Przed nami 7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. Festiwal otworzy Europejskie Miasto Nauki
W grudniu w Katowicach odbędzie się kolejna, już 7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. Rozpocznie ona obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 - tytuł ten otrzymały Katowice. Na uczestników ŚFN czeka ponad blisko 1000 aktywności naukowych i możliwość spotkania się z blisko 2000 naukowcami i popularyzatorami nauki.
Śląski Festiwal Nauki Katowice już w grudniu
Już za trzy miesiące wejdziemy do Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego, w których będą działy się rzeczy wielkie i bardzo ciekawe. Przed nami 7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki, który co roku ściąga do Katowic dziesiątki tysięcy osób, by dzielić się nauką i rozmawiać o niej.
Tegoroczna edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice będzie wyjątkowa, bo rozpocznie Rok Nauki w Katowicach. Nasze miasto otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024.
Chcemy mocno promować wielkość naszych uczelni wyższych, które funkcjonują nie tylko na obszarze Katowic, ale całego regionu. Chcemy chwalić się różnymi dokonaniami zrealizowanymi przez uczelnie i promować nasze miasto, jako dobre miejsce do życia, studiowania i podjęcia pracy. Śląski Festiwal Nauki rozpoczynamy w Spodku widowiskiem, które zainauguruje Katowice jako Europejskie Miasto Nauki 2024. Przez cały rok czekać będzie wiele atrakcji, a nasze miasto stanie się żywym centrum nauki. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Na otwarcie ŚFN przygotowywane jest widowisko, za które odpowiadają artysta Miuosh, pisarz i scenarzysta Zbigniew Rokita i reżyser Jan P. Matuszyński.
Ma to być widowisko, które opowiada o Śląsku, Katowicach i Śląskiej Scenie Naukowej ludziom, którzy przyjadą tu z całego świata. Niektórzy pewnie pierwszy raz będą widzieć Spodek i słyszeć pewne nazwiska. Poza tym wyzwaniem jest też to, żeby to było popowe, przyjemne i zostawiające coś w człowieku. Cieszę się i dziękuję, że zostałem zaproszony do tego wydarzenia. Najbardziej mnie cieszy, że to jest tutaj, w Katowicach, na moim osiedlu, w zasadzie pod moim domem. mówił katowicki artysta, Miuosh
7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki odbywać się będzie w dniach 9-11 grudnia. Ostatni dzień będzie bardziej skupiony na dzieciach i młodzieży, która co roku licznie wraz z opiekunami ze szkoły odwiedza MCK.
Europejskie Miasto Nauki 2024 będzie takim całorocznym Śląskim Festiwalem Nauki, który będzie odbywał się w Katowicach i w miastach ościennych. Wszędzie tam, gdzie mamy swoje ośrodki akademickie będziemy chcieli pokazywać naukę, cieszyć się nią i podkreślać, jak ważna jest dziś i może być ważna w przyszłości regionu. Stwierdziliśmy, że to jest bardzo wyjątkowe wydarzenie, więc otwieramy je w najbardziej ikonicznej budowli Śląska, czyli Spodku.mówi rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ryszard Koziołek
Podzielimy 2024 rok na 50 tygodni, a każdy będzie miał temat główny, który jest ważny dla regionu. Będzie odzwierciedlał to, czym dziś nauka się zajmuje na świecie i tym, co najbardziej rozpala naszą wyobraźnię. To m.in. sztuczna inteligencja, podbój Marsa czy nowe źródła energii. Chcemy to pokazać i o tym opowiedzieć. Do rozmowy na te tematy zaprosimy ekspertów i mieszkańców. dodaje prof. Koziołek
Śląski Festiwal Nauki stawia na dostępność - podczas festiwalu organizatorzy zadbają o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, zapewniają m.in. tłumaczenie na język migowy, technologie wspomagające słyszenie, przestrzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz przyjazne osobom ze spektrum autyzmu i asystę dla osób z niepełnosprawnościami.
Warto podkreślić, że 7. Śląski Festiwal Nauki Katowice jest wydarzeniem bezpłatnym. Uczestnicy będą musieli zarejestrować się na wydarzenie - indywidualne bezpłatne wejściówki będą obowiązywały na wydarzenie do Międzynarodowego Centrum Kongresowego na 9-11 grudnia. Rejestracja powinna ruszyć pod koniec września. Niektóre wydarzenia będą wymagały dodatkowej rejestracji - będzie ona dostępna pod koniec października. W połowie października ruszy rejestracja grup szkolnych.
