Skutki długotrwałych i intensywnych opadów deszczu. W Katowicach rozpoczęła się zbiórka artykułów dla powodzian [Zdjęcia]
Południowa Polska zmaga się ze skutkami długotrwałych i intensywnych opadów deszczu. W niektórych miejscowościach wystąpiły podtopienia i powodzie. W Katowicach rozpoczęto zbiórkę artykułów dla powodzian.
Skutki ulewnych deszczów w Polsce. Katowice pomagają powodzianom
Aktualizacja, 15 września, godz. 17:00
W Katowicach uruchomiono zbiórkę rzeczy dla osób z południowo-zachodniej części Polski najbardziej dotkniętej powodzią. Zbierane są następujące produkty:
- woda mineralna butelkowana, napoje
- żywność długoterminowa
- środki czystości
- środki higieny osobistej.
Dziś do godziny 22:00 rzeczy można przywozić do punktu zbiórki Urzędu Miasta przy ul. Młyńskiej 4. Od jutra zbiórka będzie prowadzona:
- ul. Pocztowa 5, od 7:30 do 20:00.
- ul. Świdnicka 35a, od 7:30 do 20:00 (Terenowy Punkt Pomocy Społecznej nr 7).
Katowiczanki i Katowiczanie wielokrotnie udowodnili, że potrafią działać z sercem, kiedy liczy się pomoc – i wierzę, że także tym razem nie zabraknie Waszego wsparcia. Gdy pojawi się konieczność będziemy informować o innych możliwych formach wsparcia. zapowiada prezydent Katowic, Marcin Krupa
15 września 2024 r. godz. 8:30
Dziś od godziny 03:00 nad Katowicami przeszła kolejna fala intensywnych opadów deszczu, którym towarzyszył silny wiatr. Na terenie miasta służby porządkowe, ratownicze oraz służby miejskie przeprowadziły blisko 100 interwencji, z czego 40 dotyczyło lokalnych podtopień.
Obecnie w godzinach porannych zespoły zadaniowe nadal działają, aby przywrócić drogi i przestrzenie użytkowe do pełnej funkcjonalności.
Rawa, Mleczna i Kłodnica oraz inne cieki okresowo osiągały poziomy ostrzegawcze, a miejscami Rawa i Mleczna odnotowały nieznaczne przekroczenia stanów alarmowych.
Prognoza dla Katowic i województwa śląskiego według IMGW na 15 września:
W dzień zachmurzenie początkowo duże, później postępujące od wschodu większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Początkowo odsuwające się na zachód opady deszczu. Po południu w południowej części województwa ponownie wzrost zachmurzenia do dużego i przelotne opady deszczu, w górach możliwe burze. Wysokość opadów w czasie burz do 20 mm. Temperatura maksymalna od 17°C do 19°C, w rejonach podgórskich od 14°C do 17°C, wysoko w Beskidach od 7°C do 10°C. Wiatr słaby i umiarkowany, jedynie początkowo na zachodzie miejscami dość silny i porywisty; północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 60 km/h, później porywisty, północno-wschodni i wschodni. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h.
W nocy zachmurzenie małe i umiarkowane, od wschodu województwa wzrastające do dużego. W pierwszej części nocy miejscami mgły ograniczające widzialność do 200 m. Po północy postępujące od wschodu województwa przelotne opady deszczu, możliwe burze. Wysokość opadów do 20 mm, na południu do 30 mm. Temperatura minimalna od 12°C do 14°C, w rejonach podgórskich od 9°C do 12°C, wysoko w Beskidach od 7°C do 9°C. Wiatr słaby, z kierunków północnych, miejscami zmienny; nad ranem na północy województwa umiarkowany, porywisty, północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni i północny, nad ranem północno-wschodni.
Duże rozlewisko wodne utworzyło się w Katowicach m.in w rejonie salonu IKEA.
