Śląska Nagroda Naukowa przyznana w Katowicach. Oto laureaci [Zdjęcia]
Podczas uroczystej gali w Katowicach przyznano Śląską Nagrodę Naukową. Wręczano ją w trzech kategoriach: Pracownicy naukowi uczelni, Doktoranci i Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Katowice. Kto ją otrzymał? Przeczytajcie i zobaczcie zdjęcia z gali.
Śląska Nagroda Naukowa 2022 przyznana
Śląska Nagroda Naukowa za 2022 rok przyznana. 18 marca (sobota) w Hotelu Monopol w Katowicach odbyła się uroczysta gala, na której wręczono nagrody przyznawane w ramach 6. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki.
Wybór laureatów nie jest łatwy. W samym Uniwersytecie Śląskim jest niemal 2000 pracowników naukowych. Każdy zajmuje się inną dziedziną. Niektóre są trudne ze sobą do porównania. Także rzeczywiście wybór jest trudny, ale ta trudność jest największą wartością, bo jeśli mamy wielu kandydatów do tej nagrody to znaczy, że środowisko naukowe jest mocne. Od długiego czasu Katowice i w ogóle uczelnie śląskie mocno zaznaczają swoją obecność w Polsce i w Europie, czego potwierdzeniem jest tytuł Europejskiego Miasta Nauki dla Katowic na rok 2024. Wszystko zaczęło się w pewnym sensie od Śląskiego Festiwalu Nauki, gdzie zgromadziliśmy się wspólnie z naukowcami śląskich uczelni, aby pokazywać sobie, ale przede wszystkim społeczeństwu, co robimy za murami uczelni. Śląska Nagroda Naukowa jest częścią tego projektu. Pokazujemy, co naszym zdaniem najlepszego w nauce zdarzyło się w ubiegłym roku. powiedział portalowi WKATOWICACH.eu, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek
Bardzo ciężko jest wskazać laureatów, w szczególności wśród tych wyróżnień, które są absolutnie wyjątkowe nie tylko dla śląskich uczelni wyższych, ale myślę, że zarówno dla województwa śląskiego, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a w szczególności dla miasta Katowice, które nauką stoi. Wyróżnienia trafiają do osób absolutnie wyjątkowych. Można by rzec wybitnych, pokazujących nie tylko wyjątkowość dziedziny wiedzy, którą prezentują, ale przede wszystkim zaangażowanie. Wyróżnikiem jest Specjalna Nagroda Prezydenta, którą pan prezydent wręcza zazwyczaj osobie, której działalność naukowa ma bezpośredni wpływ na rozwój miasta. Tak się działo przed laty, wśród laureatów jest np. dr hab. prof.. Uniwersytetu Ekonomicznego Adam Drobniak. Dzisiejszy laureat pomaga rozwiązywać te problemy i wyzwania, przed którymi miasto stoi na co dzień, a związane są przecież z transportem miejskim i z rozwiązaniami komunikacyjnymi.dodał w rozmowie z nami zastępca prezydenta Katowic, Waldemar Bojarun
W tym roku, nominowanych do nagrody zostało 40 osób w trzech kategoriach: Pracownik naukowy, Doktorant oraz Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Katowice.
Pracownik naukowy
Każdy laureat otrzymał nagrodę w wysokości 12 tysięcy złotych, a także statuetkę, której autorką jest dr hab. Katarzyna Pyka, prof. UŚ z Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Każdy z uniwersytetów nagrodził jednego pracownika.
Laureaci nagrody:
- Uniwersytet Śląski w Katowicach - dr Jan P. Matuszyński,
- Politechnika Śląska - dr hab. inż. Sebastian Student, prof. PŚ,
- Śląski Uniwersytet Medyczny - prof. dr hab. n. med. Grzegorz Helbig,
- Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie - prof. dr hab. Yuriy Povstenko,
- Politechnika Częstochowska - prof. dr hab. inż. Leszek Rutkowski,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach - dr hab. Katarzyna Czernek-Marszałek, prof. UE,
- Akademia Wychowania Fizycznego im Jerzego Kukuczki w Katowicach - dr hab. Arkadiusz Stanula, prof. AWF Katowice,
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach - prof. dr hab. Jan Szmatloch.
Doktorant
Nagrodę w kategorii doktorant wręczono jednej osobie. Nagrodę w wysokości 6000 złotych ufundowała Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Nagrodzona została mgr inż. Justyna Mika z Politechniki Śląskiej.
Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Katowice
Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Katowice w wysokości 6000 zł ufundowana przez prezydenta Katowic została wręczona dr hab. inż. Grzegorzowi Sierpińskiemu, prof. PŚ z Politechniki Śląskiej.
Dr hab. inż. Grzegorz Sierpiński, prof. PŚ, w swojej pracy naukowej łączy problematykę inżynierii ruchu drogowego (w tym analiz i prognoz ruchu, modelowania i optymalizacji systemów transportowych) z kształtowaniem zachowań komunikacyjnych w miastach. Jego dorobek obejmuje ponad 300 pozycji. W 2018 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie transport. Współpracuje z przedstawicielami uczelni, a także przedsiębiorstw zagranicznych. Więcej na temat laureata można przeczytać tutaj.
