Remont kościoła dominikanów w Katowicach! Zobaczcie wizualizacje
Będzie ascetyczny, czyli taki, jaki chcieli dominikanie. Kościół dominikanów w Katowicach otrzymał zgodę na remont z Kurii Archidiecezji. Zobaczcie, jak wyglądają wizualizacje i kto za nie odpowiada.
Dominikanie przekonują, że projekt wnętrza uwzględnia otwarty charakter oraz usytuowanie kościoła i pomyślany jest, w naturalny sposób, jako przestrzeń liturgii, ale również miejsce indywidualnej modlitwy, kontemplacji i spotkania z samym sobą.
Poetyka surowej materialności jest wyrazem poszukiwania czegoś czystego, pierwotnego, a jednocześnie pozwala na odpowiednie wydobycie znaczenia każdego prowadzonego w ten obszar gestu, słowa, dźwięku, zapachu czy przedmiotu. Ponad narracyjność stawia doświadczenie spotkania - w wymiarze indywidualnym i wspólnotowym. Jest w końcu propozycją powrotu do źródeł prostych znaków. Powściągliwość i klarowność formy tego wnętrza respektują również pierwotne, modernistyczne plany Tadeusza Łobosa, do których udało się dotrzeć podczas pracy nad projektem, a jednocześnie dobrze wpisuje się w charyzmat zakonu dominikańskiego.
czytamy w opisie projektu, który widnieje na ścianie kościoła
W warstwie formalnej mamy do czynienia z geometrią determinowaną materią i światłem, jego modulacją i zmiennością. Światło odpowiada za kreowanie atmosfery tego miejsca - atmosfery sprzyjającej wyciszeniu i kontemplacji - zbudowanej na kontraście między materialną trwałością struktury, a ulotnym charakterem oddziaływania czynników naturalnych.
czytamy w opisie projektu
Obecna koncepcja powstała w zespole osób:
- Tomasz Chmiel (Nowe Biuro s.c.)
- o. Tomasz Golonka OP (Przeor Klasztoru Dominikanów w Katowicach)
- o. Paweł Lasek OP (Syndyk Klasztoru Dominikanów w Katowicach)
- Grzegorz Hańderek (ASP w Katowicach)
- Joanna i Wojciech Małeccy (Małeccy Biuro Projektowe)
- Bartłomiej Nawrocki (Jojko+Nawrocki Architekci)
Pierwsze koncepcje remontu wnętrza kościoła pojawiły się dwa lata temu. Wtedy też część wiernych była krytyczna projektom, twierdząc że są one zbyt minimalistyczne.