Przetarg na velostrady w Metropolii. Kolejny krok GZM do Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia robi kolejny krok w kierunku powstania Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych. Po tym, jak w maju podpisano porozumienie pomiędzy GZM i 11 gminami, które należą do Metropolii, teraz ogłoszono przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej nowych velostrad.
Metropolitalna Sieć Tras Rowerowych w 11 gminach GZM
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia informuje o ogłoszeniu przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej kilku velostrad, których budowa wiąże się z powstawaniem Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych. GZM już wcześniej podpisała porozumienie z 11 gminami, których dotyczyć będzie inwestycja. W maju do projektu przystąpiły m.in.:
- Będzin,
- Chorzów,
- Czeladź,
- Dąbrowa Górnicza,
- Gliwice,
- Katowice,
- Mysłowice,
- Ruda Śląska,
- Sosnowiec,
- Świętochłowice.
Nowe velostrady w Katowicach
Łącznie powstanie 8 velostrad o długości ok. 120 km. Ten katalog nie jest zamknięty. Trwają ustalenia dotyczące kolejnych przebiegów.
Już kilka lat temu prezydent Marcin Krupa zapowiadał, że rower stanie się uzupełnieniem systemu transportowego i tak się dzisiaj dzieje - dzięki zaangażowaniu poszczególnych miast, realizowanych u nas wcześniej ścieżkom rowerowym, rozwojowi stacji rowerowych. Ale dziś ten projekt zyskuje kluczowe znaczenie, bo pokazuje zasadność funkcjonowania Metropolii w najlepszej odsłonie, czyli wspólny projekt wielu miast, który łączy miasta trasami rowerowymi i to o najwyższym standardzie.mówił portalowi WKATOWICACH.eu, po podpisaniu porozumienia wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun
Jak dodawał wówczas wiceprezydent Katowic, inwestycja będzie się wiązała z powstaniem około 16 km nowych tras rowerowych w Katowicach, w trzech różnych kierunkach. To umożliwi zarówno mieszkańcom, jak i przyjeżdżającym do centrum Metropolii komfortowe warunki do korzystania z rowerów w mieście. Otworzy także możliwość dostania się do Katowic z okolicznych miast właśnie tym środkiem transportu - w bezpieczny, relatywnie szybki i komfortowy sposób.
Plany na pierwsze velostrady GZM
Przetarg ogłoszony w grudniu 2022 przez GZM zakłada przygotowanie koncepcji dla czterech pierwszych velostrad:
- KATOWICE - SOSNOWIEC
Długość: 9,7 km
Trasa tej velostrady ma przebiegać od katowickich Bulwarów Rawy, w okolicy ul. Bankowej, przez tereny na wschód od drogi ekspresowej S86, aż po centrum Sosnowca. Koniec trasy został przewidziany przy parku Dietla, nieopodal ul. Żeromskiego.
- KATOWICE - TYCHY
Długość: 14 km
Koncepcje dla tego odcinka są przynajmniej dwie. Może zostać zbudowany przez południowe dzielnice Katowic, Podlesie i Kostuchnę, albo przez tyską dzielnicę Czułów, katowickie Murcki i tereny leśne.
- KATOWICE - MYSŁOWICE
Długość: 9,1 km
Droga rowerowa rozpocznie się w Katowicach-Brynowie, będzie biegła wzdłuż nieczynnej linii kolejowej wzdłuż doliny Trzech Stawów i w dalszym biegu przez dzielnicę Giszowiec. Następnie w kierunku miasta Mysłowice będzie przebiegać wzdłuż ulicy Mysłowickiej, docierając do granicy z Mysłowicami i dalej wzdłuż ul. Mikołowskiej, aż do rejonu ronda Rotmistrza Pileckiego (os. Ćmok) Rozpoczęcie prac budowlanych na terenie Katowic jest planowane na II kwartał 2023 r.
Przypomnijmy, 20 grudnia GZM podpisała dwie pierwsze umowy dotyczące dofinansowania budowy velostrady w przebiegu Katowice - Mysłowice, realizowanej w ramach dużego projektu o nazwie Metropolitalna Sieć Tras Rowerowych. Trasa, o której mowa, w pierwszej kolejności połączy dwie katowickie dzielnice, Brynów z Giszowcem.
- SOSNOWIEC - CZELADŹ - BĘDZIN - DĄBROWA GÓRNICZA
Długość: 16,9 km
Kontynuacją trasy z Katowic mają być odgałęzienia do kolejnych miast Zagłębia Dąbrowskiego. Koncepcja zakłada wykorzystanie terenu po kolei piaskowej w Sosnowcu i Czeladzi, a następnie Będzinie i Czeladzi. Pod uwagę brane jest też poprowadzenie jej wzdłuż S86, a później DK94. Tak czy inaczej - dojedziemy nią do Dąbrowy Górniczej.
Czego dotyczy przetarg ogłoszony przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię?
Rozwiązania, które znajdą się w koncepcji technicznej velostrad, mają stanowić plan dla przyszłych projektów m.in. architektoniczno-budowlanych, zagospodarowania terenu, a w następnym etapie dla budowy przedsięwzięcia.
Realizacja koncepcji technicznych dla czterech velostrad zakłada również wykonanie wszelkich uzgodnień własnościowych oraz z zarządcami sieci naziemnych, nadziemnych i podziemnych. Wykonawca dokumentacji będzie także musiał przedstawić rozwiązania przejścia tras w punktach newralgicznych i kolizyjnych, takich jak skrzyżowania z drogami publicznymi, przejścia przez rzeki czy linie kolejowe. Do zadań wykonawcy będzie też należało przedstawienie rozwiązań występujących ryzyka w zakresie geodezyjnym i dysponowania nieruchomościami, urbanistyki oraz planowania przestrzennego. informuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia
Koncepcja powinna uwzględniać kwestie bezpieczeństwa i wyposażenia, związane z infrastrukturą towarzyszącą, jak np. barierki ochronne, miejsca obsługi rowerzystów, preferowane rozwiązania ochrony rowerzysty przez zastosowanie "zielonej bariery" czy też wymagane oświetlenie drogi rowerowej. Przy projektowaniu należy unikać rozwiązań, które mogą stanowić bariery dla osób z niepełnosprawnościami. Rozwiązania w tym zakresie mają podlegać uzgodnieniom z Powiatową Radą ds. Osób Niepełnosprawnych.
Na propozycję potencjalnych wykonawców Metropolia czeka do końca stycznia 2023 roku. Następnie wybrane firmy będą miały 10 miesięcy na opracowanie dokumentacji.