Śląski Festiwal Nauki 2023 w Katowicach. Wszystko, co musisz o nim wiedzieć! [Galeria zdjęć]

Kamil Zatoński
22.11.2023w Katowicach

W środę, 22 listopada, w rektoracie UŚ odbył się briefing prasowy zapowiadający 7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE oraz Weekend Otwarcia Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, w tym widowisko naukowo-muzyczne KATOPOLIS. 

prezydent katowic marcin krupa przy mikrofonie

7. Śląski Festiwal Nauki

Już 9 grudnia otwarte zostaną oficjalnie obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. W weekend otwarcia odbędzie się KATOPOLIS - niesamowite widowisko naukowo-muzyczne, które przygotowują m.in. twórczynie i twórcy związani ze środowiskiem akademickim, w tym m.in.: naukowczynie i naukowcy z katowickich uczelni, aktorki i aktorzy teatrów z regionu, a także artystki i artyści polskiej sceny muzycznej, uczelniane chóry i zespoły muzyczne, a także 7. Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, czyli jedno z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie. Weekend otwarcia odbędzie się w dniach 9-11 grudnia 2023 r.

Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt. Stawiamy na naukę i mówimy o tym bardzo głośno. Jestem dumny, że Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki. W najbliższej perspektywie żadne z polskich miast go nie otrzyma, bo kolejka innych miast w Europie jest ogromna.

mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

Istnieje tylko jeden rodzaj człowieka, który widząc problem się cieszy, zamiast smuci. To naukowiec. Jesli uda mu się skonić innych, aby razem z nim spojrzeli na problem jak na problem naukowy, to ta radość się udziela. Na Śląskim Festiwalu Nauki tysiące naukowców będzie nam pokazywać, jak złożony jest świat.

zachęca dyrketor generalny ŚFN i rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek

23 zdjęć

Konferencja dotycząca Śląskiego Festiwalu Nauki

7. Śląski Festiwal Nauki - nowości

  • Po raz pierwszy aż 3 dni wydarzenia dla odwiedzających w Międzynarodowym Centrum Kongresowym,
  • KATOPOLIS - widowisko naukowo-muzyczne otwierające obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 w katowickim Spodku,
  • Nowe strefy specjalne: strefa motorsportu, strefa chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król,
  • Rynek idei Miasta Nauki z sześcioma scenami (propozycja nowej aranżacji przestrzeni Festiwalu — sześć scen tematycznych nawiązujących do ścieżek tematycznych Europejskiego Miasta Nauki 2024),
  • Program młodej nauki i sztuki na scenie Doliny Rawy oraz scena Silesian Hall of Fame" (spotkania z najważniejszymi osobistościami śląskiej nauki i sztuki). 

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE przygotowuje ponad 2000 naukowców i naukowczyń oraz popularyzatorów i popularyzatorek nauki, a w programie znajduje się blisko 1000 aktywności naukowych.

Spotkania autorskie, wykłady, koncerty i debaty na dwudziestu scenach:

  • Scena główna,
  • Scena „Nauka. To lubię!” (we współpracy z dr. Tomaszem Rożkiem),
  • Scena przynależności,
  • Scena w strefie “Dzieci budują miasto nauki”,
  • Scena Pulsar (we współpracy z tygodnikiem “Polityka”),
  • Scena Radia 357 (we współpracy z Radiem 357),
  • Scena EMNK „Czytamy naturę” (we współpracy z dr. Łukaszem Lamżą),
  • Scena motorsportu (we współpracy z Mikołajem Sokołem),
  • Scena chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król,
  • 6 scen na Rynku idei Miasta Nauki (scena dziedzictwa przemysłowego i kulturowego, scena kreacji i krytyki, scena klimatu i środowiska, scena zdrowia i jakości życia, scena przemysłów przyszłości, scena innowacji społecznych),
  • Drzewo opowieści (we współpracy z Festiwalem Słowa im. Jerzego Pilcha „Granatowe Góry”),
  • Scena “Silesian Hall of Fame”,
  • Przystanek Nauka im. A. Eisnteina,
  • Przystanek Nauka im. W. Szymborskiej,
  • Scena “Naucz się świata”,
  • Scena “World Science”.

Śląski Festiwal Nauki - nowe strefy specjalne

Strefa chorób poprzemysłowych im. Jolanty Wadowskiej-Król

Nieustanna eksploatacja środowiska naturalnego oraz nierozważne zarządzanie jego zasobami doprowadzają do powstawania zanieczyszczeń, które przenikają do wody, gleby i powietrza, skąd z łatwością przedostają się do ludzkiego organizmu. Odpowiedzią na to zjawisko jest medycyna zaangażowana, która - kierując się teraźniejszym i przyszłym zdrowiem społeczeństwa - z uwagą studiuje przeszłość.

Podczas 7. edycji ŚFN KATOWICE zaprezentujemy strefę chorób poprzemysłowych, której patronką będzie Jolanta Wadowska-Król. Bohaterka walki z epidemią ołowicy w katowickich Szopienicach, która odważyła się głośno mówić o problemie wywoływanym przez lokalną hutę, była symbolem zaangażowania w sprawy społeczne oraz odwagi i zaufania nauce. Wspominając panią Jolantę chcemy przybliżyć festiwalowej publiczności koncepcję medycyny zaangażowanej z jej teoretycznej i praktycznej strony, pokażemy, jak świadome i uważne rozpoznanie chorób postindustrialnego Śląska pomaga wypracować strategie ich leczenia oraz profilaktyki.

