Symulator lotów Alsim AL250 w Air4 już działa. To jedyny taki w aglomeracji śląskiej [Zdjęcia]
1 lipca w szkole pilotów Air4 w Gliwicach oficjalnie zainaugurowano symulator lotów Alsim AL250. Jego użytkownicy będą mogli poczuć się jak pilot prawdziwego samolotu. Może także pomóc oswoić się ze strachem przed lataniem. To jedyny taki symulator w aglomeracji śląskiej.
Symulator lotów Alsim AL250 już działa
Nowoczesny symulator lotów Alsim AL250 w województwie śląskim już działa. 1 lipca w szkole pilotów Air4 w Gliwicach odbyła się jego inauguracja.
To pierwszy taki symulator w aglomeracji śląskiej. Jest głównie przeznaczony do szkoleń dla pilotów, którzy ubiegają się o licencję zawodową. Osoby nie związane z lotnictwem również będą mogły z niego skorzystać, by zobaczyć, jak zachowuje się samolot. mówi portalowi WKATOWICACH.eu dyrektor operacyjny Air4, Beata Dąbrowska
Dzięki symulatorowi możemy poczuć się jakbyśmy lecieli prawdziwym samolotem. Alsim AL250 jest szeroki na 2,60 m, długi na 3,40 m i wysoki na 2,45 m.
Nasz symulator w 100% odzwierciedla zachowanie samolotu w trakcie lotu. Ten model jest certyfikowany przez Urząd Lotnictwa i dopuszczony do szkoleń dla pilotażu zawodowego. podkreśla Beata Dąbrowska
Podobny symulator znajduje się w Warszawie. Zainteresowanie jest tak duże, że działa 20 godzin na dobę. Sprzęt musi mieć co najmniej 4 godziny odpoczynku.
Spodziewamy się bardzo dużego zainteresowania. Wiemy, jak wygląda to w Warszawie. Od lutego szkolimy pilotów zawodowych, więc będziemy wykorzystywać ten symulator m.in. do szkoleń. mówi pani Beata
Jak to działa? Do symulatora wchodzi osoba zainteresowana, a za plecami na komputerze działa instruktor. To on konfiguruje ustawienia symulacji samolotu.
To nie jest symulator konkretnego samolotu. Można jednak zasymulować mu, żeby był to samolot np. jednosilnikowy, analogowy czy wielosilnikowy. W trakcie lotu instruktor może ustawić bardzo różne warunki pogodowe, np. chmury, wiatr, deszcz, nadlatujący z przeciwka samolot. Pilot odbywający lot naprawdę może mieć wrażenie, że leci prawdziwym samolotem. opowiada nam Beata Dąbrowska
Korzystając z symulatora możemy wystartować z 800 lotnisk na świecie, a 10 lotnisk jest w 100 procentach odwzorowanych wraz z infrastrukturą, która je otacza.
Podczas inauguracji symulatora (sobota, 1 lipca) odbył się konkurs. Jego uczestnicy musieli utrzymać ścieżkę podejścia do lotniska. Każdy konkurujący musiał sobie poradzić w takich samych warunkach. Nagrodą główną było szkolenie VFR Noc do uprawiania lotów po zmroku.
Jeśli stresujemy się lotem lub nigdy jeszcze nie lecieliśmy samolotem - możemy bezpiecznie spróbować takiej podróży właśnie w tym symulatorze.
To jest super rozwiązanie dla osób, które boją się latać, ponieważ nie odrywają się od ziemi i mają zapewnione psychiczne bezpieczeństwo. Mogą zobaczyć jak to jest lecieć samolotem. Nawet jeśli silniki zgasną to nie spada się z niego w dół jak w kreskówce. Cały czas jest się bezpiecznym, więc warto z niego skorzystać. zapewnia Beata Dąbrowska z Air4
Więcej informacji o szkole Air4 oraz symulatorze dostępne są TUTAJ.