14 września 2024 r. godz. 20:00
Stan na godz. 20.00 w Katowicach. Strażacy z Komendy PSP w Katowicach wyjeżdżali dziś 55 razy. Na interwencje jeżdżą również strażacy z jednostek OSP z Katowic, niektórzy po kilka wyjazdów.
Wśród zgłoszeń m.in.
- rozlewiska na ul. Upadowej i Studenckiej, na miejsce zadysponowano PSP;
- zalanie na al. Roździeńskiego (wiadukt przy sklepie Ikea), na miejsce zadysponowano PSP;
- zalanie autostrada A4 (pod wiaduktem z ul. Mikołowską), na miejsce zadysponowano PSP;
- kontrola poziomu rzeki Rawy na wysokości ul. Bednarskiej, na miejsce zadysponowano Straż Miejską;
- trwają również interwencje w budynkach mieszkalnych (ul. Braci Mniejszych, Książęca, Grota Roweckiego i Wajdy.
14 września 2024 r. godz. 17:30
Szacowany opad do tej pory w Katowicach to 63,6 mm. Przypomnijmy, że najwyższy dobowy opad w Katowicach odnotowano 21 kwietnia 1972 r. – 82 mm.
W Katowicach pada bardzo intensywnie. Wiceprezydent Katowic, Maciej Biskupski, wyjaśnia skąd pojawiają się rozlewiska w mieście.
"Dlaczego zatem w niektórych miejscach pojawiają się rozlewiska? Takiej ilości wody żadna kanalizacja nie jest w stanie przyjąć. Aby zabezpieczyć miasto w ostatnim czasie wykonaliśmy wiele inwestycji, o których słowo poniżej:
- oddaliśmy do użytku 27 podziemnych zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności przekraczającej 11 000 m3
- wybudowaliśmy, przebudowaliśmy lub wyremontowaliśmy łącznie ponad 8 km kanalizacji deszczowej
Dodatkowo w ramach prac eksploatacyjnych: - wykonaliśmy I etap prac utrzymaniowych i konserwacji rzeki Mlecznej na długości ponad 7 km w granicach administracyjnych Katowic
- przeprowadziliśmy prace utrzymaniowe rowów odwadniających na łącznej długości 1,3 km: w tym Rowu Barbórki (rejon ul. Sosnowej, Adama), Rowu Karbowa wraz z przepustem drogowym (rejon ul. Francuskiej, Ceglanej) oraz Rowu Gospodarcza (rejon ul. Gospodarczej)
- przeprowadziliśmy czyszczenie z namułu oraz odmulenie i udrożnienie cieków w rejonie 25 wylotów kanalizacji deszczowej do Rowu Podleskiego, Boliny, Rawy, Kłodnicy, Brynicy, Rowu Matownik, Rowu Śmiłowskiego i Stawu Upadowa
- wyczyściliśmy łącznie 53 urządzenia podczyszczające pracujące w systemie kanalizacji deszczowej (separatorów oraz osadników)
W gotowość zostały postawione wszystkie służby na czele ze Strażą Pożarną, OSP, Policją i Strażą Miejską. Wszystkim Wam dzięki za waszą wytężoną pracę." - napisał w mediach społecznościowych wiceprezydent Katowic, Maciej Biskupski
14 września 2024 r. godz. 15:30
Na godziną 15:00 od rana w Katowicach strażacy interweniowali przy 48 zdarzeniach związanymi z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Interwencje odnotowano praktycznie w każdej dzielnicy Katowic i dotyczą one głównie podtopień, uszkodzonych dachów, zalanych miejsc.
Za nami dwie fale intensywnego deszczu. W dyspozycji jest:
- prawie 100 strażaków PSP i OSP,
- 80 policjantów
- i 14 strażników miejskich.
Sytuacja rzek jest stale monitorowana, a po rekomendacjach Straży Pożarnej koryto rzeczne Rawy w trzech wyznaczonych przez straż miejscach będzie dodatkowo wzmocniona.
