Studentki UŚ Mistrzyniami Świata! Zajęły pierwsze miejsce w The Odyssey of Mind 2024
Sześć studentek Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach może pochwalić się nie lada osiągnięciem. Żeńska drużyna UŚ zdobyła pierwsze miejsce w Mistrzostwach Świata The Odyssey of Mind 2024. W konkursie, zorganizowanym w Stanach Zjednoczonych, wzięło udział ponad 700 drużyn z wielu krajów. Gratulujemy sukcesu!
Studenki UŚ najlepsze na świecie!
Żeńska reprezentacja Uniwersytetu Śląskiego z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zdobyła 24 maja pierwsze miejsce na Mistrzostwach Świata w The Odyssey of Mind 2024, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych. Zwyciężyły w swojej kategorii wiekowej i piątym problemie długoterminowym. W skład drużyny weszły: Barbara Górecka, Sara Piątek, Natalia Mecner, Sylwia Korzon, Julia Stachura i Klaudia Nowak wraz z trenerką dr Magdaleną Christ. W konkursie zwanym "Olimpiadą Kreatywności" wzięło udział ponad 700 drużyn z wielu krajów. Mistrzostwa Świata odbyły się na Iowa State University w Ames.
Udział w Odysei Umysłu był dla nas wspaniałą przygodą, która wymagała ogromnego wysiłku intelektualnego i fizycznego. To były pełne emocji doświadczenia, które niezwykle nas zbudowały i rozwinęły. Jesteśmy bardzo wdzięczne, że stałyśmy się częścią tak licznej międzynarodowej kreatywnej rodziny, a nasz sukces umocnił pozycję Polski, której reprezentacje wykazały się wysokim poziom kreatywności i zdobyły w tym roku aż 9 medali (3 złote, 4 srebrne, 2 brązowe) oraz dwie nagrody specjalne w różnych grupach wiekowych i problemach długoterminowych. mówi nam w imieniu drużyny UŚ, jej członkini, Sara Piątek
Zwycięski projekt katowickich studentek
Studentki od października 2023 roku pracowały nad interdyscyplinarnym rozwiązaniem wybranego problemu długoterminowego składającego się z zadań o charakterze artystyczno-naukowym. W centrum ich performensu był występ teatralno-muzyczny. Drużyna tworząc rozwiązanie, czerpała inspirację z: koncepcji różnic generacyjnych Jean Twenge, elementów psychoanalizy Carla Gustawa Junga, sztuki surrealistycznej czy z zakresu badań związanych z wypaleniem zawodowym nauczycieli. Zadanie wymagało również wykorzystania w jak najbardziej kreatywny sposób materiałów z recyklingu oraz możliwości zastosowania sody oczyszczonej w nietypowy sposób.
Współpraca kluczem do wygranej
Kolejnym elementem prowadzącym do zwycięstwa było rozwiązanie problemu spontanicznego, którego treść drużyna poznała dopiero po wejściu do specjalnie zaprojektowanego pokoju. Zadanie wymagało użycia zdolności manualnych wraz z grą słowną tworzoną ad hoc. Punktowana była ponadto moc współpracy między członkiniami drużyny i ich umiejętność komunikacji. Udział w konkursie pozwolił na integrację międzykulturową, rozwój językowy i udoskonalenie poziomu kluczowych kompetencji XXI wieku.
Dziękujemy wszystkim, bez których nie byłby możliwy nasz udział w tym wydarzeniu, które tak bardzo poszerzyło nasze horyzonty, pozwoliło się sprawdzić na arenie międzynarodowej i nawiązać znajomości z drużynami z różnych stron świata. Czujemy się zmotywowane do dalszej aktywności, a przede wszystkim chcemy dzielić się tym czego doświadczyłyśmy i inspirować do kreatywnego działania naszych przyszłych uczniów, podopiecznych i wszystkich, z którymi będziemy miały możliwość współpracować.
podsumowuje w imieniu drużyny Sara Piątek