Świetnie wyposażone plecaki medyczne. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach zostało nagrodzone [Zdjęcia]
To indywidualny projekt, który został teraz doceniony. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach otrzymało nagrodę w kategorii "nowatorskie rozwiązania, produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia, dostęp do usług". W konkursie wyróżniono wprowadzenie standaryzacji wyposażenia plecaków medycznych, która pozwoliła na usprawnienie pracy ratowników medycznych w Katowicach. Nagrodę odebrał dyrektor WPR w Katowicach, Łukasz Pach.
Nagroda za plecak medyczny!
Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach wprowadziło nowe wyposażenie plecaków medycznych już w 2022 roku. Zamysł był prosty. Jeśli każdy plecak będzie w środku wyglądał tak samo, to znacznie zwiększy to wygodę ratowników i przede wszystkim - szybkość pomocy, która jest udzielana osobom poszkodowanym.
To szczególnie ważne w przypadku zdarzeń masowych, gdy kilka zespołów medycznych musi ze sobą współpracować. Nie tracimy wówczas czasu na przeszukiwanie toreb. Wiemy konkretnie, gdzie znaleźć np. ampułkę leku, niezależnie z czyjego plecaka korzystamy. Dzięki temu możemy zyskać cenne minuty, które w przypadku ciężkich urazów mają ogromne znaczenie.
mówi Dawid Lach, ratownik medyczny WPR w Katowicach
Nowe plecaki medyczne to zbiorowy projekt autorstwa ratowników z Katowic. Rozmiar, liczba przekładek, kieszeni i przegród zostały zaprojektowane tak, by zwiększyć funkcjonalność i wygodę korzystania. Pomocne w tym były konsultacje z ratownikami medycznymi, którzy na co dzień używają tego typu wyposażenia. To właśnie ich pomoc w przygotowaniu odpowiedniego projektu pozwoliła na znalezienie takich rozwiązań, które usprawnią codzienną pracę zespołów ratownictwa medycznego.
Okazało się, że w codziennej pracy ratowników przydatne będzie także oddzielenie leków i przyrządów medycznych dla dorosłych i dzieci do osobnych toreb. Po pierwsze - łatwiej sięgnąć po odpowiednie leki, po drugie - ratownicy nie muszą dźwigać wszystkiego razem.
Wyjazdy do dzieci to zaledwie kilka procent wezwań zespołów ratownictwa medycznego, nie ma potrzeby, żeby za każdym razem ratownik miał na wyposażeniu zestaw do udzielania pomocy pacjentom pediatrycznym.
wyjaśnia Michał Kucap, pełnomocnik dyrektora WPR w Katowicach ds. ratownictwa medycznego i czynny ratownik
Do torby medycznej i plecaka pediatrycznego dołączono też pokrowce na tablety.