Skupimy się na poznaniu chorób poprzemysłowych nie tylko z medycznej, ale także społecznej perspektywy. Postaramy się przedstawić konkretne działania pomocne w tworzeniu bardziej przyjaznego środowiska, którego celem byłoby dbanie o bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców.

Koordynatorką strefy jest dr hab. Lucyna Sadzikowska, prof. UŚ.

Jakie aktywności znajdą się w tej strefie?

Czy na dziedzictwie przemysłowym można zarobić?

Opustoszałe budynki przemysłowe: huty, koksownie, kopalnie są dziedzictwem trudnym, niechcianym? A może ukrywa się w nich niedostrzeżony potencjał? Czy warto odkrywać lokalne historie? W czasie warsztatów młodzież będzie miała okazję przekonać się, jak dostrzec w dziedzictwie przemysłowej szansę i możliwości. Ścianka wspinaczkowa w byłym szybie kopalnianym? Coworking w byłej lampiarni? A może nowoczesne lofty na terenie dawnej huty? Czemu nie, w końcu sky is the limit!

Jak prawidłowo się odżywiać? Co wpływa na układ nerwowy? Sen, odpoczynek, dieta, ilość bodźców - dlaczego to jest tak ważne?

Coraz częściej sięgamy po tzw. żywność wysoko przetworzoną, ze względu na wygodę i szybkość przygotowania. Niestety często nie jesteśmy świadomi, jakie konsekwencje dla zdrowia niesie taki sposób żywienia - nie analizujemy, jak może to bezpośrednio wpłynąć na nasz organizm. Jakie błędy żywieniowe najczęściej popełniamy? Dlaczego dieta jest tak ważna? O tym wszystkim opowie dietetyk Michalina Ożga. Natomiast o kluczowych elementach, które wpływają na układ nerwowy, takich jak m.in. sen, odpoczynek, dieta i kontrola bodźców będzie mówił Damian Frejlich, fizjoterapeuta.

Pracowałam z Jolą… performance filmowo-literacki o życiu i twórczości lekarki Jolanty Wadowskiej-Król

Podczas tego panelu będziemy mieli okazję spotkać się z najbliższymi Jolanty Wadowskiej-Król oraz z ludźmi, którzy mieli zaszczyt współpracować z nią i doskonale znają jej osiągnięcia. Ponadto, podczas panelu będzie można zobaczyć fragmenty spektaklu "Matka Boska Szopienicka" w reżyserii wnuczki pani Jolanty - Agnieszki Cygan. W trakcie spotkania będziemy również rozmawiać o książkach poświęconych Jolancie Wadowskiej-Król, które przyczyniły się do tego, że pamięć o jej dokonaniach będzie trwać w czytelnikach.

Strefa motosportu

Strefa motorsportu to miejsce, w którym motoryzacja i technologia spotykają się w niezwykłym połączeniu. Koordynatorem strefy będzie redaktor Mikołaj Sokół, dziennikarz motoryzacyjny, komentator sportowy i specjalista sportów motorowych. W strefie zaprezentujemy motorsport, będący prawdziwym laboratorium, z którego innowacyjne rozwiązania trafiają do codziennego życia, przyczyniając się do postępu w różnych dziedzinach.

Główne tematy poruszane w tej strefie: motorsport jako laboratorium technologii, materiałoznawstwo, działania proekologiczne, motorsport i odpowiedzialność społeczna, psychologia i fizjologia, logistyka, komunikacja, kobiety w motorsporcie, historia motorsportu, historia wypadków i ich analiza naukowa.

Strefa specjalna będzie gościć wybitne osobistości ze świata motorsportu. W strefie motorsportu gościć będziemy: Marcina Budkowskiego (byłego szefa Renault F1), Johna Kirkpatricka (szefa szkoły kierowców, który współpracował z takimi ludźmi jak Nelson Piquet czy Ayrton Senna), Marka Nawareckiego (odpowiedzialnego w FIA za wyścigi długodystansowe), Kamila Wiśniewskiego (uczestnika Rajdu Dakar) oraz Macieja Wodę (przedstawiciela MSport).

Rozmowy, na które zapraszamy dotyczyć będą systemów ograniczania emisji spalin, paliw przyszłości, budowania wizerunku sportowców, znaczeniu nowoczesnych mediów w motorsporcie oraz kobiet w motorsporcie. Opowiemy o tym, jak wygląda logistyka działań w motorsporcie, o tym, jakie sukcesy odnoszą w motorsporcie Polacy (nie tylko kierowcy) oraz o znaczeniu pociągu do sportów ekstremalnych i podejmowania ryzyka w osiągnięciu sukcesu w motorsporcie.

Jakie aktywności w strefie motosportu?

Kobiety w motorsporcie

Motorsport dziedziną zarezerwowaną tylko dla mężczyzn? Nic podobnego. Wystarczy wspomnieć nazwiska Jutty Kleinschmidt (zwyciężczyni Rajdu Paryż-Dakar) czy Danicy Patrick (zwyciężczyni wyścigu IndyCar), które odnosiły sukcesy za kierownicą samochodu. O kobietach w świecie motorsportu porozmawiają Dagmara Kowalczyk i Gosia Rdest.

