ŚKUP znów działa. ZTM powraca do poprzednich rozwiązań po cyberataku
Zakończyła się awaria systemu ŚKUP. Zarząd Transportu Metropolitalnego poinformował, że wraz z tym przestały obowiązywać tymczasowe rozwiązania, które zostały wprowadzone na czas awarii. Co warto wiedzieć?
Koniec awarii systemu ŚKUP
Awaria systemu ŚKUP nastąpiła w nocy z 7 na 8 lutego. Jak informuje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, przyczyną awarii była zewnętrzna, celowa ingerencja osób trzecich - cyberatak. Na okres naprawy ZTM wprowadził tymczasowe rozwiązania, teraz gdy system już działa - je wycofuje.
Rozwiązania, które wskutek usunięcia awarii ŚKUP zostały już wycofane to m.in.:
- zakup papierowych biletów miesięcznych w Punktach Obsługi Pasażera i poprzez przelanie środków na konto organizatora transportu,
- samodzielne kasowanie biletów jednorazowych przy użyciu długopisu i kasowanie tych biletów w kasownikach dziurkujących,
- sprzedaż wszystkich rodzajów biletów jednorazowych przez kierowców.
Do 21 lutego (wtorek) pasażerowie mogą kupić bilety długookresowe przez aplikację mPay. Bilety długookresowe w wersji papierowej, zakupione w czasie awarii, zachowują swoją ważność (zgodnie z datą naniesioną na bilecie). Bilety kwartalne i półroczne zostaną zdalnie zakodowane przez ZTM na kartach ŚKUP do końca marca, dzięki czemu od początku kwietnia pasażerowie nie będą musieli posiadać ich papierowych odpowiedników podczas korzystania z komunikacji miejskiej.
ZTM przypomina, że pasażerowie, którzy w czasie awarii systemu ŚKUP mieli na swojej karcie bilety wieloprzejazdowe, a korzystali z komunikacji miejskiej na podstawie biletów jednorazowych, mogą ubiegać się m.in. o zwrot różnicy w poniesionych kosztach (różnica w cenie między biletem jednorazowym a wieloprzejazdowym). Powyższe dotyczy wykorzystywanych w czasie awarii zarówno biletów papierowych, jak i biletów elektronicznych z zewnętrznych aplikacjach mobilnych. W celu otrzymania takiego zwrotu należy zwrócić się do ZTM pisemnie lub mailowo. Organizator transportu w odpowiedzi przekaże dalsze informacje.
Osoby, które chcą, aby na karcie ŚKUP zakodować im papierowy bilet miesięczny, mogą w tej sprawie kontaktować się z ZTM mailowo (kancelaria@metropoliaztm.pl) lub pisemnie (Zarząd Transportu Metropolitalnego, ul. Barbary 21a, 40-053 Katowice). Pasażerowie, którzy po zakończeniu awarii napotkali jakiekolwiek błędy lub trudności w zakupie, zakodowaniu lub skasowaniu biletów, również mogą kontaktować się z ZTM mailowo lub pisemnie. Wszystkie zgłoszenia będą rozpatrywane indywidualnie.