Silesia Marathon 2022. Ostatnie przygotowania do biegu 2 października
Na kilka dni przed startem Silesia Marathonu, na Stadionie Śląskim w Chorzowie z mediami spotkali się: dyrektor wydarzenia Bohdan Witwicki oraz prezes Stadionu Śląskiego w Chorzowie Jan Widera. W czasie briefingu była mowa o znaczeniu imprezy dla Stadionu Śląskiego i całego regionu.
Silesia Marathon 2022 - lista startowa zamknięta
W środę, 28 września na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbył się briefing prasowy zapowiadający Silesia Marathon. Pozostało już tylko kilka dni przygotowań, lista zawodników jest już zamknięta, a ostatnie organizacyjne szczegóły są dopinane na ostatni guzik.
Biegacze po raz 17. pobiegną ulicami Chorzowa, Katowic, Siemianowic Śląskich i Mysłowic. W tym roku na trasie zamelduje się mniej uczestników Silesia Marathonu, niż przed rokiem. Będzie ich ponad 5 tysięcy.
Najwięcej jest chętnych na półmaraton - najkrótszy spośród trzech naszych dystansów. Poza tym - prawie dwa tysiące osób pobiegnie w maratonie i stosunkowo niewielka liczba, bo około 200 zawodników zmierzy się z dystansem 50 km - ultramaratonem wylicza w rozmowie z nami dyrektor Silesia Marathon, Bohdan Witwicki
Po aglomeracji śląskiej biegać będą zawodnicy z ponad 20 krajów. Wśród nich zawodnicy z Meksyku, USA, RPA. Reprezentowana będzie także większość krajów europejskich. Wśród faworytów wymienia się jednak Polaka, Andrzeja Rogiewicza, który już trzykrotnie triumfował w Silesia Marathonie.
Wyjątkowość Silesia Marathonu - start i meta na Stadionie Śląskim w Chorzowie
Jak podkreślano w czasie spotkania z mediami, tym co wyróżnia Silesia Marathon spośród innych imprez biegowych tego typu, to niezwykła atmosfera, doping kibiców, ale także start i meta - zlokalizowane na Stadionie Śląskim w Chorzowie.
Warto wspomnieć, że na tym obiekcie, na tej samej bieżni, kilka miesięcy temu startowało ponad pięćdziesięcioro medalistów Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Nie ma drugiego takiego miejsca, gdzie kończyłby się bieg maratonu, skupiającego tak wspaniałych zawodników lekkiej atletyki. wspominał prezes Stadionu Śląskiego, Jan Widera
Zarówno władze Stadionu Śląskiego, jak i organizatorzy Silesia Marathonu podkreślają, że organizacja biegu w aglomeracji śląskiej, jak również jej start i finał na Stadionie Śląskim, budują wielkie emocje, sprzyjają zawodnikom i kibicom, a także stanowią promocję aktywnego i zdrowego trybu życia wśród mieszkańców miast, w których zawitają biegacze.
Utrudnienia drogowe i zmiany w komunikacji pasażerskiej
Ważne informacje dla kierowców
Wydarzenie biegowej tej rangi zawsze wpływa na ruch drogowy w miejscach, gdzie przebiega jej trasa. Mieszkańcy aglomeracji, a szczególnie Chorzowa, Katowic, Mysłowic i Siemianowic Śląskich muszą przygotować się na trudności komunikacyjne w niedzielny poranek. Szczegółowy przebieg trasy przez Katowice można znaleźć w naszym artykule, klikając TUTAJ.
Informacje dla kierowców dotyczące całej trasy można znaleźć TUTAJ.
Zmiany w komunikacji pasażerskiej
Utrudnienia będą dotyczyć także pasażerów ZTM. Zmiany w komunikacji miejskiej będą obowiązywać w niedzielę od ok. godz. 7:30 do ok. godz. 14:30.
ZTM wskazuje jednak, że w związku z charakterem imprezy godziny te mogą się zmienić i z tego powodu warto na bieżąco śledzić funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Aktualne informacje będzie można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię, sprawdzając na Facebooku profil ZTM Info lub korzystając z aplikacji mobilnej M2GOinfo.
Modyfikacje tras przejazdów obejmą 65 linii autobusowych. Są to autobusy jeżdżące przede wszystkim po Katowicach i Siemianowicach Śląskich, ale także kursujące m.in. do Będzina, Chorzowa, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Mysłowic, Tarnowskich Gór, Sosnowca i Zabrza. Poza utrudnieniami na liniach autobusowych bardzo prawdopodobne jest chwilowe wstrzymywanie ruchu na 10 liniach tramwajowych. Szczegóły na stronie internetowej ZTM.