Radni z Chorzowa podjęli decyzję, wojewoda ją uchylił. Co dalej z osiedlem ATAL przy Parku Ślaskim? [Wizualizacje]

Mateusz Terech
19.04.2023poza Katowicami

W czwartek, 9 marca, Rada Miasta Chorzowa podjęła decyzję w sprawie kontrowersyjnego projektu osiedla mieszkaniowego przy ul. Targowej, na terenie po Międzynarodowych Targach Katowickich. Przeciwnicy tego projektu wskazują na to, że teren znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Śląskiego. Decyzję chorzowskiej Rady Miasta uchylił wojewoda śląski.

Atal ul. Targowa Chorzów

Aktualizacja, 19 kwietnia:

Wojewoda śląski uchyla decyzję chorzowskich radnych

Wojewoda śląski nie zgodził się na inwestycję w trybie „lex deweloper” w Chorzowie. Chodzi o mające powstać przy ulicy Targowej osiedle mieszkaniowe ATAL, które na nowo zagospodarowałoby tereny po Międzynarodowych Targach Katowickich na pograniczu Chorzowa, Katowic i Siemianowic Śląskich.  

Jak informują przedstawiciele Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, w przedsięwzięciu dopatrują się naruszenia specustawy mieszkaniowej. W decyzji wojewody jest też wątek katowicki - ulica Bytkowska, będąca bezpośrednim łącznikiem z Targową należy do Katowic, co oznacza, że budowa osiedla powinna być uprzednio skonsultowana z katowickim Miejskim Zarządem Ulic i Mostów.

Decyzja wojewody śląskiego, Jarosława Wieczorka uchyla wcześniej przyjętą uchwałę chorzowskich radnych, którzy zgodzili się na powstanie osiedla w tym miejscu. Nie wiadomo, jaka będzie przyszłość przedsięwzięcia. Teraz Chorzów ma prawo do złożenia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach - w terminie 30 dni od doręczenia Radzie Miasta Chorzów i za pośrednictwem Wojewody Śląskiego.

Wcześniej pisaliśmy:

Rada Miasta Chorzowa zmienia zdanie, co do inwestycji przy ulicy Targowej

W czwartek, 9 marca, radni Chorzowa głosowali w sprawie, która budzi wiele społecznych emocji. Chodzi o projekt firmy ATAL, która na terenach po Międzynarodowych Targach Katowickich, przy ul. Targowej w Chorzowie zamierza wybudować osiedle mieszkaniowe, z 950 lokalami mieszkalnymi w trybie tzw. „lex deweloper”.

Projektowi sprzeciwia się część mieszkańców Chorzowa i aktywiści m.in. Śląskiego Strajku Klimatycznego i Partia Razem. Sprzeciw wobec budowy osiedla wyraziło także stowarzyszenie „Nasz Park” oraz rady katowickich dzielnic sąsiadujących z tym terenem - Dębu i Wełnowca-Józefowca.

Przeciwnicy projektu podkreślają, że wybudowanie w tym rejonie osiedla mieszkaniowego będzie miało negatywny wpływ na środowisko naturalne. Tereny, o których mowa, znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie Parku Śląskiego. Zdaniem aktywistów i przeciwników projektu należałoby włączyć je do Parku, bo leżą w jego historycznych granicach. Tymczasem zbudowanie w tym miejscu osiedla mieszkaniowego generowałoby m.in. zwiększony ruch samochodowy w tym obszarze.

Głosująca w tej sprawie Rada Miasta Chorzowa zdecydowała o zastosowaniu w stosunku do projektu „lex deweloper”.

Głosowało 25 radnych:

  • 6 się wstrzymało,
  • 6 było przeciw,
  • 13 było za.

W czasie głosowania przed budynkiem Urzędu Miasta zorganizowano pikietę, a z galerii sali obrad słychać było głośne okrzyki sprzeciwu.

Co planuje ATAL?

ATAL podkreśla, że inwestycja, która planowana jest przy ulicy Targowej w Chorzowie, będzie przyjazna dla środowiska naturalnego, a na nowym osiedlu nie zabraknie ekologicznych rozwiązań. Inwestycja zakłada powstanie trzech kaskadowych budynków mieszkalnych, które zajmą powierzchnię ok. 17% działki będącej od 2018 roku we władaniu dewelopera.

Oprócz mieszkań znajdą się w nich także lokale z przeznaczeniem na funkcje usługowe, np. przedszkole. W ramach inwestycji powstanie również nowoczesna publiczna szkoła podstawowa, która po wybudowaniu przez i na koszt dewelopera przejdzie na własność samorządu. Według wstępnych założeń, w szkole będzie mogło uczyć się ok. 200 uczniów i uczennic, do których dyspozycji będą sala gimnastyczna i boisko zewnętrzne.

W oparciu o nasze ponad 30-letnie doświadczenie, kompetencje i wiedzę deweloperską, opracowaliśmy koncept nowoczesnego osiedla, które bardzo dobrze wkomponuje się w parkowe sąsiedztwo, z jednoczesnym poszanowaniem i zachowaniem jego substancji przyrodniczej. Z 43% do 64% zwiększy się także powierzchnia biologicznie czynna na terenie opracowania, który obecnie w 57% jest zabetonowany. Jestem pewna, że będzie to doskonałe miejsce do życia. powiedziała członkini zarządu ATAL, Angelika Kliś

3 zdjęć

Nowe osiedle ATAL przy ulicy Targowej w Chorzowie - wizualizacje

3 zdjęć

Co to jest „lex deweloper”?

Tzw. „lex deweloper” to specjalna ustawa o ułatwianiu w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących przyjęta w polskim parlamencie w 2018 roku. Celem specustawy mieszkaniowej było przyspieszenie procesu inwestycji w budownictwie mieszkaniowym, ale także inwestycji towarzyszących, czyli m.in. budowy dróg publicznych, obiektów o działalności kulturalnej, przedszkoli, szkół czy placówek opieki zdrowotnej. Czas jej obowiązywania określono na 10 lat, więc kontrowersyjnie wykorzystywane przez deweloperów przepisy przestaną obowiązywać w 2028 roku.

Zobacz także

Park Śląski: restauracja Marysin Dwór, czyli dawna Parkowa, zostanie wyburzona. Co tu powstanie?
Park Śląski: restauracja Marysin Dwór, czyli dawna Parkowa, zostanie wyburzona. Co tu powstanie?
poza Katowicami

Park Śląski: restauracja Marysin Dwór, czyli dawna Parkowa, zostanie wyburzona. Co tu powstanie?

Mieszkańcy Burowca i Borek walczą o zielone tereny. Nie chcą ich oddać deweloperowi
Mieszkańcy Burowca i Borek walczą o zielone tereny. Nie chcą ich oddać deweloperowi
w Katowicach

Mieszkańcy Burowca i Borek walczą o zielone tereny. Nie chcą ich oddać deweloperowi

Park Śląski szuka nowego dzierżawcy Kamiennego Kasztelu. To jeden z najstarszych obiektów w parku
Park Śląski szuka nowego dzierżawcy Kamiennego Kasztelu. To jeden z najstarszych obiektów w parku
poza Katowicami

Park Śląski szuka nowego dzierżawcy Kamiennego Kasztelu. To jeden z najstarszych obiektów w parku

do góry