Samorządowcy o czystym powietrzu w regionie. Za nami konferencja "Śląskie samorządy dla błękitnego nieba"
Samorządowcy z województwa śląskiego spotkali się w Muzeum Śląskim, gdzie odbyła się konferencja "Śląskie samorządy dla błękitnego nieba". Podsumowano w niej różne ekologiczne działania, a także podjęto kolejne kroki, by nasz region był jeszcze czystszy i lepiej się w nim mieszkało.
Śląskie samorządy dla błękitnego nieba
7 września (czwartek) w Muzeum Śląskim odbyła się konferencja „Śląskie samorządy dla błękitnego nieba”. Zorganizowano ją z okazji Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza dla Błękitnego Nieba, który przypada właśnie tego dnia.
Na konferencję przybyli liczni samorządowcy z województwa śląskiego, by wesprzeć działania dotyczące walki o czystość powietrza w ich miastach i gminach. Podpisano deklaracje samorządów dotyczącą działań proekologicznych oraz umowę na monitoring efektywności energetycznej 27 budynków użyteczności publicznej w ramach projektu zintegrowanego LIFE „Śląskie. Przywracamy błękit” - kompleksowa realizacja programu ochrony powietrza dla województwa śląskiego.
Podczas konferencji samorządowcy z naszego regionu złożyli również symboliczne podpisy na ściance "Śląskie. Przywracamy Błękit" na rzecz współpracy w walce o czyste powietrze.
Walka o czyste powietrze jest nieustanna. Wielokrotnie Śląsk jest pokazywany, jako to miejsce, w którym jest brudno. A prawda jest taka, że Śląsk zainwestował najwięcej środków w Czyste Powietrze ze wszystkich regionów w Polsce. Jeśli ktoś dziś z osób decyzyjnych, opiniotwórczych i polityków mówi, że węgiel jest paliwem przyszłości, to bezczelnie kłamie. Na Śląsku zbudowaliśmy na węglu pozycję gospodarczą, wychowaliśmy się - dla naszej przyszłości jest ważna nasza przeszłość i bardzo ją szanujemy. Świat się jednak dynamicznie zmienia i trzeba wziąć się jeszcze bardziej do roboty. Myślę, że w tym gronie samorządowym pracujemy bardzo mocno i bardzo wydajnie. mówił marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski
W trakcie konferencji można było wysłuchać również ciekawych ekologicznych wykładów dotyczących działań w naszym województwie.