Ze zgłoszonych interwencji w ostatnich godzinach:
- ul. Grota Roweckiego przy Lidlu wylała rzeka Mleczna, na miejsce zdarzenia zadysponowano PSP i Straż Miejską;
- zalana droga ul. Kościuszki na wysokości Libero, na miejsce zdarzenia zadysponowano Straż Miejską, droga jest przejezdna;
- zalana droga pod wiaduktem na ul. Bocheńskiego, na miejsce zadysponowano MZUiM;
- zalana droga pod wiaduktem przy ul. Francuskiej 70, na miejsce zdarzenia zadysponowano Straż Miejską, droga jest przejezdna,
- szpital Angelius przy ul. Fabrycznej, zgłoszona woda w piwnicy, na miejsce zadysponowano PSP.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w sobotę, o 14:30, w siedzibie Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach wojewoda poinformował, że najwięcej zgłoszeń strażacy mieli w powiatach:
- cieszyńskim,
- pszczyńskim
- i wodzisławskim.
Generalnie rzecz biorąc najgorszą sytuację mamy na południu województwa. Spodziewamy się, że w dalszym ciągu opady będą powodowały, że ta sytuacja może się pogarszać. Doszło do lokalnych podtopień i innych utrudnień. Natomiast te podtopienia też na razie nie skutkowały koniecznością przeprowadzania ewakuacji. mówił wojewoda śląski, Marek Wójcik
Działania w terenie prowadzi kilkaset zastępów strażaków z PSP i OSP.
Nasze działania polegają na pompowaniu wody, układaniu worków z piaskiem, usuwaniu zatorów, udrażnianiu studzienek i kanałów. powiedział Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, st. bryg. Damian Legierski
Poinformował, że w sobotę po południu w sześciu miejscach na rzekach w woj. śląskim są przekroczone stany alarmowe – na dwóch wodowskazach na Odrze, w dwóch punktach na Brynicy, a także na Pszczynce i Gostyni.
14 września 2024 r. godz. 12:00
Zgodnie z najnowszymi danymi IMGW, opad deszczu za ostatnie 6 godzin wyniósł 36,4 mm.
Większość zastępów straży pożarnych z Katowic interweniuje właśnie przy usuwaniu skutków gwałtownych ulew. Zalania i podtopienia występują w licznych lokalizacjach w Katowicach.
- 11:30 - ul. Ceramiczna - zalana droga, zgodnie z rekomendacją policji, droga została zamknięta.
W Katowicach w wielu miejscach jest podniesiony stan rzek. Tak wygląda obecnie Rawa.
Miejscowe podtopienia w Katowicach:
- 11:05 - ul. Lwowska pod wiaduktem kolejowym nieprzejezdna, zatkana studzienka, na miejsce jedzie MZUiM oraz policja,
- 11:15 - Roździeńskiego 96, skierowano M oraz PSP,
- 11:30 - ul. Wojska Polskiego 38a - rozlewisko z koryta rzeki Mleczna, zalany plac zabaw, zadysponowano PSP,
- 11:45 - ul. Północna 37a, na miejscu Straż Miejska, zadysponowano MZUiM z małą wywrotką piasku oraz OSP do załadowania worków i ich ułożenia,
- 11:55 - ul. Grota Roweckiego 2F przy Lidlu rozlewisko rzeki Mleczna, na miejsce zdarzenia zadysponowano PSP, na miejscu Straż Miejska.
Okresowo wystąpiły podtąpienia w rejonie wiaduktów: Francuska, Bocheńskiego, Kościuszki.
Interwencje trwają/trwały m.in. przy ulicach:
- al. Górnośląska,
- Grottgera,
- Wojska Polskiego,
- Ogrodowej,
- Górniczego Stanu.
Napływają kolejne zgłoszenia.
