Rajd Śląska po raz kolejny w Katowicach! Tym razem będzie mieć międzynarodową rangę
Pierwsza edycja Rajdu Śląska odbyła się w 2017 roku. Od tego czasu, konsekwentnie rozwijane zawody stały się pewnym punktem kalendarza mistrzostw Polski i największym wydarzeniem motoryzacyjnym w województwie. W tym roku organizatorzy przygotowali kolejne nowości. Na wydłużonej trasie zmierzą się również załogi zagraniczne, ponieważ Rajd Śląska awansował do międzynarodowego cyklu FIA European Rally Trophy.
Rajd Śląska w randze europejskiej imprezy motoryzacyjnej
FIA ERT to europejskie rozgrywki pod egidą FIA (Światowa Federacja Samochodowa). Włączono do nich uznane i bardzo popularne europejskie rajdy. W kalendarzu FIA ERT są m.in. tak znakomite i znane imprezy, jak Rajd Antibes (Francja, Lazurowe Wybrzeże), Rali Vinho de Madeira (Portugalia, Madera), Rajd du Valais (Szwajcaria) czy Rajd Czeskiego Krumlova (Czechy). W tym roku na awans do tego grona zasłużył również Rajd Śląska - impreza, której sponsorem głównym jest Województwo Śląskie.
Dołączenie do międzynarodowych rozgrywek oznacza zmiany w Rajdzie Śląska. Zawody nadal będą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, ale ich trasa będzie dłuższa. Łączny dystans odcinków specjalnych wzrośnie do około 150 km.
Rajd Śląska 2023 - widowisko w Katowicach
Rajd Śląska 2023 rozpocznie się od uroczystego startu w centrum Katowic (w piątek, 8 września). Na ulicach miasta odbędzie się także otwierający rywalizację, spektakularny odcinek specjalny. W tym roku wieczorne widowisko w Katowicach będzie jeszcze bardziej atrakcyjne dla kibiców. Jego trasa będzie zapętlona, co oznacza, że kibice każdą z rajdówek mogą zobaczyć dwa razy.
Kultowe trasy na południu województwa Śląskiego
Na sobotę, 9 września, organizatorzy przygotowali cztery odcinki specjalne. Trzy oesy załogi pokonają dwukrotnie. To próby wytyczone na wymagających i docenianych przez zawodników trasach na południu regionu. Wśród nich jest zupełnie nowy odcinek specjalny biegnący na wschód od Skoczowa, a także najdłuższy w rajdzie, blisko 18-kilometrowy oes znany z poprzednich edycji Rajdu Śląska. Etap zakończy widowiskowy superoes pod Stadionem Śląskim w Chorzowie.
Podczas finałowego etapu zawodów (niedziela, 10 września) zawodnicy ponownie będą rywalizować na oesach na południu województwa. Zaplanowano dwie, dwukrotnie pokonywane próby o długości około 12 i 15 km.
Łączna długość oesów tegorocznej edycji to ponad 150 km, co stanowi około 25 proc. całej trasy rajdu.
Gościnny i wielofunkcyjny Stadion Śląski
Już po raz siódmy bazą Rajdu Śląska będzie Stadion Śląski. Na wielofunkcyjnym obiekcie w Chorzowie zlokalizowany będzie park serwisowy oraz miasteczko rajdowe z licznymi atrakcjami. W parku serwisowym kibice mogą z bliska zobaczyć samochody rajdowe oraz mechaników przy pracy. W niedzielne popołudnie, przed legendarnym Kotłem Czarownic odbędzie się także zakończenie zawodów. Ceremonię mety, podczas której puchary odbiorą najlepsze załogi Rajdu Śląska, zaplanowano na godzinę 16:30.