Wiele scen z atrakcjami na Śląskim Festiwalu Nauki
7. Śląski Festiwal Nauki Katowice przygotowuje ponad 2000 naukowców i popularyzatorów nauki, a w programie znajdzie się blisko 1000 aktywności naukowych. To spotkania autorskie, debaty, wykłady i koncerty na kilkunastu scenach:
- Scena Główna,
- Scena „Nauka. To lubię” (we współpracy z dr. Tomaszem Rożkiem),
- Scena Przynależności,
- Scena Młodych,
- Scena Rodzinna,
- Scena Pulsar (we współpracy z tygodnikiem “Polityka”),
- Scena 357 (we współpracy z Radiem 357),
- Scena „Czytamy naturę” (we współpracy z dr. Łukaszem Lamżą),
- Scena Motorsportu (we współpracy z Mikołajem Sokołem),
- Scena chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król,
- 6 scen na Rynku Idei Miasta Nauki (scena Dziedzictwa przemysłowego i kulturowego, scena Kreacji i Krytyki, scena Klimatu i środowiska, scena Zdrowia i jakości życia, scena Przemysłów przyszłości, scena Innowacji społecznych),
- Drzewo opowieści (we współpracy z Festiwalem Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”),
- Scena Silesian Hall of Fame.
Nowe Strefy Specjalne Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice
Oczywiście w tegorocznej edycji ŚFN nie zabraknie nowych, intrygujących stref.
Strefa Chorób Poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król
Nieustanna eksploatacja środowiska naturalnego oraz nierozważne zarządzanie jego zasobami doprowadzają do powstawania zanieczyszczeń, które przenikają do wody, gleby i powietrza, skąd z łatwością przedostają się do ludzkiego organizmu. Odpowiedzią na to zjawisko jest medycyna zaangażowana, która - kierując się teraźniejszym i przyszłym zdrowiem społeczeństwa - z uwagą studiuje przeszłość. Podczas 7. edycji ŚFN Katowice zaprezentujemy strefę chorób poprzemysłowych, której patronką będzie Jolanta Wadowska-Król. Bohaterka walki z epidemią ołowicy w katowickich Szopienicach, która odważyła się głośno mówić o problemie wywoływanym przez lokalną hutę, była symbolem zaangażowania w sprawy społeczne oraz odwagi i zaufania nauce.
Wspominając panią Jolantę chcemy przybliżyć festiwalowej publiczności koncepcję medycyny zaangażowanej z jej teoretycznej i praktycznej strony, pokażemy, jak świadome i uważne rozpoznanie chorób postindustrialnego Śląska pomaga wypracować strategie ich leczenia oraz profilaktyki. Skupimy się na poznaniu chorób poprzemysłowych nie tylko z medycznej, ale także społecznej perspektywy. Postaramy się przedstawić konkretne działania pomocne w tworzeniu bardziej przyjaznego środowiska, którego celem byłoby dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców. mówią organizatorzy ŚFN Katowice
Koordynatorką strefy jest dr hab. Lucyna Sadzikowska, prof. UŚ.
Strefa Motorsportu
Strefa motorsportu to miejsce, w którym motoryzacja i technologia spotykają się w niezwykłym połączeniu. Koordynatorem strefy będzie redaktor Mikołaj Sokół, dziennikarz motoryzacyjny, komentator sportowy i specjalista sportów motorowych.
W strefie zaprezentowany będzie motorsport, będący prawdziwym laboratorium, z którego innowacyjne rozwiązania trafiają do codziennego życia, przyczyniając się do postępu w różnych dziedzinach. Główne tematy poruszane w tej strefie: motorsport jako laboratorium technologii, materiałoznawstwo, działania proekologiczne, motorsport i odpowiedzialność społeczna, psychologia i fizjologia, logistyka, komunikacja, kobiety w motorsporcie, historia motorsportu, historia wypadków i ich analiza naukowa.
Strefa specjalna będzie gościć wybitne osobistości ze świata motorsportu. Obecnie prowadzone są rozmowy m.in. z Marcinem Budkowskim, Robertem Kubicą, Toto Wolffem, Danielem Ricciardo, Sebastianem Vettelem, Valtterim Bottasem, Rafałem Sonikiem i Erykiem Goczałem. Spotkania z takimi gośćmi umożliwią poznanie ich doświadczeń i wiedzy na temat motorsportu.
Dzieci budują Miasto Nauki
Z myślą o najmłodszych uczestnikach Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice powstanie Strefa "Dzieci budują Miasto Nauki". Poprzez zabawę organizatorzy rozbudzą u najmłodszych uczestników festiwalu ciekawość poznawczą oraz zachęcą do zgłębiania tajemnic współczesnej nauki.
Ścieżki tematyczne Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024
Program 7. ŚFN KATOWICE będzie budowany w oparciu o ścieżki tematyczne Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024:
- Klimat i środowisko,
- zdrowie i jakość życia,
- przemysły przyszłości,
- innowacje społeczne,
- dziedzictwo przemysłowe i kulturowe,
- kreacja i krytyka.