Lekkie podtopienia są m.in. pod wiaduktami kolejowymi. Woda stoi m.in. na ul. Bocheńskiego w katowickim Załężu. Kierowcy są jednak w stanie przejechać. Lepiej jednak unikać miejsc, gdy musimy przejechać przez spore zalanie.
Tak obecnie wygląda ulica Kościuszki na wysokości niedawno remontowanego wiaduktu kolejowego. Wideo: Agata/112Katowice Służby Ratunkowe.
14 września 2024 r. godz. 08:30
Według IMGW:
- Opad za ostatnią godzinę - 0,4 mm (14.09 05:00 UTC)
- Opad za ostatnie 6 godzin - 15,7 mm
- Opad za ostatnią dobę - 4,4 mm (13.09 06:00 UTC)
Wszystkie służby miejskie w Katowicach MZUiM, Wodociągi, KZGM, SM, PSP i OSP oraz policja we współdziałaniu z pracownikami WZK i operatorami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, nieprzerwanie od 12 września kontrolują sytuację w mieście, monitorują sytuację meteorologiczną, korzystając z dostępnych zasobów danych własnych Katowickiego Inteligentnego Systemu Monitoringu i Analiz oraz IMGW na stronach internetowych tej ważnej instytucji.
Drodzy Mieszkańcy, obecne warunki pogodowe są trudne, ale miasto Katowice na bieżąco monitoruje sytuację. Centrum Zarządzania Kryzysowego koordynuje działania – udrażniane są studzienki, kontrolowany jest poziom wód, a zbiorniki retencyjne są gotowe na przyjęcie wody deszczowej - ich zapełnienie na godz. 10:00 nie przekroczyło 30%. Wszystkie służby, w tym Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, Ochotnicza Straż Pożarna, Policja pozostają w pełnej gotowości, reagując natychmiastowo na każde zgłoszenie. Prosimy o zachowanie ostrożności i śledzenie bieżących informacji.przekazuje prezydent Katowic, Marcin Krupa
Na rzece Rawa w rejonie ul. Jana Pawła II w Katowicach w kulminacyjnym okresie opadów, minionej nocy odnotowano stan wody w korycie rzeki na poziomie max.111 cm (stan alarmowy rozpoczyna się od 189 cm) z tendencją spadkową w godzinach porannych.
Dzięki mozolnej i systemowej pracy służb miejskich w tym spółki Katowickie Inwestycje i Katowickich Wodociągów sieć kanalizacji jest sprawna i oczyszczona.
Minionej nocy zidentyfikowano jedno niewielkich rozmiarów rozlewisko w rejonie ul. Meteorologów, niezwłocznie usunięte przez służby. Drogi, mosty i inne elementy infrastruktury nieuległy uszkodzeniu. Pamiętajmy, że intensywne opady deszczu mogą spowodować utrudnienia w ruchu drogowym i komunikacji publicznej, zatem apel do kierujących o zachowanie rozwagi i ostrożności.
Najnowsze prognozy IMGW dla regionów woj. śląskiego
14.09.2024 07:30 - 07:30 15.09.2024 (Sobota/Niedziela)
W dzień zachmurzenie całkowite. Opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, na południu okresowo o natężeniu nawalnym. Miejscami możliwe burze. Suma opadów na południu i w centrum województwa od 30 mm do 50 mm, miejscami do 80 mm, na północy województwa od 20 mm do 50 mm, miejscami do 70 mm.
Temperatura maksymalna od 14°C do 17°C, w rejonach podgórskich od 11°C do 13°C, wysoko w Beskidach od 7°C do 10°C. Wiatr umiarkowany, porywisty, wzmagający się do dość silnego i silnego, okresami o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, lokalnie do 85 km/h, z kierunków północnych. Wysoko w górach wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, północno-zachodni i zachodni, wzmagający się do dość silnego i silnego, od 35 km/h do 45 km/h, w porywach do 90 km/h.
