Samorządy mają sprzedawać węgiel? "Rząd po raz kolejny chce zrzucić na nas odpowiedzialność"
Czy samorządy - m.in. te w województwie ślaskim - będą sprzedawały węgiel? Z takim pomysłem wyszedł rząd, a z apelem do miast zwrócił się sam wicepremier Jacek Sasin. Samorządowcy są zaskoczeni i solidarnie odpowiadają - to absurd, bo nie taka jest nasza rola. Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w Katowicach.
Czy samorządy będą sprzedawać węgiel?
Samorządowcy z województwa śląskiego obawiają się, że rząd chce zrzucić na barki samorządów problem z dostępnością węgla.
Wydaje się, że przesunięty jest akcent na to, kto odpowiada w kraju za brak węgla. Jeżeli samorządy będą miały przejąć odpowiedzialność, co w tym momencie sugeruje rząd, to przekaz będzie prosty: nie ma węgla, bo samorządy go mieszkańcom nie zapewniły. To znaczy, że się o nich nie troszczymy, a rząd zadbał, bo proponuje, żebyśmy węgiel kupowali od spółek skarbu państwa.
mówi portalowi RMF24.pl Agnieszka Skupień z Urzędu Miasta w Rybniku
W podobnym tonie wypowiada się również prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, który zaznacza, że: to kolejna sytuacja, kiedy samorządy mają zajmować się sprzątaniem bałaganu, który zrobił rząd.
W tej sprawie o stanowisko zapytaliśmy również w Urzędzie Miasta w Katowicach.
Nie jesteśmy jako samorządy od sprzedaży węgla. Nie chodzi o to, że się tego boimy, ale nie mamy do tego żadnych upoważnień prawnych.
mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Spółki komunalne w Katowicach nie zajmują się dystrybucją węgla. Przypominam, że ich działanie reguluje ustawa o gospodarce komunalnej. Pośredniczenie w sprzedaży węgla nie należy do zadań miast, a są to kwestie rządowe, które kolejny raz próbuje się wraz z odpowiedzialnością zrzucić na samorządy.
dodaje Ewa Lipka z katowickiego magistratu
Głos - nasycony lekkim przekąsem i ironią - zabrał też wiceprezydent Chorzowa, Marcin Michalik. W mediach społecznościowych opublikował zdjęcie węgla...obok palm na chorzowskim rynku.
Kilka dni temu otrzymaliśmy pismo z od jednej ze spółek Skarbu Państwa o propozycji handlu węglem przez samorzady. Jako samorządowcy nie zajmujemy handlem węglem, nie mamy też sprzętu do jego sprzedaży (ciężarówki, wagi, ładowarki itd). Nie ma też problemu z dystrybucją węgla, gdyż na terenie Chorzowa i innych śląskich miast jest mnóstwo firm, które robią to profesjonalnie od lat, a całym kraju tą działalnością zajmuje się około 100 000 ludzi. Nie widzę więc uzasadnienia, by przerzucać na miasta proces sprzedaży węgla. Prawdziwym problemem jest brak węgla, a za to odpowiedzialny jest rząd i państwowe koncerny. Dziś jednak otrzymałem informacje, że planowane jest ustawowe przekazanie miastom handel węglem, dlatego przygotowaliśmy propozycje wykorzystania Rynku zgodnie z pomysłami rządu.
napisał Marcin Michalik
Na razie sprawa jest w toku, a cały czas bez odpowiedzi pozostają takie pytania:
- jaki będzie termin płatności?
- kto zapłaci za to zadanie?
- czy przepisy w ogóle na to pozwalają, żeby miejskie spółki kupowały i sprzedawały węgiel?
Protest związkowców przed biurem poselskim premiera w Katowicach. Zobaczcie wideo: