Przepisy z dynią w roli głównej! Co można zrobić? Podpowiada m.in. Robert Makłowicz [Zobacz i zrób sam]
Każdy sezon roku ma swoją kulinarną gwiazdę. Jesienią na targowiskach i ryneczkach brylują śliwki i grzyby, a pod koniec października na wielu polskich talerzach robi się pomarańczowo. To za sprawą dyni, która pod najróżniejszymi postaciami trafia na nasze stoły. Co można ugotować z dyni? Sprawdzamy przepisy na dyniowe pyszności!
Dynia - gwiazda jesiennych przepisów
Dynie królują już na straganach i w warzywniakach. Za sprawą coraz popularniejszego w Polsce przygotowywania dekoracji na Halloween, często pojawia się pytanie: co można ugotować z wydrążonego miąższu dyni? Sprawdzamy więc przepisy na pyszne potrawy, których gwiazdą jest zdrowa jesienna dynia!
Co można zrobić z dyni?
Dzieciaki coraz chętniej drążą dynie, by przygotować z nich dekoracje na Halloween przypadające na przełomie października i listopada. Ich rodzice pozostają wtedy w kuchni pełnej dyniowego miąższu. Jest kilka sposobów na to, żeby przez cały Halloweenowy tydzień nie jeść wyłącznie potraw z dyni.
Dynię można zamrozić
Dynię można na przykład upiec w piekarniku, a następnie przerobić na dyniowe puree. Wystarczy zmieszać miąższ z wodą i zmiksować w blenderze. Powstaje puree, które można w małych porcjach zamrozić, by cieszyć się smakiem dyni dłużej, niż tylko w sezonie jesiennym. Tak przygotowane puree można potem wykorzystać do całej masy ciekawych potraw i deserów.
Dżem z dyni - jak go przygotować?
Gospodynie domowe wiedzą, jak wspaniale mieć zapas własnych, zdrowych przetworów na zimę. Wśród słoików, które możemy poustawiać na półce naszej domowej spiżarni, jest także dżem i konfitura z dyni. W Internecie aż roi się od przepisów na słoikowe pyszności z dyni, z dodatkiem jabłek i pomarańczy. To wcale nie jest trudne! Wystarczy przesmażyć dyniowy miąższ, dodać kilka prostych składników i wszystko dla słodyczy przysypać cukrem. Tak przygotowane dżemy i konfitury zostaną z nami na długo po Halloween.
Deser z dyni? Jasne!
Skoro była już mowa o tym, że dyni można nadać trochę słodyczy, to warto też wspomnieć, że dynia to doskonały składnik jesiennych deserów. Wprawieni domowi kucharze z łatwością przygotują z niej muffinki czy sernik, które oprócz wyśmienitego smaku, będą też kolorową atrakcją stołu w szare jesienne i zimowe dni. Na Halloween możecie też przygotować deser w pucharkach, w którym znajdzie się dynia, a także dyniowe naleśniki!
Zupa krem z dyni - rozgrzewająca w zimne wieczory
Aksamitny krem z dyni to marzenie każdego, kto zmarznie w jesienny deszczowy dzień. Oprócz przyjemnego smaku i aromatu, który wypełni wasze domy, zupa z dyni dobrze wpłynie także na waszą odporność i zdrowie. Zupa krem z dyni to danie, które łatwo się przygotowuje, a z pewnością może być popisowym daniem na kolację z przyjaciółmi lub jesienne przyjęcie.
Dyniowe latte
Herbatka z miodem? - klasyk. Ale kto wpadłby na to, że można zrobić też kawę z… dynią! Dyniowe latte to jesienny hit dla kawoszy. Do niego także można wykorzystać puree z zamrożonego w Halloweenowej kuchni miąższu dyni. Doskonale postawi was na nogi w deszczowe i szare dni, zwłaszcza w połączeniu z deserem z jesiennych owoców.
Dynia - przepisy zdradzają Ewa Wachowicz, Anna Lewandowska i Robert Makłowicz
Czas na konkrety! Żebyście nie musieli za długo kontemplować wydrążonej dyni, zastanawiając się nad przepisem na pyszne danie na Halloween, zrobiliśmy to za Was. Oto kilka pomysłów znanych kucharzy, co począć, kiedy mamy w domu ogromną dynię do wykorzystania!
Ewa Wachowicz zdradza przepis na dynię marynowaną!
- 1½ kg - dyni
- 6 szklanek - wody
- 1 szklanka - octu 10%
- 1 szklanka - musztardy francuskiej
- 4 - liście laurowe
- kilka ziarenek ziela angielskiego
- 9 łyżek - cukru
- 2 łyżki - soli
Do wody wlać ocet. Posłodzić i posolić, dodać przyprawy oraz musztardę. Wymieszać i zagotować.
Dynię obrać ze skórki, oczyścić i pokroić w średniej wielkości kostkę. Ciasno ułożyć w wyparzonym słoiku i zalać marynatą. Zakręcić i pasteryzować przez 20 minut.
Źródło przepisu: TUTAJ.
Robert Makłowicz i jego włoski tort dyniowy
- 600 g dyni (hokkaido)
- 2-3 łyżki oliwy extra vergine (plus oliwa do wysmarowania formy)
- 150 g masła
- szczypta soli
- 150 g cukru
- 50 g migdałów
- 50 g kandyzowanej skórki z cytryny lub pomarańczy
- 50 g rodzynek
- 1 kieliszek grappy
- skórka starta z 1 cytryny
- 75 g pszennej mąki
- 1 kopiata łyżeczka proszku do pieczenia
- 2 jajka
- cukier puder do posypania
Dynię pokroić w kostkę, przełożyć do żaroodpornego naczynia, skropić oliwą, lekko posolić, wymieszać, wstawić do gorącego piekarnika i rozpiec. Rozpieczoną zmiksować razem z miękkim masłem, solą, cukrem oraz zblanszowanymi, obranymi ze skórki i zmielonymi wcześniej (lub zmiksowanymi) migdałami.
Do masy dodać drobno posiekaną kandyzowaną skórkę cytrynową lub pomarańczową, rodzynki, wcześniej namoczone w grappie oraz startą skórkę cytrynową, wymieszać. Dodać mąkę i proszek do pieczenia, wymieszać, dodać lekko ubite żółtka oraz wcześniej ubitą pianę z białek, dokładnie wymieszać.
Całość przełożyć do okrągłej tortownicy, wysmarowanej wcześniej oliwą (średnica ok. 20 cm), włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 C i piec przez ok. godzinę. Ostudzić, wyjąć z formy, posypać cukrem pudrem, podawać każdy kawałek z gałką lodów waniliowych oprószonych morską solą i skropionych oliwą extra vergine.
Źródło przepisu: TUTAJ.
Ania Lewandowska przygotowuje kopytka z dyni
- 2 kg dyni
- 250 g mąki kukurydzianej
- 1 jajko
- szczypta soli
Dynię piec w piekarniku do czasu, aż będzie miękka. Upieczoną dynię odstawić do ostudzenia. Następnie obrać ją ze skórki i zblendować. Dodać pozostałe składniki i zagnieść ciasto. Z gotowego ciasta uformować wałeczki, a następnie pokroić je nożem na mniejsze kawałki. Gotowe kopytka gotować w lekko osolonej wodzie przez około 3 minuty od ich wypłynięcia.
Źródło przepisu: TUTAJ.