Zawsze ciężko jest wybrać laureatów, bo dokonania w różnych kategoriach naszych katowickich czy śląskich naukowców są bardzo duże. Cieszymy się, że uczelnie przychodzą z pomocą i wyłaniają kandydatów na najlepszych z najlepszych. Dr hab. inż Grzegorz Sierpiński prof. PŚ to młody naukowiec z tytułami profesorskimi, ma więc swoją samodzielność naukową. Z punktu widzenia mobilności naszego regionu to czołowa postać, jeśli chodzi o kwestię modelowania procesów komunikacyjnych w naszym regionie, szukania nowych rozwiązań, no i oczywiście kształcenia nowych pokoleń studentów, którzy będą w przyszłości realizowali równie ważne zadania.powiedział portalowi WKATOWICACH.eu prezydent Katowic, Marcin Krupa
Zobaczcie zdjęcia z gali rozdania nagród:
Śląska Nagroda Naukowa
Nagroda przyznawana jest badaczom i twórcom, którzy w znaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej. Może być przyznana za całokształt osiągnięć lub za osiągnięcia uzyskane w ciągu 2 lat poprzedzających rok wręczenia wyróżnienia.
Jak podkreślają organizatorzy, to prestiżowa nagroda, którą przyznają wszystkie uczelnie współorganizujące ŚFN. Każda ze szkół wyższych wyłania nominowanych spośród pracowników oraz doktorantów według własnej, wewnętrznej procedury, a laureatów wybiera Kapituła Nagrody. W jej skład wchodzą reprezentanci uczelni współorganizujących ŚFN.
W tym roku pracami Kapituły Nagrody kierowała prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec.
To dla mnie olbrzymie wyróżnienie, że mogłam w tym roku kierować pracami kapituły Śląskiej Nagrody Naukowej. To wyjątkowa inicjatywa, która pokazuje, jak różnorodne uczelnie mamy na terenie województwa śląskiego, jak mamy wybitnych naukowców i jaki potencjał tworzymy. Musieliśmy wybrać jednego laureata z grona nominowanych z każdej uczelni, ale myślę, że w imieniu wszystkich członków kapituły mogę powiedzieć, że chylimy czoła przed wszystkimi nominowanymi. Wszystkie osoby są godne bycia laureatem i bardzo żałowaliśmy, że nie możemy przyznać większej ilości nagród. Myślę, że z tej nominacji trzeba się bardzo cieszyć, bo to jest wielkie wyróżnienie. mówiła do zgromadzonych prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia-Stec
Katowice Miastem Nauki 2024
Już w 2024 roku oczy całego świata ponownie będą zwrócone na Katowice. To rok, w którym nasze miasto będzie nosiło tytuł Europejskiego Miasta Nauki.
Bardzo cieszy mnie to, że nasze uczelnie współpracują. To jest właśnie model, do którego bardzo mocno dążyliśmy i wśród obecnych rektorów znalazł on uznanie. Wspólne starania o tytuł Europejskiego Miasta Nauki wspomogły tę integrację. Dziś mamy taką koalicję uczelni, które współpracują ze sobą, właściwie ze sobą nie konkurują i wykorzystują swoje potencjały jako coś, co jest przewagą w stosunku do innych ośrodków naukowych w naszym kraju, a może i w Europie. mówił nam prezydent Marcin Krupa
W Katowicach mamy 7 uczelni państwowych, które oferują ogromny wybór kierunków i specjalności.
Bardzo mnie cieszy, że wachlarz możliwości wśród naszych uczelni jest naprawdę duży. Uczelnie wykonują doskonałą pracę na rzecz kształcenia Ślązaków i młodych osób, które chcą przyjechać tutaj do Katowic i studiować u nas czy na Górnym Śląsku. Możemy spokojnie mówić, że Katowice są miastem akademickim. powiedział portalowi WKATOWICACH.eu prezydent Marcin Krupa
Katowice stoją nauką. Nasze uniwersytety mają do zaoferowania chyba wszystkie możliwe kierunki kształcenia, wyjątkiem jest chyba uczelnia agrarna i bezpośrednio wojskowa, choć odnajdziemy kierunki pokrewne dla tych profesji. Ale jeśli popatrzymy na gamę kierunków nauczania, którą prezentują uczelnie wyższe to mamy możliwość kształcenia młodych ludzi praktycznie we wszystkich kierunkach. Nie ma takiej dziedziny naukowej, której nie można by dotknąć studiując w Katowicach. dodał w rozmowie z nami zastępca prezydenta Katowic, Waldemar Bojarun
Przed nami 7. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. Obecnie trwa nabór aktywności, o czym przeczytacie TUTAJ. Będzie to specjalna edycja wydarzenia.
Mogę powiedzieć, że nadchodząca edycja Śląskiego Festiwalu Nauki będzie wyjątkowa. Każda jest wyjątkowa, ale ta jest szczególna, dlatego, że w grudniu, kiedy spotkamy się na kolejnej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki zainaugurujemy Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024. A więc będzie to edycja spektakularna, która będzie, na dobrą sprawę, startem całorocznego Śląskiego Festiwalu Nauki. podkreślił rozmawiając z nami prof. Ryszard Koziołek
Z sylwetkami laureatów tegorocznych Śląskich Nagród Naukowych możemy zapoznać się klikając TU.