Ryzykanci - skąd w ludziach pociąg do sportów ekstremalnych i skłonność do ryzyka?

Co napędza ludzi do sportów ekstremalnych i dlaczego ryzyko jest dla nich nieodłącznym elementem? Eksperci analizują psychologiczne podstawy tej fascynacji, zastanawiając się nad korzyściami płynącymi z pokonywania własnych granic. Czy w każdym z nas drzemie potencjał ryzykanta? O to i wiele innych zapyta Agnieszka Skorupa w rozmowie z przedstawicielem Wójcik Racing Team.

Szybkie pytanie: jak zostać kierowcą wyścigowym?

Eksperci z dziedziny motorsportu podzielą się cennymi wskazówkami i sekretami ścieżki, która prowadzi od pasji do profesjonalnego toru. Niezależnie od tego, czy jesteś na początku drogi, czy poszukujesz wskazówek na wyższych poziomach, ten panel pomoże Ci zrozumieć, co naprawdę znaczy być kierowcą wyścigowym i jak podążać tą ekscytującą drogą.

Lauda, Zanardi, Kubica - wielkie powroty po wielkich wypadkach

Sporty motorowe wiążą się z podwyższonym ryzykiem niebezpiecznych wypadków i kontuzji. Mówi się, że zawodowi sportowcy szybciej wracają do pełni sił fizycznych, jednak proces rekonwalescencji obejmuje także sferę psychiczną. Jak wrócić do ścigania się z zawrotną prędkością po trudnych doświadczeniach na torze? Mikołaj Sokół z Agnieszką Skorupą analizują mechanizmy ludzkiej psychiki na przykładach głośnych powrotów do F1.

Silesian Hall of Fame

Jedną z nowości festiwalowych jest scena “Silesian Hall of Fame” pod patronatem Sieci Badawczej Łukasiewicz. Na tej specjalnej scenie zaprezentują się najwybitniejsze naukowczynie i najwybitniejsi naukowcy, dzieląc się odkryciami, badaniami, działalnością naukową oraz odsłoniając tajniki swojego warsztatu badawczego. Uczestnictwo w aktywnościach sceny “Silesian Hall of Fame” pozwoli poznać osoby, których osiągnięciami naukowymi szczycą się śląskie uczelnie i które są uznane zarówno w środowisku akademickim, jak i poza nim.

Program sceny obejmuje aż 3 dni festiwalowe! W trakcie dwóch pierwszych dni rozmowy z wybitnymi, doświadczonymi badaczkami i badaczami poprowadzą: Ewa Niewiadomska - dziennikarka Radia Katowice, autorka licznych wywiadów z artystami, laureatka wielu nagród w dziedzinie kultury oraz Wojciech Orliński - polski dziennikarz, publicysta i pisarz, autor książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, laureat Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz", autor bloga ,,Eskursje w dyskursie”. Trzeciego dnia rozmów z przedstawicielkami i przedstawicielami śląskiej nauki, prowadzącymi niezwykle interesujące badania naukowe poprowadzi Łukasz Szwej - dziennikarz, radiowiec, popularyzator nauki, prowadzący podcast "Nie z tej Ziemi".

Wyjątkowe debaty

Za nami niedawne wybory parlamentarne. To dobry moment, żeby spróbować wyobrazić sobie Polskę na nowo; a raczej odważyć się o niej racjonalnie marzyć. Kanwą tego marzenia jest niezwykła praca 28 autorek i autorów pt. „Umówmy się na Polskę”. Spróbowali w niej pomyśleć i opisać nasz kraj w formie politycznej i administracyjnej, która pomieści nas wszystkich, zachowując różnorodność naszych przekonań, kultur i tradycji; da obywatelom bardziej bezpośredni wpływ na zarządzanie wspólnymi sprawami także po wyborach; zróżnicuje pięknie Polskę jako kraj silnych i samorządnych regionów.

Czy to coś więcej niż piękna utopia? Przekonamy się w rozmowie, w której wezmą udział: redaktorka - prof. Anną Wojciuk, politolożka specjalizującą się w teorii stosunków międzynarodowych oraz redaktor - prof. Maciej Kisilowskim - prawnik i ekspertem w zakresie strategii sektora publicznego, a także autorka - pisarka i aktywistka Sylwia Chutnik, oraz autor - Jarosław Gwizdak, prawnik i były sędzia RP.

Debatę poprowadzi prof. dr hab. Ryszard Koziołek - Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Powrót Europy?

Od Brexitu począwszy widmo rozpadu Unii Europejskiej zaczęło krążyć po kontynencie. Gorzkie lekcje migracji, epidemii i wojny uświadomiły nam, że izolacja państw i społeczeństw europejskich nie uchroni żadnego z nich od podobnych problemów. W efekcie, obserwujemy procesy reintegracji Unii, w których istotną rolę zaczynają odgrywać uczelnie wyższe.

O odnowionej idei Europy, o polityce zagranicznej i naukowej Unii Europejskiej rozmawiać będą była komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług w latach 2014 Elżbieta Bieńkowska, rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek oraz prof. Tadeusz Sławek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 1996-2002.

