Przed nami kolejna edycja Solar Festiwalu. Odpoczniemy przy muzyce nad stawem Janina
Fundacja Soundscape ogłasza kolejną edycję „Solar Festiwalu” – cyklu bezpłatnych terapeutycznych sesji muzycznych, które tym razem odbędą się w malowniczym otoczeniu Lasu Murckowskiego, nad stawem Janina. Wydarzenie to jest unikalną okazją do zanurzenia się w kojących dźwiękach muzyki relaksacyjnej, połączonej z bezpośrednim kontaktem ze sztuką i naturą. Kolejna, bezpłatna edycja odbędzie się w dniach od 31 sierpnia do 1 września 2024 roku i skierowana jest do wszystkich, którzy pragną zregenerować swoje siły w harmonii z naturą. Dźwiękową ucztę zapewnią Michalina Bieńko, Dawno Temu (Agnieszka Bykowska), Natalia Panzer oraz Antonina Nowacka, a wrażeń wizualnych dostarczy bogata kolekcja sztuki Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Nowa edycja Solar Festiwalu w Katowicach
Komfortowe otoczenie i uspokajająca muzyka mają moc poprawy nastroju oraz dobrostanu psychicznego u osób w każdym wieku. To przekonanie zainspirowało członków fundacji Soundscape do kontynuowania cyklu bezpłatnych terapeutycznych sesji muzycznych „Solar Festwial”, które po raz pierwszy zorganizowane zostały na przełomie lutego i marca 2023 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Od tamtej pory odbyły się koncerty w ramach projektów „Natura online/offline” w Parku Krajobrazowym „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” oraz „Solar Festiwal” w Muzeum Śląskim w Katowicach. Wszystkie te inicjatywy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, co utwierdziło organizatorów w przekonaniu o potrzebie ich kontynuacji.
W ubiegłym roku doświadczyłem, jak bardzo pozytywnie działają na mnie koncerty w ramach "Solar Renewal" organizowane przez fundację Soundscape. Otoczenie natury i muzyka przeniosły mnie w stan pełnego relaksu, co zainspirowało mnie do częstszych kontaktów z naturą i troski o swoje zdrowie psychiczne. wspomina uczestnik zeszłorocznej edycji Solar Renewal, Michał
Tym razem koncerty w ramach projektu „Solar Festiwal” odbędą się w weekend 31 sierpnia i 1 września w Lesie Murckowskim, nad malowniczym stawem Janina.
Rozwijając miasto staramy się stworzyć w nim przestrzeń dla każdego. Jednocześnie niezmiennie stawiamy na zieleń, która pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i klimat. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Las Murckowski to jedno z miejsc, gdzie każdy z nas może na chwilę oderwać się od codziennego zgiełku i zregenerować siły, a „Solar Renewal” to wydarzenie, które wpisuje się w ideę miasta jako przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców, dbającej o ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego już dziś zapraszam do Lasu Murckowskiego, na kolejną edycję tego ciekawego projektu. dodaje prezydent Katowic
Program wydarzenia:
- 31 sierpnia o godz. 17:00 zaprezentuje się multiinstrumentalistka, dziennikarka muzyczna, Michalina Bieńko edukatorka i społecznica. Michalina zadebiutowała w 2018 roku w zespołach Misia Furtak i Ffrancis. Występowała na prestiżowych festiwalach takich jak Open’er, Olsztyn Green Festival, czy Festiwal Malta. Obecnie pracuje nad swoim debiutanckim albumem, a jej występ będzie pełen emocjonalnych, muzycznych opowieści.
- 31 sierpnia o godz. 19:00 zagra Dawno Temu – solowy projekt Agnieszki Bykowskiej, polskiej artystki dźwiękowej i producentki. Balansując pomiędzy ambientem, dronem i muzyką minimalistyczną, tworzy unikalne scenerie dźwiękowe. Spędziła dziewięć lat w Bydgoszczy, gdzie zetknęła się ze sceną impro. Zagrała wiele koncertów w całej Polsce, w tym na festiwalach. Jej główne źródła inspiracji to pojęcie czasu, duchowość i emocjonalne zakamarki ludzkiej natury.
- 1 września o godz. 17:00 zagra Natalia Panzer – współtwórczyni kolektywu Lynn, host comiesięcznej audycji w NTS Radio. W ramach wydarzenia zaprezentuje ambientowo-relaksacyjny dj set.
- 1 września o godz. 19:00, na zakończenie dwudniowych terapeutycznych sesji muzycznych, na scenie pojawi się Antonina Nowacka – wokalistka, kompozytorka i artystka dźwiękowa, która łączy unikalną technikę renderowania głosu z sennymi, wyimaginowanymi pejzażami dźwiękowymi. Towarzyszyć jej będzie Oskar Karski na flecie, a wspólnie zaprezentują materiał z najnowszego wydawnictwa „Sylphine Soporifera”.
Każdy z czterech zaplanowanych koncertów, poprzedzony będzie krótką prelekcją psychologa, która przybliży uczestnikom korzyści płynące z obcowania z naturą, społecznej funkcji lasów oraz czerpania z dóbr kultury.
Wyjątkowa scenografia w sercu Lasu Murckowskiego
Dzięki współpracy organizatorów z Muzeum Śląskim w Katowicach przygotowana zostanie wyjątkowa scenografia, która wzbogaci doznania estetyczne uczestników wydarzenia. Za projekt odpowiada katowicka artystka Matylda Sałajewska, znana z realizacji projektów multimedialnych, filmowych i instalacyjnych o tematyce społecznej i ekologicznej. Kustosze Muzeum Śląskiego wraz Sałajewską wybrali wizerunki obiektów z bogatej kolekcji liczącej, ponad 149 tys. obiektów, które idealnie wpisują się format i temat wydarzenia.
Do budowy scenografii zostały wykorzystane wizerunki dzieł z kolekcji Sztuki i Plastyki Nieprofesjonalnej, do których oczywiście Muzeum posiada prawa, stąd wykorzystanie wizerunków fragmentarycznie i w kolażach. Mamy nadzieję, że takie przedstawienie zbiorów z kolekcji Muzeum zachęci odbiorców i uczestników wydarzenia do zwiedzania galerii w naszym muzeum, by mogli odkryć pełnowymiarowe prace artystów, których twórczością zafascynowała się pani Matylda. mówi p.o. dyrektora Muzeum Śląskiego, dr Karol Makles
Scenografia wykorzysta wizerunki ze zbiorów muzealnych, tworząc harmonijną przestrzeń sprzyjającą relaksowi i refleksji. Ponadto na uczestników czekać będą wygodne leżaki i pufy, które umożliwią komfortowe obcowanie z muzyką i naturą. Przestrzeń wydarzenia zostanie częściowo zadaszona, co zagwarantuje ochronę przed słońcem oraz ewentualnym deszczem.
Wierzymy, że kontakt z naturą w połączeniu z muzyką terapeutyczną może przynieść głęboką regenerację i ukojenie. Chcemy, aby nasze wydarzenia były miejscem, gdzie uczestnicy mogą odnaleźć spokój i równowagę, niezależnie od wieku czy doświadczenia życiowego. mówi Aleksandra Smolak z fundacji Soundscape
Organizatorem wydarzenia jest fundacja Soundscape, współorganizatorem Muzeum Śląskie w Katowicach, a partnerami: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Volvo Euro-Kas, Nadleśnictwo Katowice, Miasto Katowice, Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 i Rybaczówka.