Ponadto w tegorocznej edycji festiwalu realizowana będzie tematyka związana z siedemnastoma celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Uczestnicy będą mogli zobaczyć pokazy naukowe na ponad 200 stanowiskach, wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach, warsztatach i wykładach w języku polskim i angielskim. Dostępne będzie też tłumaczenie na język ukraiński oraz migowy.
Konkursy Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice
- Śląska Nagroda Naukowa - wyróżnienie przyznawane osobom, które w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej. Gala wręczenia nagród odbędzie się podczas 7. ŚFN Katowice w niedzielę 10 grudnia w sali konferencyjnej nr 6 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach).
- POP Science - konkurs dla popularyzatorów nauki. Partnerem konkursu jest Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska.
- OFF Science — przegląd garażowych wynalazków (uruchomienie naboru zgłoszeń od 11 września).
- Młodzi dla przyszłości Śląska - projekty naukowe uczniów (uruchomienie naboru zgłoszeń rusza 11 września).
Goście specjalni i ambasadorzy 7. ŚFN
Na Śląskim Festiwalu Nauki Katowice będziemy mogli spotkać wielu wyjątkowych gości. Wśród nich są:
- prof. Mike Berners-Lee - światowej sławy ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych, w tym wskaźników emisji dwutlenku węgla. Pracuje na Uniwersytecie w Lancaster w Wielkiej Brytanii. Jego najgłośniejsza książka to „There is No Planet B” (jest autorem określenia „Nie ma planety B”).
- prof. Derrick de Kerckhove - badacz w dziedzinie nowych mediów, relacji społeczeństwa, kultury i technologii (STS), dyrektor McLuhan Center for Culture and Technology założonego przez Marshalla McLuhana na University of Toronto (Kanada).
- dr Niamh Shaw - specjalistka od komunikacji STEM (science, technology engineering, mathematics), naukowczyni, inżynierka, popularyzatorka kosmosu i znaczenia kobiet w nauce. Brała udział w analogowych misjach marsjańskich, w 2014 roku została uznana za jedną z najbardziej utalentowanych kobiet w naukach technicznych w Irlandii.
- prof. Lewis Dartnell - profesor biologii z Oxford University. Jego badania dotyczą astrobiologii i poszukiwania życia mikrobiologicznego na Marsie. Jest konsultantem naukowym BBC i autorem 5 książek popularnonaukowych.
- Alaina Wood - naukowczyni, aktywistka i specjalistka od komunikacji o klimacie, zajmuje się zrównoważonym klimatem oraz zarządzaniem wodami opadowymi i odpadami stałymi. Nazywana „królową śmieci”.
- dr Karolina Pierzynowska - laureatka międzynarodowej nagrody Future Science Future Star Award. Jest biologiem molekularnym. Polka prowadzi badania nad lekiem, który mógłby zmienić podejście do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera.
- Paulina Różyło - pilotka szybowcowa, liniowa i akrobacyjna, jedyna w Polsce kobieta oblatywacz.
- Maria Rotkiel - psycholog, trenerka motywacyjna, terapeutka poznawczo-behawioralna, trenerka biznesu.
- prof. Krzysztof Zanussi - reżyser, scenarzysta i producent filmowy, którego twórczość związana jest głównie z dwoma nurtami polskiego filmu - kinem młodej kultury oraz kinem moralnego niepokoju. Od 1992 roku profesor sztuk filmowych.
- Dawid Myśliwiec - doktor nauk chemicznych, prowadzi dwa popularnonaukowe kanały na YouTubie: „Uwaga! Naukowy Bełkot” oraz „Wyłącznie Naukowy Bełkot. Napisał książkę pt. „Przepis na człowieka”. Od kilku lat zajmuje się popularyzacją nauk ścisłych - chemii, fizyki, medycyny czy geologii.
- dr Maciej Płaza - prozaik, doktor humanistyki, tłumacz literatury anglojęzycznej (tłumaczył m.in. dzieła H.P. Lovecrafta i "Frankensteina" Mary Shalley), laureat wielu nagród, m.in.: Nagrody Literackiej „Nike”, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Fundacji im. Kościelskich.
