Przedszkolaki w "Lodowym Przedszkolu" uczyły się jazdy na łyżwach i gry w hokeja
Uczyły się podstaw jazdy na łyżwach i gry w hokeja. Łącznie tysiąc przedszkolaków w wieku od 4 do 6 lat z Polski i Ukrainy wzięło udział w „Lodowym przedszkolu” organizowanym przez katowicki MOSiR i dofinansowanym przez UNICEF.
Nauka jazdy na łyżwach i gry w hokeja od najmłodszych lat
Zajęcia organizowane przez MOSiR odbyły się w ramach porozumienia między Katowicami a UNICEF-em. UNICEF dofinansowuje polsko-ukraińskie działania pomocowe i integracyjne w Katowicach na 46 mln zł z Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Pierwszy z projektów to zakończony w lutym cykl nauki jazdy na łyżwach w Murckach. Obecnie szeroki wachlarz sportowych możliwości zawiera np. zapasy, naukę podnoszenia ciężarów, slow jogging czy fitness.
Projekt realizowany przez Katowice przy współpracy z UNICEF-em to setki inicjatyw kierowanych do mieszkańców Katowic i obywateli Ukrainy. Dodatkowe miejsca w żłobkach, otwieranie nowych pracowni szkolnych, zajęcia z podnoszenia ciężarów, zapasów, fitnessu, slow joggingu i łyżwiarstwa - to przykłady długiej listy dostępnych możliwości. Wspólna aktywność sportowa to bez wątpienia jeden z najlepszych sposobów na polsko-ukraińską integrację. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Lodowe przedszkole
Stawiały pierwsze kroki na lodzie, używając pingwinków, stojaków, piankowych klocków. Podczas „Lodowego przedszkola” młodzi adepci łyżwiarstwa uczyli się jazdy na tafli lodowiska i podstaw gry hokeja. Adresatami programu były polskie i ukraińskie dzieci z szesnastu katowickich przedszkoli w wieku od 4 do 6 lat. Wspólne treningi w Spodku integrowały poprzez zabawę.
Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinnych blokach dla jednej grupy
z danego przedszkola. W jednym czasie na lodowisku przebywało do 30 osób ćwiczących pod okiem trzech wykwalifikowanych trenerów.
Dzieci, które przyjechały na lodowisko były na nim najczęściej pierwszy raz w życiu. Był to również ich pierwszy kontakt ze sprzętem do jazdy na lodzie. Idee projektu to kształtowanie nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu, współzawodnictwo sportowe, wpajanie reguł gry fair play i wzajemnego szacunku.mówi dyrektor katowickiego MOSiR-u Daniel Muc
Najmłodsi mogą teraz kontynuować zajęcia nauki jazdy na łyżwach i gry hokeja na lodzie uczestnicząc w treningach np. w katowickim Spodku.
Katowice hokejem stoją
Katowicka baza lodowa jest jedną z największych w Polsce - miasto dysponuje czterema pełnowymiarowymi lodowiskami - Jantorem I, Jantorem II, Spodkiem i sezonowymi Murckami. Jantor i Jantor II oferują dzieciom profesjonalne szkolenia hokejowe - łącznie trenuje około 600 osób, z czego blisko połowa to podopieczni Naprzodu Janów.
Katowickie kluby sportowe korzystają też z preferencyjnych warunków odbywania treningów. W związku z tym, każdy z rodziców może wybrać dla swojego dziecka odpowiednią ofertę szkoleniową.podkreśla dyrektor katowickiego MOSiR-u
Niedawno na Jantorze rozegrano IX edycję ogólnopolskiego Turnieju Mini Hokeja na Lodzie - Czerkawski Cup 2023. Na tafli rywalizowało aż 200 uzdolnionych młodych sportowców pod okiem wybitnego polskiego hokeisty Mariusza Czerkawskiego. Naprzód Janów, który był gospodarzem spotkania, zajął wtedy trzecią lokatę.
Co więcej, w Katowicach trenują utytułowani zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych z kilku katowickich klubów. Największy klub hokejowy GKS Katowice obronił 30 marca zdobyte rok temu Mistrzostwo Polski. Na tamten sukces GieKSa czekała 52 lata.