Ruszyła 6. edycja festiwalu Open The Door w Katowicach. Teatr Śląski zaprasza do udziału! [Program wydarzenia]
3 czerwca rozpoczęła się kolejna edycja Festiwalu Open The Door. Różne zespoły teatralne z całej Polski (i nie tylko) przyjechały do Katowic, by przez spektakle podjąć ważne tematy, a towarzyszyć im będą projekcje filmowe czy dyskusje. Bilety są cały czas w sprzedaży.
Festiwal Open The Door w Katowicach
Aktualizacja, 5 czerwca:
3 czerwca w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach wystartował 6. Festiwal Open The Door. Gości powitali ze sceny kuratorka festiwalu Dagmara Gumkowska oraz dyrektorzy Teatru Śląskiego Robert Talarczyk i Bogusław Jasiok. Jak co roku, Teatr Śląski robi wszystko, by wydarzenia festiwalowe były jak najbardziej dostępne. Przełamując kolejne bariery i poszerzając znaczenie słów "Śląski Dostępny", organizatorzy wydzielili w pierwszym rzędzie cztery miejsca dla osób poruszających się na wózkach.
Stworzyliśmy ten festiwal, żeby pokazać, że w tej przestrzeni wszyscy jesteśmy wolni. Wszyscy ludzie na świecie, Ci którzy mają różne problemy - nie słyszą, mają problemy z poruszaniem się, ale też mają problemy z istnieniem w tym świecie, bo czują się w jakiś sposób zniewoleni. Na to my otwieramy drzwi do teatru. Tam będziecie wolni, wszyscy bez wyjątku. mówi Dyrektor Teatru Śląskiego, Robert Talarczyk
Już dziś, 5 czerwca o godz. 17:00 w Teatrze Śląskim rozpocznie się panel dyskusyjny - „Autorytet - Lider - Kolektyw”. Bezpłatne spotkanie (wstęp wolny) poświęcone będzie dynamice zmian, jakie następują w najważniejszej „tektonicznie” płaszczyźnie teatru - relacji lidera i zespołu. O estetycznej odrębności teatru zawsze stanowiła niesprowadzalna do prostej sumy umiejętności technika aktorska. Zmienna, krucha, trudna do opisania - techné. Nigdzie jednak tak głośno jak w przypadku prac teatralnych nie podnoszono równocześnie kwestii etosu pracy - począwszy od etosu zawodu, po etykę i prawo indywidualnego wyboru każdej zaangażowanej w proces osoby. Przywołując „Apocalypsis cum figuris”, jeden z najważniejszych spektakli w historii XX wieku, który powstawał w blisko trzyletnim procesie pracy zbiorowej, pragniemy zapytać, czy praca Jerzego Grotowskiego i Zespołu Teatru Laboratorium zawierały w sobie także zalążek przemiany, jaka dokonuje się nieuchronnie od początku XXI wieku w teatrze instytucjonalnym i pozainstytucjonalnym.
W panelu wezmą udział:
- Jarosław Fret (reżyser, dyrektor Instytutu JerzegoGrotowskiego)
- Maja Komorowska (aktorka)
- Tomasz Rodowicz (aktor, reżyser, muzyk, lider Teatru CHOREA)
- Michał Zadara (reżyser teatralny, operowy i filmowy; wykładowca Artes Liberales UW, autor tekstów o polityce i kulturze dla Krytykapolityczna.pl)
- Ada Tabisz (reżyserka, animatorka, działaczką społeczna)
- Magda Szpecht (artystka teatralna, autorka instalacji i spektakli)
Wcześniej pisaliśmy:
Za nami konferencja prasowa zapowiadająca Festiwal Open The Door 2023. Ten odbywać się będzie w Katowicach w dniach 3-11 czerwca. Nowością będzie przyznanie po raz pierwszy nagrody Festiwalu Open The Door.