Śląski Festiwal Nauki- Konkursy

  • Śląska Nagroda Naukowa - wyróżnienie przyznawane osobom, które wznaczący sposób przyczyniają się do rozwoju nauki i prezentują wybitne osiągnięcia artystyczne, jak również promują śląską naukę na arenie krajowej i międzynarodowej (gala wręczenia nagród odbędzie się podczas 7. ŚFN Katowice w niedzielę 10 grudnia 2023 r.).
  • POP Science - konkurs dla popularyzatorów nauki. Partnerem konkursu jest Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska. Szczegółowe informacje o konkursie: https://slaskifestiwalnauki.pl/wybierzmy-wspolnie-laureatki-i-laureatow-nagro dy-pop-science-2023
  • OFF Science — przegląd garażowych wynalazków

Partnerem Konkursu jest Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA). Szczegółowe informacje o konkursie: https://slaskifestiwalnauki.pl/off-science-2023

  • Młodzi dla przyszłości Śląska - projekty naukowe uczniów

Partnerem Konkursu jest Wojewódtzwo Śląskie. Szczegółowe informacje o konkursie: https://www.slaskifestiwalnauki.pl/wez-udzial-w-konkursie-mlodzi-dla-przyszlo sci-slaska-w-ramach-7-sfn-katowice

Rynek idei Miasta Nauki i ścieżki tematyczne EMKN 2024

Miasto Nauki, które właśnie zbudujemy na Festiwalu to idea, w której mieszkańcy i naukowcy będą połączeni rozmową i pracą nad stworzeniem dobrego miejsca do życia i pracy - ze zdrową, ekologiczną gospodarką, bioróżnorodnego, otwartego, przyjaznego; gdzie każdy dobry pomysł na zmianę będzie miał środki i narzędzia, aby mógł się zrealizować. Do jego bram będzie wiodło 6 ścieżek odzwierciedlających idee kluczowe dla życia w naszym regionie.

Należą do nich: klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysły przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, kreacja i krytyka. Ścieżki te zaprowadzą uczestników na Rynek Idei Miasta Nauki, czyli centralny plac wykładowy w sali wielofunkcyjnej Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Ponadto w tegorocznej edycji festiwalu realizowana będzie tematyka związana z siedemnastoma celami zrównoważonego rozwoju ONZ. Uczestnicy będą mogli zobaczyć pokazy naukowe na ponad 200 stanowiskach, wziąć udział w różnorodnych wydarzeniach, warsztatach i wykładach w języku polskim i angielskim. Dostępne będzie też tłumaczenie na język ukraiński oraz migowy.

Śląski Festiwal Nauki - kogo spotkamy? 

  • Mike Berners-Lee - światowej sławy ekspert w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych, w tym wskaźników emisji dwutlenku węgla. Pracuje na Uniwersytecie w Lancaster w Wielkiej Brytanii.

Na Festiwalu prof. Mike Berners-Lee wygłosi dwie prelekcje: There is No Planet B oraz The Carbon Footprint of Everything. To wyjątkowa okazja, aby poznać autora książki „There is No Planet B” (jest autorem określenia „Nie ma planety B”).

  • dr Niamh Shaw - specjalistka od komunikacji STEM (science, technology engineering, mathematics), naukowczyni, inżynierka, popularyzatorka kosmosu i znaczenia kobiet w nauce. Brała udział w analogowych misjach marsjańskich, w 2014 roku została uznana za jedną z najbardziej utalentowanych kobiet w naukach technicznych w Irlandii. Uhonorowana przez Europejską Agencję Kosmiczną Europejską tytułem European Space Champion w 2022 r. za swoją pracę na rzecz propagowania przestrzeni kosmicznej. https://niamhshaw.ie/.

Na Festiwalu dr Niamh Shaw opowie m.in. czego dowiedziała się o naszej planecie i zmianach klimatycznych z kosmosu podczas swojej misji na Antarktydę, poprzedniej misji na pustynię Kalahari w Afryce oraz tego, czego dowiadujemy się o odwiedzaniu przez ludzi ekstremalnych miejsc.

  • Alaina Wood - naukowczyni, aktywistka i specjalistka od komunikacji o klimacie, zajmuje się zrównoważonym klimatem oraz zarządzaniem wodami opadowymi i odpadami stałymi. Nazywana „królową śmieci”. https://www.thegarbagequeen.com/

Alaina Wood przedstawi na Festiwalu argumenty za promowaniem optymizmu klimatycznego w komunikacji naukowej, patrząc na kryzys klimatyczny przez pryzmat młodych ludzi, a także omówi znaczenie opowiadania historii w kontekście łagodzenia kryzysu klimatycznego i przystosowania się do niego.

  • dr Sam Gregson (Bad Boy of Science) - absolwent Cambridge University, fizyk cząstek elementarnych, specjalizuje się w fizyce smaków oraz asymetrii materii i antymaterii.

Bad Boy of Science zaprezentuje na Festiwalu niezwykle interaktywne show naukowe, podczas którego uczestnicy staną się fizykami cząstek elementarnych, rozwiążą zagadki, stawią czoła wyzwaniom i będą współpracować w celu upolowania niesławnego Higgsa!

  • Larry Jackson - dyrektor Center for the Core Curriculum w Columbia University in the City of New York, prowadzący międzynarodowe wykłady na temat edukacji i filozofii.

Larry Jackson w rozmowie z Grzegorzem Jankowiczem opowie o tym co sprawia, że amerykańskie uniwersytety są wyjątkowe.

  • dr Karolina Pierzynowska - laureatka międzynarodowej nagrody Future Science Future STar Award. Jest biologiem molekularnym. Polka prowadzi badania nad lekiem, który mógłby zmienić podejście do leczenia chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera.

Etyka zawodowa, standardy rzetelności naukowej oraz dobre praktyki w nauce powinny zawsze towarzyszyć naukowcom w prowadzeniu badań. Nie zawsze jednak tak jest. Podczas wykładu dr Karoliny Pierzynowskiej przedstawione zostaną różne oszustwa lub błędy popełnione przez naukowców w różnych dyscyplinach naukowych oraz konsekwencje jakie przyniosły dla całego społeczeństwa.

  • Paulina Różyło-Nowicka - pilotka szybowcowa, liniowa i akrobacyjna, jedyna w Polsce kobieta oblatywacz.

Z Festiwalu na żywo nadawana będzie audycja radiowa, podczas której Paulina Różyło-Nowicka opowie o aktywności sportowej nie związanej ze sportem wyczynowym - góry, woda, biegi te krótsze i maratony, rowery, dorny, pojazdy elektryczne, hulajnogi, zegarki dla których mierzenie czasu to jedynie funkcja podstawowa. Pojawią się także nowe sporty, nowe zajęcia i aplikacje, nowe zawody związane z rozwojem techniki i technologii.

  • Krzysztof Zanussi - reżyser, scenarzysta i producent filmowy, którego twórczość związana jest głównie z dwoma nurtami polskiego filmu - kinem młodej kultury oraz kinem moralnego niepokoju. Od 1992 roku profesor sztuk filmowych. 

Rozmowę z prof. Krzysztofem Zanussim opartą na fragmentach filmu "Liczba doskonała" poprowadzi dziennikarz i filmoznawca Michał Dondzika.

  • dr hab. inż. Katarzyna Siuzdak i dr hab. Katarzyna Grochowska - popularyzatorki nauki, prowadzą stronę Science Mission popularyzującą nauki ścisłe.

Na Festiwalu gościnie porozmawiają o tym, jak kobieta może zostać naukowcem. Kobiety zaczęły studiować na uczelniach ok. 150 lat temu i od tego czasu, a nawet już i wcześniej, dokonały wielu znaczących odkryć naukowych.

Wydawałoby się, że to wystarczający czas by wyzbyć się pewnych stereotypów. Jednak wciąż naukowiec kojarzy się przede wszystkim z mężczyzną, a kobieta raczej nie jest kojarzona z osiągnięciami w obszarze nauk ścisłych. Stereotypy wciąż mają się dobrze, więc jak to jest, że kobieta może zostać naukowcem?

  • Andrzej Dragan - profesor fizyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz National University of Singapore, prowadzi grupę badawczą zajmującą się łączeniem teorii względności z teorią kwantową.

Na Festiwalu nie zabraknie rozmów o sztucznej inteligencji! Prezentujemy jedną z festiwalowych aktywności: Rożek vs Dragan - bitwa o sztuczną inteligencję. Sztuczną inteligencję odmieniamy dziś przez wszystkie przypadki. Narzędzia oparte o nią pojawiają się jak grzyby po deszczu. Czy dla ludzkości AI to bardziej szansa, czy jednak zagrożenie?

  • Artur Chmielewski - polski naukowiec, inżynier, pracownik Jet Propulsion Laboratory, w 2014 jeden z menedżerów projektu Rosetta z ramienia NASA.

Artur Chmielewski wraz z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk opowiedzą o książce "Odważ się robić wielkie rzeczy. I ty możesz pracować w NASA". Zdradzą, jak funkcjonuje instytucja, która wysłała człowieka na Księżyc i każdego dnia mierzy się z największymi wyzwaniami, jakie potrafimy sobie wyobrazić.

  • Marcin Matych (Dr Nerwica) - psychoterapeuta, lekarz medycyny oraz doradca psychospołeczny i rodzinny, w mediach społecznościowych jako Dr Nerwica popularyzuje wiedzę o zaburzeniach lękowych i sposobach na radzenie sobie z nimi.

Dr Nerwica opowie na Festiwalu o wszystkim, co ludzie chcą wiedzieć o lęku, ale boją się zapytać, a także poprowadzi wykład ,,Dr Nerwica: Lęk - wróg czy przyjaciel?”.

  • dr Anna Łosiak - geolożka planetarna, obecnie pracuje na Uniwersytecie w Exeter w Wielkiej Brytanii, gdzie bada małe kratery uderzeniowe na Ziemi.

Czy na Marsie znów staniemy się jaskiniowcami? Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas rozmowy dr Anny Łosiak z dr. Tomaszem Rożkiem. Tunele lawowe są jednym z ciekawszych miejsc w których rozważamy zakładanie baz kosmicznych. Dr Anna Łosiak opowie o ich pochodzeniu oraz potencjalnych zaletach i wadach. 

Laserowe show naukowe fizyków z uniwersytetu

Lund (Laser & Physics show)

Jedną z niebywałych atrakcji 7. edycji Festiwalu będzie laserowe show naukowe fizyków z Uniwersytetu Lund (Szwecja), czyli godzinne widowisko naszpikowane niesamowitymi eksperymentami wykorzystującymi zjawiska elektryczności i ciśnienia, efekty dźwiękowe i świetlne, a także dym i ogień. Dodatkowo każdy ze spektakli jest zwieńczony imponującym pokazem laserowym. W ciągu ponad 20 lat show zgromadziło ponad 500 000 widzów na trzech kontynentach - m.in. w Szanghaju (World Expo), Kopenhadze, Melbourne, Belgradzie, Nowej Goricy, Podgoricy, Göteborgu, Oslo i Katowicach. Na Śląski Festiwal Nauki fizycy z Lund wracają po 4 letniej przerwie, a udział w ich pokazach wymaga rejestracji.

Będzie możliwość wzięcia udziału w tej aktywności tłumaczonej na język polski.

Śląski Festiwal Nauki - ambasadorzy

  • dr Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy i fizyk, popularyzator nauki,
  • dr Łukasz Lamża, filozof przyrody i dziennikarz naukowy,
  • Jarosław Juszkiewicz, dziennikarz radiowy i lektor, rzecznik prasowy Planetarium Śląski Park Nauki w Chorzowie,
  • dr Agata Kołodziejczyk, neurobiolożka i astrobiolożka,
  • Wiktor Niedzicki, dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator nauki, autor programu “Laboratorium”,
  • Nicole Stott, amerykańska astronautka NASA,
  • Katarzyna Kłosińska, językoznawczyni, przewodnicząca Rady Języka Polskiego,
  • David Price, brytyjski naukowiec plenerowy i pisarz,
  • Piotr Baron, dziennikarz i prezenter radiowy
  • dr Arkadiusz Gorzawski, fizyk akceleratorów cząstek i inżynier oprogramowania w Europejskim Źródle Spalacyjnym (ESS),
  • Daniel Tammet, brytyjski sawant autystyczny, ponadprzeciętnie uzdolniony,
  • Łukasz Wilczyński, popularyzator nauki, pomysłodawca i współorganizator projektu European Rover Challenge,
  • Mikołaj Sokół, polski dziennikarz i komentator sportowy. Jego specjalnością jest Formuła 1,
  • Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka - dziennikarka popularnonaukowa.

7. Śląski Festiwal Nauki Katowice - najważniejsze informacje

  • Śląski Festiwal Nauki KATOWICE jest wydarzeniem bezpłatnym
  • Uczestników prosimy o rejestrację na wydarzenie - indywidualne bezpłatne wejściówki będą obowiązywały na wydarzenie do Międzynarodowego Centrum Kongresowego na 9-11 grudnia 2023 r. (wejście na teren Festiwalu). Wejściówkę można pobrać na stronie internetowej: https://7sfn.systemcoffee.pl/
  • Rejestracja na wybrane aktywności - niektóre wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne wymagają wprowadzenia limitu z uwagi na ograniczone miejsce, dlatego na niektóre aktywności będzie prowadzona dodatkowa rejestracja; konieczne będzie wówczas osobne zarejestrowanie się na udział w aktywności (niezależne od rejestracji na wejście na teren ŚFN). Na poszczególne aktywności można rejestrować się poprzez link: https://sfn_registration.systemcoffee.pl/?events=732
  • Zapisy dla szkół - grupowe bezpłatne wejściówki na wydarzenie do Międzynarodowego Centrum Kongresowego na 11 grudnia 2023 r. (wejście na teren festiwalu dla grup zorganizowanych). W poniedziałek 11 grudnia ponownie zaproponujemy program przeznaczony dla szkół - tego dnia zachęcamy do odwiedzania ŚFN przede wszystkim przez nauczycieli i uczniów. Rejestracja grup zorganizowanych jest konieczna ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa uczestników. Należy pamiętać, że rejestracja dla grup pozwala na wejście na teren wydarzenia i korzystanie z aktywności niewymagających rejestracji. Dla wybranych aktywności, takich jak warsztaty, wykłady i wydarzenia specjalne w zamkniętych salach konieczna jest dodatkowa rejestracja na te punkty programu. Rejestracja grupowa możliwa jest poprzez TEN LINK.
  • Śląski Festiwal Nauki jest dostępny - podczas festiwalu zadbamy o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, zapewnimy m.in. tłumaczenie na język migowy, technologie wspomagające słyszenie, przestrzenie dostępne dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz przyjazne osobom ze spektrum autyzmu i asystę dla osób z niepełnosprawnościami.
  • 9 grudnia 2023 r. o godz. 19:00 zaprosimy festiwalową publiczność do Spodka na widowisko muzyczno-naukowe KATOPOLIS otwierające obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024. Bilety na widowisko dostępne są na stronie: https://www.ebilet.pl/muzyka/pozostale/katopolis

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE organizują: Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider i pomysłodawca przedsięwzięcia), Miasto Katowice (miasto gospodarz wydarzenia), Województwo Śląskie i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (współgospodarze), a także Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Częstochowska, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II”. 

Sponsorami złotymi festiwalu są: Reply, PKO Bank Polski, PZU Życie S.A., ING Bank Śląski S.A., Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. oraz GRUPA American Heart of Poland. Głównymi partnerami instytucjonalnymi są: Węglokoks S.A., Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach, NAWA: Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A. oraz Europejska Inicjatywa Społeczna. Sponsorem brązowym jest Operator Gazociągów Przemysłowych GAZ-SYSTEM S.A. Partnerem miedzianym jest ASTRA-DENT Śląskie Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej. Partnerami są: Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci, Polska Agencja Kosmiczna POLSA, Fundacja Nauka. To lubię!, Regionalne Centrum Wolontariatu, Bajka Pana Kleksa, Centrum Edukacji i Zabawy Jeżyk, Fundacja W TO MI GRAJ - Lufcik na Korbkę, Laboratorium Pana Korka, Mobilna Strefa Kreatywności oraz Festiwal Granatowe Góry im. J. Pilcha.

Patronatem honorowym objęli wydarzenie: Minister Edukacji i Nauki, Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego, Minister Sportu i Turystyki, Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Narodowe Centrum Nauki, Urząd Patentowy RP, Marszałek Województwa Śląskiego, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Prezydent Miasta Katowice, Prezydent Miasta Chorzów, Prezydent Miasta Częstochowa, Prezydent Miasta Bytom, Burmistrz Miasta Cieszyna, Prezydent Miasta Zabrze.

Głównymi patronami medialnymi 7. ŚFN są: Radio 357, Polityka, Wiedza i Życie, Świat Nauki, Pulsar i Onet. Regionalnym patronem medialnym jest Radio Katowice. Patronami medialnymi są również: PAP Nauka w Polsce, Dziennik Zachodni, Gazeta Wyborcza, Radio Bielsko i Radio Express, Gość Niedzielny, Radio eM, WKatowicach.eu, Forum Akademickie, Gazeta Uniwersytecka Uniwersytetu Śląskiego, Radio Egida, Przystanek Nauka. Matronatem medialnym objął wydarzenie Magazyn Kosmos dla Dziewczynek.

Śląski Festiwal Nauki KATOWICE dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.

Otwarcie Europejskiego Miasta Nauki

Tegoroczny Śląski Festiwal Nauki KATOWICE będzie jednocześnie weekendem otwarcia obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Katowicach. Obu okolicznościom towarzyszyć będzie hasło: „Nauka da nam przyszłość”.

Choć ŚFN ma swój indywidualny charakter, dzięki któremu jest rozpoznawalny i trudny do pomylenia z jakimkolwiek innym wydarzeniem, jego program i formuła rokrocznie ulegają koniecznym modyfikacjom - pozwalają one naszemu przedsięwzięciu pozostawać na czasie z aktualnymi wyzwaniami oraz zagadnieniami nurtującymi społeczeństwo.

Organizatorem obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 jest Miasto Katowice, Konsorcjum Akademickie Katowice Miasto Nauki, w skład którego wchodzą Uniwersytet Śląski (lider), Akademia Muzyczna im. K. Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach; Województwo Śląskie oraz Metropolia Górnośląsko-Zagłębiowska.

Katopolis

9 grudnia 2023 r., godz. 19:00

W grudniu 2023 r. Katowice zamienią się w prawdziwe epicentrum nauki muzyki i sztuki. Stanie się tak za sprawą KATOPOLIS - absolutnie wyjątkowego widowiska otwierającego obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024.

KATOPOLIS odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek”, która ze względu połączenie klimatu, architektury i historii, stanowi najlepszą lokalizację dla tak kosmicznego wydarzenia. Publiczność zebrana na widowisku otwarcia Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 będzie świadkiem widowiska muzyczno-naukowego przygotowanego przez twórców związanych bezpośrednio z naszym regionem.

W wydarzeniu wezmą udział twórczynie i twórcy związani ze środowiskiem akademickim, w tym m.in.: naukowczynie i naukowcy z katowickich uczelni, aktorki i aktorzy teatrów z regionu, a także artystki i artyści polskiej sceny muzycznej, uczelniane chóry i zespoły muzyczne. Na scenie obok Miuosha odpowiedzialnego za oprawę muzyczną zobaczymy m.in. Julię Pietruchę, Natalię Grosiak, Dawida Tyszkowskiego, Melę Moteluk, Piotra Roguckiego oraz IGO. W przygotowanie wydarzenia zaangażowani są także pisarz i dziennikarz Zbigniew Rokita, reżyser Jan P. Matuszyński oraz aktor i reżyser Mateusz Znaniecki.

Uczestników KATOPOLIS czeka fascynujący miks muzyki, wiedzy i sztuki, który otworzy bramy do niezwykłego roku 2024. To wyjątkowa okazja, by stać się częścią historii nauki w Katowicach.

Bilety na KATOPOLIS można kupić poprzez platformę ebilet: https://www.ebilet.pl/muzyka/pozostale/katopolis

Dochód ze sprzedaży biletów zostanie przekazany na wsparcie rozwoju młodzieży województwa śląskiego w ramach programu realizowanego przez Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024 w partnerstwie z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci.