W nocy zachmurzenie całkowite. Opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym, na południu okresowo o natężeniu nawalnym. Suma opadów, na południu i w centrum od 30 mm do 50 mm miejscami do 80 mm, na północy od 20 mm do 40 mm, miejscami do 50 mm. Temperatura minimalna od 11°C do 14°C, w rejonach podgórskich około 9°C, wysoko w Beskidach od 6°C do 8°C. Wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h, miejscami do 85 km/h, północny i północno-wschodni. Wysoko w górach wiatr dość silny i silny, od 35 km/h do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, północny.
Działania strażaków w Katowicach
Ulewy nad Polską. Jaka jest sytuacja w województwie śląskim?
Do godziny 6:00 14 września strażacy odnotowali 1300 interwencji związanych z usuwaniem skutków deszczu.
Najwięcej zdarzeń miało miejsce na terenie:
- woj.: dolnośląskiego - 650,
- opolskiego - 231,
- śląskiego - 173,
- małopolskiego - 76,
- wielkopolskiego - 48.
Ulewa nad Polską
W woj. opolskim w m. Głuchołazy rzeka Biała Głuchołaska osiągnęła poziom ponad 2 metry powyżej stanu alarmowego. Miasto i rzekę zabezpiecza w tej chwili ok. 100 strażaków, w tym m.in. 2 plutony wsparcia z woj. łódzkiego. Ich działania polegają m.in. na wzmocnieniu wałów przeciwpowodziowych. Burmistrz podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców kilku ulic przylegających do rzeki. Do powiatu nyskiego udał się zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Józef Galica, gdzie wspólnie z ministrem MSWiA Tomaszem Siemoniakiem i wiceministrem Wiesławem Leśniakiewiczem, odebrali bieżące meldunki o sytuacji powodziowej na terenie powiatu.
Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż pożarna pozostaje w ciągłej gotowości. W związku z intensywnymi opadami deszczu w weekend w części kraju, w tym również w województwie śląskim, strażacy tak Państwowej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych oraz sprzęt będący w naszej dyspozycji są przygotowani do działań ratowniczych, jeżeli będzie taka konieczność. Od czwartku 12 września od godziny 20:00 do poniedziałku 16 września do godziny 7:00 obowiązuje w naszym województwie ostrzeżenie III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu.
Na terenie województwa śląskiego w ciągłej gotowości do podjęcia działań ratowniczych pozostaje:
- 45 jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej,
- 425 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonujących w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego o
- raz 519 pozostałych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
W ramach Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego funkcjonują między innymi zestawy pompowe, moduł HCP (pomp wysokiej wydajności) i plutony ewakuacyjne.
W związku z opadami w sobotę, 14 września, do godz. 06:00 straż pożarna w woj. śląskim odnotowała 173 zdarzenia w tym 30 pompowań wody. Reszta to działania związane z zabezpieczaniem budynków i wałów -przygotowaniem worków z piaskiem, kontrolą wałów i cieków wodnych, wiatrołomów.
Najwięcej interwencji odnotowano w:
- powiecie pszczyńskim,
- powiecie cieszyńskim.
Tak wyglądają Kończyce Małe (powiat cieszyński) po silnym opadzie deszczu, a cały czas pada. Przy zalanych posesjach oraz drogach czy zatkanych przepustach działają strażacy z gmina Zebrzydowice, OSP KSRG Kaczyce, OSP Zebrzydowice, OSP KSRG Kończyce Małe, OSP Pogwizdów oraz OSP KSRG Kończyce Wielkie.
Ostrzeżenia IMGW obowiązują na terenie całego województwa śląskiego od godz. godz. 20:00 dnia 12.09.2024 do godz. 07:00 dnia 16.09.2024. Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym.