Na festiwal najtrudniej sprowadzić było Compagnia Pippo Delbono, ale udało się - teatr bierze udział w kilku festiwalach i przyjedzie do Katowic prosto z Bułgarii. Nie zabraknie spektakli podejmujące trudne i ważne tematy m.in. uchodźców, irańskich kobiet czy pragnienia miłości - również fizycznej - u osób z niepełnosprawnościami.
Często rozmawiamy o problemach politycznych, a zapominamy, że dotyczą one człowieka. Represje polityczne to nie temat z gazet - to znaczy, że są kraje, w których cała masa ludzi nie może robić tego, co nam się wydaje oczywiste np. nie może studiować, pójść do pracy czy w przypadku Iranu - kobiety nie mogą wziąć udział w wydarzeniach sportowych, a przecież np. piłka nożna jednoczy ludzi. Wiele kobiet w Iranie przebiera się za mężczyzn, żeby móc pójść na mecz. Zdarza się, że płacą za to ogromną cenę. Ten temat również wybrzmi podczas festiwalu. mówiła kuratorka programowa Międzynarodowego Festiwalu Open The Door, Dagmara Gumkowska
Organizatorzy po raz kolejny podkreślali, że otwierają drzwi dla wszelkiej publiki. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły liczyć na udogodnienia.
Staramy się tłumaczyć prezentowane spektakle na polski język migowy, w przypadku produkcji zagranicznych zaopatrywać je w napisy z tłumaczeniem na język polski. Wybrane tytuły będą miały również audiodeskrypcję. Staramy się dbać o większą dostępność dla osób z ograniczeniami mobilności. podkreślała Dagmara Gumkowska
Ponadto dowiedzieliśmy się, że Teatr Śląski chciałby przebudować schody przed teatrem, by osoby z niepełnosprawnościami jeszcze łatwiej mogły korzystać z oferty ośrodka kultury. Szukane są na to fundusze.
Wcześniej informowaliśmy:
Teatralna uczta powraca do Katowic. W dniach 3-11 czerwca w naszym mieście odbędzie się kolejna, 6. już edycja międzynarodowego festiwalu Open The Door organizowanego przez Teatr Śląski w Katowicach.
Open The Door jest jednym z najbardziej wyjątkowych festiwali w południowej Polsce. Na jego program składają się zarówno prace artystów z niepełnosprawnościami czy twórców z defaworyzowanych grup społecznych, jak i uznanych artystów teatru z Polski i ze świata.
Podczas festiwalu prezentowane są projekty dotykające ważnych kwestii społecznych, a także wydarzenia otwarte dla osób, które być może wcześniej nie miały kontaktu ze sztuką teatru. Program festiwalu obejmuje istotne realizacje teatralne powstające w różnych krajach, dając szansę na kontakt z najciekawszymi zjawiskami współczesnego teatru.
Jak zawsze w programie festiwalu znajdą się spektakle podejmujące bardzo ważne, często niełatwe tematy; wydarzenia o różnym charakterze, reprezentujące różne artystyczne gatunki i formaty. Spektakle prezentowane są na trzech różnych scenach Teatru Śląskiego. Czekają także wydarzenia plenerowe, projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych czy debaty. Współpracujemy z Muzeum Śląskim, a naszym partnerem jest również m.in. Kino Światowid i instytucja filmowa Silesia Film. zaprasza kuratorka programowa Międzynarodowego Festiwalu Open The Door, Dagmara Gumkowska
Organizatorzy otwierają - w myśl nazwy festiwalu - drzwi teatru, organizując wydarzenia w przestrzeni miejskiej, aby zachęcić do udziału w nim nowych widzów. Międzynarodowy Festiwal Open The Door jest wydarzeniem otwartym na różne formy teatralne i artystyczne, ma łączyć, zderzać, konfrontować, prezentować różne metody pracy, sposoby myślenia o teatrze i o świecie. Na festiwal składa się międzynarodowy program, który pozwala polskim widzom na kontakt z najciekawszymi zjawiskami sztuki.
