Spotkanie prezydenta Katowic z Mistrzami Polski! Premie dla hokeistów GKS-u Katowice oraz temat budowy nowego obiektu [Zdjęcia + wideo]
Są niezwykle ambitni, skromni i najlepsi w całej Polsce! Prezydent Katowic Marcin Krupa spotkał się z hokeistami GKS-u Katowice, którzy po raz drugi z rzędu, a po raz ósmy w historii, zdobyli tytuł Mistrza Polski. Były podziękowania, radość i...wzruszenie.
Podziękowania dla hokeistów GKS-u Katowice
Spotkanie odbyło się w poniedziałek, 3 kwietnia, o godzinie 8:30 w Restauracji 27th Floor przy ul. Uniwersyteckiej 13 w Katowicach. Rozpoczął je prezydent miasta, który podziękował hokeistom za ciężką pracę i ogromny sukces.
Postanowiłem, że poszukamy dodatkowych środków i zwiększymy o 200 tysięcy złotych pulę nagród dla hokeistów. Zasłużyli na to. Miejmy na uwadze to, że w staraniach zeszłorocznych o tych zawodników, było wiele ofert, które finansowo przewyższały nasze możliwości, a mimo tego ci panowie pozostali tutaj z nami i GKS-em Katowice. To taka dodatkowa nagroda, którą chcielibyśmy, jako miasto i społeczeństwo, im przekazać.
mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Jesteśmy miastem, które ma najwięcej funkcjonujących lodowisk, ale poziom ich nie jest na światowym poziomie, a tego chcemy. Stąd też konieczność budowy nowego takiego obiektu. Najpierw kwestia budowy stadionu, hali sportowej przy stadionie i kolejny etap na pewno będzie budową lodowiska. Może uda się jeszcze w międzyczasie coś wynegocjować z władzami centralnymi, zarówno Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Ministerstwa Sportu, aby pozyskać środki na budowę takiego wielofunkcyjnego ośrodka lodowego.
dodaje Marcin Krupa
Pomysł i projekt rzeczywiście jest. Przed pandemią poprosiłem architekta Przemo Łukasika o stworzenie koncepcji Narodowego Centrum Sportów Lodowych. W tym centrum przewidziany jest obiekt na 5 tysięcy kibiców. To są 3 areny, każda dyscyplina ma swoje własne lodowisko i dążymy, żeby powstało właśnie w Katowicach.
zaznacza prezes Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, Mirosław Minkina
Na spotkaniu obecny był również prezes GKS-u Katowice Marek Szczerbowski, który podziękował kibicom za kulturalny doping i udział w mistrzowskiej fecie.
To wielki sukces całych Katowic, także władz miasta, które zdecydowały się postawić na hokej. Z tego miejsca chciałbym podziękować kibicom, którzy w świecie hokejowym są wzorem. Nisko im się kłaniam, bo właśnie o takie kibicowanie chodzi. Budowanie nowej przestrzeni, w której rodziny, małe dzieci, dorośli i emeryci będą się czuli na obiekcie bezpiecznie i będą dumni z tego, jak w każdym, nawet trudnym momencie, można wspierać drużynę, a na końcu cieszyć się tak jak przez cały weekend.
mówi prezes GKS-u Katowice, Marek Szczerbowski
Chciałbym podziękować kibicom, że wrócili. Wrócili na ten najważniejszy moment, kiedy byli nam najbardziej potrzebni. Dopingowali nas i wspierali, nie tylko w Satelicie, ale również poza nią. Dziękuję każdemu mieszkańcowi Katowic, który utożsamia się z tym sukcesem.
dodaje w rozmowie z nami kapitan hokejowej GieKSy, Grzegorz Pasiut
Historia GKS-u Katowice
Historia katowickiego klubu hokejowego sięga roku 1949. Wtedy założono hokejową sekcję klubu Górnik 1920. W lidze klub zadebiutował w roku 1955 i już wtedy zdobył brązowy medal Mistrzostw Polski. W dwóch kolejnych sezonach Górnik 1920 zdobywał już tytuł wicemistrza, by w 1958 roku po raz pierwszy tryumfować w lidze.
W 1964 roku drużyna hokejowa Górnik 1920 została wchłonięta przez wielosekcyjny Górniczy Klub Sportowy. Początkowo drużyna osiągała kolejne sukcesy. Z czasem jednak hokeiści z Katowic nie tylko przestali zajmować czołowe pozycje w lidze, ale nawet musiała walczyć o utrzymanie w rozgrywkach na najwyższym poziomie. W 1980 roku nie udało się uniknąć spadku do II ligi. Po jednym sezonie GieKSie udało się jedna wrócić do grona najlepszych hokejowych drużyn w Polsce.
W latach 90. klub najpierw wrócił do swojej pierwotnej nazwy - Górnik 1920, a następnie, został przemianowany na Katowicki Klub Hokejowy. Jako KKH hokeiści z Katowic trzykrotnie byli brązowymi medalistami w rozgrywkach o tytuł Mistrza Polski.
Od 2000 roku klub występował pod nazwą Górnośląski Klub Sportowy Katowice. Nadal nie bez sukcesów - trzykrotnie zdobywał bowiem tytuł wicemistrza Polski. Sytuacja znacznie się pogorszyła, kiedy pojawiły się problemy finansowe klubu. Po zdegradowaniu drużyny z pierwszej ligi w sezonie 2004/2005 klub zawiesił nawet działalność.
Do pierwszej ligi drużyna z Katowic wróciła w następnym sezonie. Jednak na kolejne wielkie sukcesy kibice GKS musieli zaczekać kilka lat. W 2012 roku hokeiści z Katowic uplasowali się na szczycie tabeli pierwszej ligi i tym samym znaleźli się w Polskiej Hokej Lidze. Odtąd GieKSy zabrakło w rozgrywkach na najwyższym poziomie tylko w jednym sezonie - 2015/2016, kiedy drużyna nie została dopuszczona do rozgrywek.
Odbudowa potęgi hokejowej drużyny z Katowic rozpoczęła się więc od roku 2017, kiedy GKS wrócił do rozgrywek w PHL, zdobywając tytuł wicemistrza Polski. W kolejnym sezonie hokeistom GieKSy udało się nie tylko stanąć na najniższym stopniu podium PHL, ale także zająć trzecie miejsce w Pucharze Kontynentalnym.
W sezonie 2020/2021 katowiczanie po raz kolejny zdobyli tytuł brązowego medalisty PHL, tym razem w nadzwyczajnych okolicznościach - sezon został przerwany ze względu na wybuch pandemii.
8 kwietnia 2022 GKS Katowice zapisał na kartach swojej historii kolejny wielki sukces. Po czterech zwycięstwach w finałowych meczach nad Re-Plast Unią Oświęcim, klub tryumfował w rozgrywkach PHL.
30 marca 2023 katowiczanie obronili tytuł Mistrza Polski!