Bilety grupowe (np. dla szkół/placówek wychowawczych, itp.) - w sprawie zakupu biletów dla grup zorganizowanych prosimy o przesyłanie informacji o zapotrzebowaniu z oficjalnej skrzynki pocztowej szkoły/placówki. Wiadomość mailowa wysyłana na adres gabinet.rektora@us.edu.pl powinna zawierać informację o liczebności grupy. Rejestracja dla grup zorganizowanych będzie się odbywała na podstawie kodu otrzymanego od organizatora.

Program Europejskiego Miasta Nauki 2024

Ramowy program obchodów w 2024 r. dostępny jest pod adresem: https://us.edu.pl/europejskie-miasto-nauki/program-obchodow-europejskiego-miasta-nauki/

Główny program całoroczny zostanie zbudowany wokół 50 tygodni EMNK, z których każdy będzie koncentrować się na temacie poświęconym ważnemu problemowi polskiej i światowej nauki, o znaczącym wpływie na nasze życie. Uczestnicy będą mogli spotkać się z wybitnymi ekspertami w danej dziedzinie, jak również sami mieszkańcy otrzymają możliwość przyłączenia się do rozwijania wiedzy, m.in. w ramach aktywności w nurcie citizen science.

W programie Europejskiego Miasta Nauki przewidziano również wydarzenia strategiczne, m.in.:

  • 12-15 czerwca 2024 - międzynarodową konferencję EuroScience Open Forum (ESOF 2024) w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach,
  • czerwiec-wrzesień 2024 - European Science in the City Festival - inicjatywę komisji europejskiej z szeregiem wydarzeń popularnonaukowych dotyczących europejskich misji badawczych,
  • czerwiec 2024 - EU Talent Fair - europejską inicjatywę targów pracy dla naukowców i naukowczyń,
  • wrzesień 2024 - europejskie finały EUCYS: European Union Contest for Young Scientists,
  • wrzesień 2024 - organizację TalentOn - europejskiej inicjatywy dla młodych naukowców i naukowczyń,
  • październik 2024 - Międzyuczelnianą Inaugurację Roku Akademickiego 2023/2024,
  • 6-10 grudnia 2024 - zamknięcie obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 w Hali Widowiskowo-Sportowej „Spodek” oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, podczas Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE.

Zobacz także

Śląska Nagroda Naukowa 2023 wręczona. Poznajcie laureatów [Zdjęcia]
Śląska Nagroda Naukowa 2023 wręczona. Poznajcie laureatów [Zdjęcia]
w Katowicach

Śląska Nagroda Naukowa 2023 wręczona. Poznajcie laureatów [Zdjęcia]

Widowisko Katopolis za nami. Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 [Zdjęcia + wideo]
Widowisko Katopolis za nami. Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 [Zdjęcia + wideo]
w Katowicach

Widowisko Katopolis za nami. Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024 [Zdjęcia + wideo]

Śląski Festiwal Nauki Katowice 2023 rozpoczęty. Trzy dni spotkań z nauką w MCK [Galeria zdjęć + wideo]
Śląski Festiwal Nauki Katowice 2023 rozpoczęty. Trzy dni spotkań z nauką w MCK [Galeria zdjęć 
+ wideo]
w Katowicach

Śląski Festiwal Nauki Katowice 2023 rozpoczęty. Trzy dni spotkań z nauką w MCK [Galeria zdjęć + wideo]

"To będzie jak 50 festiwali popularnonaukowych, jeden po drugim". Katowice stają się Europejskim Miastem Nauki
"To będzie jak 50 festiwali popularnonaukowych, jeden po drugim". Katowice stają się Europejskim Miastem Nauki
w Katowicach

"To będzie jak 50 festiwali popularnonaukowych, jeden po drugim". Katowice stają się Europejskim Miastem Nauki

Konkurs „Katowice w obiektywie 2023” rozstrzygnięty. Oto zwycięzcy!
Konkurs „Katowice w obiektywie 2023” rozstrzygnięty. Oto zwycięzcy!
w Katowicach

Konkurs „Katowice w obiektywie 2023” rozstrzygnięty. Oto zwycięzcy!

Weekend w Katowicach: 8-10 grudnia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
Weekend w Katowicach: 8-10 grudnia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
w Katowicach

Weekend w Katowicach: 8-10 grudnia. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!

Katowickie morsy zapraszają na mroźne kąpiele w Dolinie Trzech Stawów [Galeria zdjęć]
Katowickie morsy zapraszają na mroźne kąpiele w Dolinie Trzech Stawów [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Katowickie morsy zapraszają na mroźne kąpiele w Dolinie Trzech Stawów [Galeria zdjęć]

W Katowicach trwa Akademicki Tydzień Książki. Czekają spotkania i warsztaty [Program]
W Katowicach trwa Akademicki Tydzień Książki. Czekają spotkania i warsztaty [Program]
w Katowicach

W Katowicach trwa Akademicki Tydzień Książki. Czekają spotkania i warsztaty [Program]

#Bibliomisja. Dołącz do gry Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach!
#Bibliomisja. Dołącz do gry Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach!
w Katowicach

#Bibliomisja. Dołącz do gry Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach!

Tak prezentuje się Opera Śląska w Bytomiu po rewitalizacji [Zdjęcia]
Tak prezentuje się Opera Śląska w Bytomiu po rewitalizacji [Zdjęcia]
poza Katowicami

Tak prezentuje się Opera Śląska w Bytomiu po rewitalizacji [Zdjęcia]

do góry