Wśród ambasadorów ŚFN znajdują się:
- dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki,
- dr Łukasz Lamża, filozof przyrody i dziennikarz naukowy,
- Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz radiowy i lektor, rzecznik prasowy Planetarium Śląski Park Nauki w Chorzowie,
- dr Agata Kołodziejczyk, neurobiolożka i astrobiolożka,
- Wiktor Niedzicki, dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator nauki, autor programu “Laboratorium”,
- Nicole Stott, amerykańska astronautka NASA,
- prof. Katarzyna Kłosińska, językoznawczyni, przewodnicząca Rady Języka Polskiego,
- David Price, brytyjski naukowiec plenerowy i pisarz,
- Piotr Baron, dziennikarz i prezenter radiowy,
- dr Arkadiusz Gorzawski, fizyk akceleratorów cząstek i inżynier oprogramowania w Europejskim Źródle Spalacyjnym (ESS),
- Daniel Tammet, brytyjski sawant autystyczny, ponadprzeciętnie uzdolniony,
- Łukasz Wilczyński, popularyzator nauki, pomysłodawca i współorganizator projektu European Rover Challenge,
- Mikołaj Sokół, polski dziennikarz i komentator sportowy. Jego specjalnością jest Formuła 1.
Katowice - Europejskie Miasto Nauki 2024
Tegoroczny Śląski Festiwal Nauki Katowice będzie jednocześnie weekendem otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach. Obu okolicznościom towarzyszyć będzie hasło: „Nauka da nam przyszłość”.
Choć ŚFN ma swój indywidualny charakter, dzięki któremu jest rozpoznawalny i trudny do pomylenia z jakimkolwiek innym wydarzeniem, jego program i formuła rokrocznie ulegają koniecznym modyfikacjom - pozwalają one być naszemu przedsięwzięciu na czasie z aktualnymi problemami oraz zagadnieniami nurtującymi społeczeństwo i samą naukę.
Organizatorem obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 jest Miasto Katowice, Konsorcjum Akademickie Katowice Miasto Nauki, w skład którego wchodzą Uniwersytet Śląski (lider), Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach; Województwo Śląskie oraz Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska.
Widowisko otwierające obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024
W grudniu Katowice zamienią się w prawdziwe epicentrum nauki i sztuki. Stanie się tak za sprawą absolutnie wyjątkowego widowiska otwierającego obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024. Uroczystości rozpoczną się 9 grudnia w Spodku, która ze względu połączenie klimatu, architektury i historii, stanowi najlepszą lokalizację dla tak kosmicznego wydarzenia.
Publiczność zebrana na widowisku otwarcia Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 będzie świadkiem widowiska muzyczno-naukowego przygotowanego przez twórców związanych bezpośrednio z naszym regionem.
W wydarzeniu wezmą udział naukowcy, muzycy i artyści z uczelni tworzących Konsorcjum Akademickie - Katowice Miasto Nauki. Za muzyczną oprawę wydarzenia odpowiedzialny będzie Miuosh - producent muzyczny i jedna z największych w Polsce gwiazd sceny hip-hop. Warstwę liryczną opracowuje Zbigniew Rokita - znakomity pisarz, dziennikarz i reporter; laureat Literackiej Nagrody Nike za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku". Reżyserii podejmie się dr Jan Matuszyński - reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych związany ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Twórca m.in. filmów „Ostatnia rodzina” (2016) o losach rodziny Beksińskich czy „Żeby nie było śladów” (2021) o sprawie zabójstwa przez milicję Grzegorza Przemyka.
Program Europejskiego Miasta Nauki 2024
Ramowy program obchodów w 2024 r. dostępny jest TUTAJ. Główny program całoroczny zostanie zbudowany wokół 50 tygodni Euroejskiego Miasta Nauki, z których każdy będzie koncentrować się na temacie poświęconym ważnemu problemowi polskiej i światowej nauki, o znaczącym wpływie na nasze życie. Uczestnicy będą mogli spotkać się z wybitnymi ekspertami w danej dziedzinie, jak również sami mieszkańcy otrzymają możliwość przyłączenia się do rozwijania wiedzy, m.in. w ramach aktywności w nurcie citizen science.
W programie Europejskiego Miasta Nauki przewidziano również wydarzenia strategiczne, m.in.:
- 12-15 czerwca 2024 - międzynarodową konferencję EuroScience Open Forum (ESOF 2024) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach,
- czerwiec-wrzesień 2024 - European Science in the City Festival - inicjatywę komisji europejskiej z szeregiem wydarzeń popularnonaukowych dotyczących europejskich misji badawczych,
- czerwiec 2024 - EU Talent Fair - europejską inicjatywę targów pracy dla naukowców i naukowczyń,
- wrzesień 2024 - europejskie finały EUCYS: European Union Contest for Young Scientists,
- wrzesień 2024 - organizację TalentOn - europejskiej inicjatywy dla młodych naukowców i naukowczyń,
- październik 2024 - Międzyuczelnianą Inaugurację Roku Akademickiego 2023/2024,
- 6-10 grudnia 2024 - zamknięcie obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, podczas Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice.