Ruszył projekt "Zdrowe Ślązaczki". Celem edukacja i ochrona zdrowia kobiet!
Z inicjatywy lek. Dominiki Jasińskiej-Stasiaczek i dr n. med. Brygidy Beck ruszył projekt "Zdrowe Ślązaczki". Jego nadrzędnym celem jest ochrona zdrowia kobiet i edukacja w tym zakresie. Najbliższe spotkanie odbędzie się w Świętochłowicach.
Projekt "Zdrowe Ślązaczki"
Pomysłodawczyniami programu są dwie kobiety ze Śląska:
- lek. Dominika Jasińska-Stasiaczek, specjalista ginekolog-położnik z ponad 15-letnim doświadczeniem w zawodzie, specjalista w laparoskopii, histeroskopii i zaawansowanych procedurach chirurgicznych, specjalista kolposkopii, zajmująca się na co dzień m.in. profilaktyką raka szyjki macicy i leczeniem zmian przednowotworowych oraz prezes fundacji PAMIS,
- dr n. med. Brygida Beck MBA, diagnosta laboratoryjny z ponad 30-letnim doświadczeniem, specjalista diagnostyki laboratoryjnej i laboratoryjnej transfuzjologii medycznej, konsultant psychoterapii pozytywnej.
Pierwsza jesienna edycja, będzie miała miejsce już 16 listopada 2024 roku w restauracji „Gilera” w Parku Miejskim Skałka w Świętochłowicach (od 10:00 do 18:00) i będzie poświęcona profilaktyce raka szyjki macicy oraz infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W trakcie wydarzenia będzie możliwość wykonania najskuteczniejszego testu w profilaktyce raka szyjki macicy o czułości 96-97%, tzw. co-testingu. Więcej TUTAJ.
Co-testing to jednoczasowe wykonanie cytologii płynnej z oznaczeniem HPV HR14, czyli 14 najczęściej występujących wysokoonkogennych szczepów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus HPV odpowiada za ponad 90% wszystkich raków szyjki macicy. Planowane jest wykonanie około 100 bezpłatnych co-testów. Badania będą wykonywane w BADABUSIE, który jest własnością Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.
Patronem medycznym wydarzenia jest Fundacja „PAMIS”, która powstała, aby wspierać kobiety lekarzy w rozwoju kariery w specjalistycznej dziedzinie mikrochirurgii. Fundacja oferuje programy szkoleniowe oraz warsztaty umożliwiające dostęp do najnowszych technologii i praktyk medycznych. Współpracuje z wiodącymi ośrodkami medycznymi na całym świecie, tworząc sieć wsparcia i wymiany wiedzy dla lekarzy. Dzięki tym działaniom, lekarki mogą rozwijać swoje umiejętności, zdobywać doświadczenie i osiągać sukcesy w tej wymagającej dziedzinie medycyny, zapewniając jednocześnie pacjentkom możliwości skorzystania z najnowocześniejszych metod leczniczych.
Podczas jesiennej edycji „Zdrowych Ślązaczek” zaplanowano szereg towarzyszących wydarzeń kulturalnych tak, aby w trakcie oczekiwania na badanie kobiety, a także osoby im towarzyszące, mogły spędzić czas w sprzyjającej atmosferze.
W programie wydarzenia znajdują się takie atrakcje jak:
- warsztaty „poczuj magię aromaterapii”,
- moc oddechu „oddech potencjałem zdrowia i energii życiowej”,
- body art – rozciąganie i zdrowy kręgosłup,
- masaż twarzy i kosmetologia,
- spotkanie z somelierem
- oraz warsztaty malarskie.
Wszystkie atrakcje będą darmowe.
Zapraszamy do udziału i wsparcia kolejnych edycji w innych miejscach na Śląsku i nie tylko.
zachęcają organizatorki
W trakcie wydarzenia zaplanowano także sesje wykładów i spotkań z ekspertami medycznymi, w trakcie których dowiemy się, co to jest wirus HPV, jakie badania i testy warto robić, jak bardzo trzeba bać się raka szyjki macicy, i co tak naprawdę daje nam szczepionka.