Gośćmi festiwalu byli dotychczas artyści z Francji, Hiszpanii, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Czech, Izraela, Białorusi, Ukrainy, Chile, Kosowa, Belgii, Islandii oraz oczywiście z Polski.
Program festiwalu Open The Door 2023
3 czerwca (sobota)
- 17:00, Duża scena, Nieostrość widzenia, reż. R. Grzela, gościnnie Teatr Kwadrat z Warszawy, czas trwania: 1 godz., 15 min.,
- 19:00, Scena w Malarni, Kobieta i życie, reż. M. Prześluga, czas trwania: 1 godz., 15 min.
4 czerwca (niedziela)
- 12:00, Muzeum Śląskie, Autorytet i autorytarność języka. O poszukiwaniu nowych form dla głosów i migów. Dyskusja na temat komunikacji wizualnej, języka teatru, pogranicza języków fonicznych i przestrzenno-wizualnych oraz ich znaczenia w sztukach wizualnych i preformatywnych.
- 15:00-17:00, Muzeum Śląskie, oprowadzenia po wystawie Głusza,
- 17:00, Muzeum Śląskie, Niemiłość, czyli siedemnaście spotkań, reż. B. Słupczyński - prezentacja spektaklu grupy warsztatowej Głuchych,
- 19:00, Duża Scena, Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuje, reż. M. Pakuła, gościnnie Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Łaźnia Nowa, czas trwania: 2 godz.
5 czerwca (poniedziałek)
- 17:00, Scena w Malarni, Autorytet - Lider - Kolektyw. Panel dotyczący twórczości Jerzego Grotowskiego oraz zmieniających się modeli pracy artystycznej, zakończony projekcją rejestracji spektaklu Apocalypsis cum figuris.
6 czerwca (wtorek)
- 17:00, Scena w Malarni, Kobieta życie wolność_Piłka nożna, gościnnie Staatstheater Kaseel (Niemcy),
- 19:00, Duża Scena, Odpowiedzialność, reż. M. Zadara, gościnnie Teatr Powszechny z Warszawy, czas trwania: 1 godz., 30 min.
7 czerwca (środa)
- 18:00, Scena w Malarni, The Fifth Wheel, pokaz filmu dokumentalnego, czas trwania: 35 min.,
- 19:00, Duża Scena, Byk, reż. Sz. Twardoch, czas trwania: 1 godz., 30 min.
8 czerwca (czwartek)
- 19:00, Duża Scena, Dobrze ułożony młodzieniec, reż. J. Janiczak, gościnnie Teatr Nowy Łódź, czas trwania: 1 godz. 40 min.,
- 19:00, Scena Kameralna, Zanurzenie, reż. M. Wierzchowski, M. Rubenfeld, czas trwania: 2 godz., 30 min.
9 czerwca (piątek)
- 19:00, Kino Światowid, Prawdziwe życie aniołów, czas trwania: 1 godz., 19 min.,
- 19:00, Duża Scena, Libido Romantico, reż. J. Lipko-Konieczna, gościnnie Teatr 21, czas trwania: 2 godz.
10 czerwca (sobota)
- 16:00, Centrum miasta, Pereginus, parada/spektakl plenerowy, gościnnie KTO Kraków, czas trwania: 50 min.,
- 19:00, Scena Kameralna, Przełamując fale, reż. L. Von Trier, czas trwania: 1 godz., 20 min.
- 21:00, Plac przed Teatrem Śląskim, Arcadia, spektakl plenerowy, gościnnie KTO Kraków, czas trwania: 1 godz.
11 maja (niedziela)
- 19:00, Kino Światowid, Holy Spider, czas trwania: 1 godz. 55 min.,
- 19:00, Duża Scena, La Gioia, gościnnie Compagnia Pippo Delbono (Włochy), czas trwania: 1 godz., 15 min.
Bilety na spektakle dostępne są na stronie internetowej Teatru Śląskiego w Katowicach.