Prognozowana suma opadów dla okresu od godz. 20.00 dnia 12.09 do 07.00 dnia 13.09 wyniesie od 40 mm do 70 mm, od godz. 07.00 dnia 13.09 do godz. 07.00 dnia 14.09 wyniesie od 80 mm do 120 mm, od godz. 07.00 dnia 14.09 do godz. 07.00 dnia 15.09 wyniesie od 70 mm do 110 mm, lokalnie do 150 mm, od godz. 07.00 dnia 15.09 do godz. 07.00 dnia 16.09 suma opadów wyniesie od 20 mm do 40 mm.
Katowice przygotowane na intensywny deszcz
W związku z prognozami Wydział Zarządzania Kryzysowego rozpoczął działania w czwartek 12 września. Pracownicy WZK przeprowadzili rekonesans cieków na terenie miasta Katowice. Do akcji włączeni zostali pracownicy miejskich jednostek - wyczyszczone zostały wyloty kanalizacji deszczowej, opróżniono zbiorniki retencyjne. To podziemne „baseny” o dużych rozmiarach i pojemnościach, zdolne pomieścić tysiące litrów wody.
Gdy mamy do czynienia z nawalnym deszczem, sieć kanalizacyjna musi mierzyć się ze znacznym obciążeniem i umożliwić przepływ znacznie większych ilości wody niż zazwyczaj. Dlatego w ostatnich latach w ramach unijnych projektów Katowickie Inwestycje S.A. zabudowały na kanalizacji deszczowej 27 podziemnych zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności ponad 11 tys. m3, czyli 11 mln litrów.
tłumaczy zastępca dyrektora ds. realizacji w spółce Katowickie Inwestycje S.A., Anna Wilk
Zbiorniki retencyjne nie tylko umożliwiają czasowe zatrzymanie deszczówki, jej magazynowanie i opóźnienie jej odpływu do odbiornika. Pozwalają także na wykorzystywanie części zebranej wody, na przykład do podlewania zieleni miejskiej i czyszczenia ulic oraz chodników. Zbiorniki są podłączone do urządzeń monitorujących poziom stanu napełnienia, co umożliwia pracownikom spółki Katowickie Inwestycje S.A. bieżącą kontrolę ich zapełnienia.
Pracownicy MPGK w porozumieniu z MZUiM sprawdzają stan kratek ściekowych i w razie konieczności je czyszczą. Wyczyszczone zostały także przydrożne rowy melioracyjne. Wzmacniane są zabezpieczenia w rejonie ul. Oswobodzenia.
Sytuację na bieżąco monitorują patrole Straży Miejskiej. Od czwartku (12.09.) strażnicy kontrolują wszystkie cieki wodne i zidentyfikowane miejsca zagrożenia podtopieniami na terenie miasta. Sytuacja pogodowa jest także stale monitorowana poprzez dostępne portale IMGW i system KISMiA w zakresie rozlokowanych w wybranych punktach czujników poziomu wody w katowickich rzekach.
Katowickie Wodociągi monitorują stan sieci
W ramach swoich kompetencji Katowickie Wodociągi na bieżąco czyszczą kanały deszczowe, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca, wskazane w „Planie operacyjnym ochrony przeciwpowodziowej miasta Katowice”, w których mogą wystąpić podtopienia. W związku z prognozowanymi nawalnymi deszczami spółka na weekend zapewniła dodatkowe dyżury awaryjne, zwiększając tym samym liczbę pracowników obsługujących w danym momencie sieć kanalizacyjną i przepompownie.
W normalnym trybie w weekend na jednej zamianie pracują dwie dwu-trzyosbowe brygady obsługujące przepompownie ścieków oraz jedna brygada obsługująca sieć kanalizacyjną. Liczba brygad na najbliższy weekend zostaje podwojona, z możliwością zwiększenia obsady w razie konieczności.
Katowickie Wodociągi przygotowane są również na wypadek awarii zasilania na przepompowniach ścieków. Posiadają generatory prądu, które mogą wesprzeć ich pracę w razie awarii. Dodatkowym wsparciem w codziennej pracy i w sytuacjach awaryjnych jest monitoring sieci kanalizacyjnej.
