Rowerzystom w Katowicach będzie wygodniej. Podnóżki rowerowe pojawiły się przy skrzyżowaniach
Rowerzyści w Katowicach zyskali nową inwestycję w mieście. Przy kilku skrzyżowaniach w Katowicach pojawiły się podnóżki dla rowerzystów. Dzięki wygodnym poręczom nie trzeba będzie zsiadać z siodełka w oczekiwaniu na przejazd przez skrzyżowanie.
Podnóżki dla rowerzystów w Katowicach
Katowice inwestują w infrastrukturę rowerową. Obecnie realizowana jest inwestycja, której celem jest montaż 17 podnóżków dla rowerzystów oczekujących na zielone światło. Wartość inwestycji wynosi blisko 24 tys. zł. Miejsca montażu podnóżków zostały wskazane przez oficera rowerowego, a finansowanie pochodzi z budżetu Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.
Podnóżki dla rowerzystów montowane są na skrzyżowaniach:
- Dudy-Gracza/Dobrowolskiego – 1 szt.
- Szopienicka/Św. Anny – 2 szt.
- Jankego/Prusa – 1 szt.
- Kościuszki/Ceglana – 4 szt.
- Kościuszki/Poniatowskiego/Szeligiewicza – 2 szt.
- Grundmanna/Gliwicka – 1 szt.
- Goeppert-Mayer/Sobieskiego – 1 szt.
- Korfantego/Karłowicza – 1 szt.
- Powstańców/Damrota – 1 szt.
- Migdałowców/Boya-Żeleńskiego – 1 szt.
- Wita Stwosza/Ligonia – 2 szt.
Troska o jakość życia w mieście, z uwzględnieniem ekologicznych środków transportu, jest nie tylko wyrazem nowoczesnego podejścia do zarządzania przestrzenią miejską, ale także naszym obowiązkiem wobec środowiska. Podnóżki dla rowerzystów, które montujemy na kluczowych skrzyżowaniach, mają zachęcać do wybierania właśnie tego środka transportu. mówi zastępca dyrektora ds. eksploatacji Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach, Konrad Wronowski
Śladem innych miast
W wielu miastach takie podnóżki już funkcjonują od lat, co znacząco podnosi komfort użytkowania rowerów i wspiera zrównoważony transport miejski. Takie inwestycje nie tylko ułatwiają życie rowerzystom, ale również przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Działania w Katowicach wpisują się w szerszy nurt filozofii miejskiej, która stawia na zrównoważony rozwój, minimalizowanie emisji CO2 oraz promowanie aktywnego trybu życia. Inwestycje w infrastrukturę rowerową tworzą przestrzeń sprzyjającą zdrowiu publicznemu, poprawiają jakość powietrza i redukują natężenie ruchu samochodowego.