Śląskie z dzieckiem. Powstała internetowa wersja kultowego przewodnika. Gdzie wybrać się z pociechami w naszym województwie?
Gdzie pojechać na weekend? Jakie miejsca warto zwiedzieć, gdy świeci słońce? Gdzie wybrać się podczas pochmurnej soboty? Takie pytania zadaje sobie wiele osób, szczególnie, gdy w domu ma dzieci i chce, żeby spędziły wolny czas w ciekawych miejscach. Z pomocą przychodzi Śląska Organizacja Turystyczna. Uruchomiono serwis internetowy "Śląskie z dzieckiem", w którym poznamy różne ciekawe miejsca z województwa śląskiego.
Powoli nadciąga lato. Robi się coraz cieplej, a to oznacza, że chcemy spędzać czas poza domem. W województwie śląskim znajdziemy wiele ciekawych atrakcji. Często zadajemy sobie pytanie: gdzie wybrać się z dzieckiem? Śląska Organizacja Turystyczna przygotowała nowe wydanie przewodnika, który powstał około 12 lat temu. Teraz jest on dostępny online, a oznacza to także, że będzie uzupełniany o kolejne miejsca, warte zwiedzenia.
Poprzednim przewodnikiem wzbudziliśmy sensację. Niektórzy brali po dwa, bo nie wiedzieli, że z jednej strony mamy miejsca do odwiedzenia w dobrą pogodę, a w drugiej na niepogodę. Wszystko zmieściło się do jednej broszury. W tej edycji po 12 latach, wspominamy też o tamtych atrakcjach. Nowa internetowa wersja przewodnika pokazuje, że nie trzeba go zamykać. Można go rozwijać i dodawać nowe atrakcje do zwiedzenia. Jako województwo śląskie mamy sporo ciekawych miejsc do odwiedzenia, możemy chwalić się różnorodnością. Z roku na rok przybywa atrakcji, przez lata wiele się zmieniło. mówił prezes Śląskiej Organizacji Turystycznej, Adam Wawoczny
Autorką tekstów w przewodniku jest Anna Dudzińska związana z radiem 357.
Teksty skierowane są głownie dla rodziców. Tworzyłam go myśląc, że chciałabym sobie 10 lat temu podpowiedzieć jak zwiedzić ten Śląsk. Uważam, że to potrzebne. Czasem wystarczy parę słów, żeby wiedzieć jak zachęcić się drzewem, mrówką albo jak przekonać dziecko, żeby poszło do kopalni, która potem już na miejscu okazuje się miejscem ciekawym. Czasem nie prosto jest odciągnąć dziecko od komputera czy tabletu. mówiła Anna Dudzińska
Jak przyznaje autorka przez te kilkanaście lat od wydania papierowego przewodnika wiele miejsc w województwie śląskim się zmieniło. Przewodnik powstawał długo. Autorka pisała mniej więcej dwa teksty w miesiącu. Do tej pory powstało około 28 tekstów.
Pierwszą rzeczą, którą teraz robimy to googlujemy jakieś miejsca. Często wyszukiwana jest fraza „co robić z dzieckiem na Śląsku”. Tworzymy nową wersję przewodnika m.in. żeby pójść z duchem czasu. Mamy różne propozycje, można łączyć wycieczki, mamy mapki i zdjęcia. Naturalny wydawał nam się podział na wycieczki w pogodę i niepogodę. opowiadała autorka
Ilustracje do przewodnika wykonała Magdalena Giertuga wraz z zespołem z pracowni Wzorro Design. Jej ulubioną ilustracją są nietoperze, które jadą na rowerach w kaskach po jurze. To przy nim najlepiej się bawiła.
Koncepcja jest taka, żeby łączyć fotografię z rysunkiem odręcznym. Chcemy żeby ilustracja trafiła zarówno do dziecka, jak i do dorosłego, a także żeby łączyć rzeczywistość z elementami fantazji. Inspiracją była przede wszystkim treść tekstu. Robiłam też research o miejscach, o których czytałam. Chciałam wyciągnąć z nich najciekawsze rzeczy i zaprezentować je w formie rysunku. mówiła Magdalena Giertuga
Z przewodnikiem i ciekawymi propozycjami można zapoznać się na stronie internetowej: Śląskie z Dzieckiem. Znajdziemy tam nie tylko propozycje, ale również podpowiedzi, jak zachęcić dziecko do zwiedzenia danego obiektu, jak przykuć jego uwagę np. żeby wizyta w muzeum była ciekawa.