Katowickie Wodociągi posiadają największy w Polsce system monitoringu sieci kanalizacyjnej. Obejmuje on monitoring przepompowni oraz ciągów kanalizacyjnych. W zależności od obiektu monitoring obejmuje od kilku do kilkudziesięciu sygnałów dotyczących pracy pomp i ich wydajności, poziomu ścieków w poszczególnych obiektach oraz informacji o chwilowych i sumarycznych ilościach przepływających ścieków.
Bardzo istotnymi informacjami są sygnały o awariach: sondy, pompy czy też zasilania w przepompowni oraz o stanach alarmowych. Katowickie Wodociągi prowadzą także monitoring wypełnienia oraz natężenia przepływu w kanalizacji. Pomiary te są wykonywane w 185 punktach pomiarowych. Z czego w 72 lokalizacjach jest mierzony poziom wypełnienia oraz natężenie przepływu, a w 113 jest wykonywany pomiar poziomu wypełnienia.
Informacja dla mieszkańców
W związku z prognozami wiele imprez plenerowych zostało przez organizatorów odwołanych. Na stronie internetowej Urzędu Miasta i w miejskich mediach społecznościowych udostępnione zostały informacje o tym jak zachować się w przypadku powodzi.
Rekomendujemy mieszkańcom parkowanie swoich pojazdów z dala od nisko położonych terenów, cieków wodnych i zbiorników wodnych. Przy nawalnych opadach deszczu lepiej także omijać parkingi podziemne.
mówi naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miasta Katowice, Tomasz Kępa
Wszystkie służby – w tym straż pożarna, policja, straż miejska, są w gotowości. W działania włączone są także jednostki OSP.
Informacje o podtopieniach należy zgłaszać pod numerem 112 lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach – tel. 32 259 36 90.
Przygotowanie województwa śląskiego na silne opady
W związku z niepokojącymi prognozami wojewoda śląski, Marek Wójcik, zwołał 13 września briefing prasowy dotyczący przygotowania województwa na tak trudne warunki.
Na szczęście prognozy są lepsze, niż jeden czy dwa dni temu, natomiast w dalszym ciągu przygotowujemy służby w województwie na sytuację, w której wystąpią ponadnormatywne opady deszczu. W związku z tą sytuacją podjęliśmy decyzje, żeby zwiększyć obsadę numeru alarmowego 112, jak i Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Sprawdziliśmy stan magazynów powodziowych. Służby – PSP i policja są w gotowości.
mówił wojewoda śląski, Marek WójcikWczoraj nakazaliśmy wszystkim komendantom miejskim i powiatowym PSP, by nawiązali ścisłą współpracę z samorządami w celu przygotowania do ewentualnych zagrożeń. Dziś na służbie jest 625 osób. Są to funkcjonariusze gotowi do wyjazdu w każdej chwili. Mamy do dyspozycji także jednostki OSP, których w województwie jest ponad 900.
podkreśla st. bryg. Wojciech Kruczek, śląski komendant wojewódzki PSP
Przypomnijmy, za zmianę pogody z bezdeszczowej i gorącej, na chłodniejszą i z dużymi opadami deszczu odpowiedzialny jest nadchodzący z południowo-wschodniej Europy niż typu genueńskiego. Według prognoz niż z zachodu w nadchodzących dniach (13-15 września) będzie przechodził także przez nasz region. W województwie śląskim należy się zatem także spodziewać długotrwałych opadów deszczu, chwilami intensywnych. To może skutkować lokalnymi podtopieniami i rozlewiskami na drogach.
Ostrzeżenia przed intensywnym i długotrwałym deszczem wydaje IMGW oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Służby apelują, by nie zbliżać się do wezbranych rzek i potoków. Kierowcy nie powinni przejeżdżać przez głębokie rozlewiska wodne na drogach. Warto też odpowiednio dobrać miejsce parkowania, by samochód był bezpieczny w czasie postoju.