Studenci Politechniki Śląskiej stworzyli elektryczny bolid wyścigowy [Zdjęcia]
PolSl Racing – Studenckie Koło Naukowe Politechniki Śląskiej zaprezentowało nowy bolid elektryczny Bolid SW-05e. Prace nad projektem trwały rok. Uzdolnieni i pełni pasji studenci z dumą przedstawili swój projekt, a już niedługo weźmie on udział w międzynarodowych zawodach tzw. studenckiej Formuły 1. Zobaczcie zdjęcia.
Bolid elektryczny powstał dzięki studentom Politechniki Śląskiej
Talentu, pasji i znajomości fachu nikt im nie odmówi. Studenci Politechniki Śląskiej po raz kolejny stworzyli bolid elektryczny. Najnowszy model to Bolid SW-05e, który powstawał przez cały rok.
To pojazd elektryczny na bazie konstrukcji stalowej, z dwoma silnikami lotniczymi. Prędkość max 130 km/h, moc 150 KM. mówi lider SKN PolSl Racing Cezary Pradela
Bolid SW-05e – jest już trzecim pojazdem elektrycznym skonstruowany przez SKN POLSL Racing.
SW-05e został zaprojektowany z myślą o prostocie komponentów i integracji zaawansowanych systemów. W tym sezonie zespół skoncentrował się na zmodernizowaniu systemów wysokiego napięcia, zoptymalizowaniu komponentów oraz zwiększeniu sztywności ramy. W sezonie 2024 nasz pojazd weźmie udział w zawodach Formula Student, startując w FS Czech oraz FS Italy. Te międzynarodowe konkursy to doskonała okazja do zaprezentowania innowacyjnych rozwiązań i umiejętności naszego zespołu konstrukcyjnego. mówi marketing & organisation leader, Natalia Kapek
Radości z kolejnego zakończonego sukcesem przedsięwzięcia nie kryje opiekun Koła prof. dr hab. inż. Mirosław Szczepanik.
Dzięki tego typu przedsięwzięciom studenci mają możliwość realizacji nie tylko swoich zainteresowań, ale efekty własnej pracy mogą zastosować w praktyce. Pojazdy, które tworzą, są projektami interdyscyplinarnymi, angażującymi kompetencje inżynierów z różnych dziedzin techniki. powiedział prof. Mirosław Szczepanik
Działalność studenckich kół naukowych wiąże się z potrzebą tworzenia przez uczelnię warunków do rozwoju kreatywności i przedsiębiorczości.
Zapewnienie wysokiej jakości kształcenia opartego na badaniach naukowych i innowacjach, przy współpracy z najlepszymi jednostkami naukowymi, edukacyjnymi oraz partnerami przemysłowymi, to jeden z kluczowych celów strategii rozwoju Politechniki Śląskiej. Studenci, poprzez m.in. takie projekty uczą się sprawnego funkcjonowania w przestrzeni rynkowej, biznesowej i przemysłowej oraz budowania przyszłej kariery zawodowej. Obok wiedzy inżynierskiej, technologicznej, kształtują wiele równie ważnych kompetencji, jak umiejętność pracy w zespole czy zarządzanie efektami własnej pracy. mówi dyrektor Kolegium Studiów, prorektor ds. studenckich i kształcenia w kadencji 2024-28, prof. Anna Chrobok
SKN PolSl Racing to jedno z najbardziej utytułowanych studenckich kół naukowych w historii Politechniki Śląskiej. Do największych sukcesów POLSL Racing należą nie tylko innowacyjne projekty pojazdów o różnych rodzajach napędów, ale zwycięstwa i czołowe lokaty w międzynarodowych zawodach tzw. studenckiej Formuły 1.
PolSl Racing to zespół studentów Politechniki Śląskiej, których łączy pasja do motoryzacji, głównie w sportowym wydaniu. Ich celem jest tworzenie projektów wyścigowego bolidu jednomiejscowego klasy Formula Student oraz motocykla elektrycznego. Zespół składa się z 80 członków reprezentujących Politechnikę Śląska, którzy działają w czterech podzespołach. Wszelkie przedsięwzięcia realizowane są od podstaw – od fazy projektowej, przez wykonawczą, aż po prezentacje efektów.
Realizowane od 10 lat projekty zdobywają uznanie w konkursach naukowych oraz podczas międzynarodowych zawodów Formula Student. Pierwszy motocykl elektryczny MC-01e “Elektra” zdobył 1. miejsce zarówno w konkurencjach dynamicznych, jak i klasyfikacji generalnej w kategorii do 8kW SmartMoto Challenge Wrocław. Jednak nie są to jedyne osiągnięcia, jakimi może poszczycić się zespół PolSl Racing. Bolid wyścigowy SW-02 “Quarado”, ostatni ze spalinowych pojazdów Koła, odniósł wiele sukcesów, m.in. 1. miejsce w kategorii Acceleration FS Netherlands 2021 oraz 1. miejsce w klasyfikacji generalnej FS Andora 2021. Uznanie zyskał także drugi bolid elektryczny, który wyszedł z warsztatu tego zespołu- SW-04e. Koło cieszy się uznaniem również na arenie międzyuczelnianej.