca nad Muzeum Śląskim wieża ciśnień. Prace toczą się także na innej wieży – charakterystycznej wieży wyciągowej szybu „Warszawa II”, na którym zlokalizowany jest punkt widokowy.
W przestrzeni Muzeum Śląskiego znajdziemy sporo zieleni, wiosną zachwycają kwitnące tu połacie krokusów. Zgodnie z projektami inwestycji w tej okolicy roślin ma być jeszcze więcej. Znajdziemy tu już miejsca do spędzania wolnego czasu, których również ma przybywać. Przed wejściem do Muzeum ustawiono jeden z miejskich fortepianów, z którego często korzystają odwiedzający Muzeum goście.
Także nowa zadaszona przestrzeń z pewnością sprawi, że wokół Muzeum Śląskiego jeszcze chętniej swój wolny czas spędzą katowiczanie i turyści.