Sześciopiętrowy budynek nad Rawą, zielony dach i wodospad. WFOŚiGW szykuje się do budowy nowej siedziby w Katowicach [Wizualizacje]
Sześciopiętrowy budynek z wodną kaskadą i zielonym dachem – taka jest koncepcja nowej siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Na razie WFOŚiGW stara się pozyskać działki pod budowę. Te zlokalizowane są nad Rawą, w rejonie ulic Bankowej i Świętego Pawła w Katowicach.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej będzie mieć nową siedzibę w Katowicach
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamierza wybudować w Katowicach nową siedzibę. Pomysł ten obecnie jest na etapie koncepcji architektoniczno-budowlanej. Fundusz zwrócił się do władz miasta Katowic z prośbą o wskazanie możliwych lokalizacji.
Spośród zaproponowanych przez miasto działek, wybraliśmy działki przy ulicach Bankowej i Św. Pawła. Są to działki o łącznej powierzchni ok. 2900 m2. Aktualnie procedujemy pozyskanie tych działek. Wobec tego Fundusz nie posiada jeszcze architektonicznego projektu budowlanego obiektu oraz szczegółowego kosztorysu i harmonogramu realizacji. informuje w rozmowie z naszym dziennikarzem Aleksandra Kuszka z WFOŚiGW w Katowicach
Wprawdzie nie ma jeszcze projektu budowlanego, ale istnieje już koncepcja architektoniczna budynku, który miałby się znaleźć nad brzegiem Rawy. Wśród jego założeń jest wykorzystanie ekologicznych rozwiązań, utworzeniu niewielkiego zbiornika wodnego zasilanego wodami Rawy, z wodospadem, a także zielonego dachu.
Posiadana koncepcja przewiduje realizację budynku sześciokondygnacyjnego o powierzchni użytkowej ok. 5 tys. m2 z parkingiem podziemnym. Obiekt zostanie usytuowany w układzie liniowym wzdłuż rzeki Rawa. Istotnym jego elementem ma być akwen wodny – zbiornik po procesach naturalnej infiltracji będzie zasilany z rzeki Rawa, po czym nadmiar wody w formie wodospadu wracać będzie do cieku wodnego. zapowiada w rozmowie z portalem WKATOWICACH.eu, Aleksandra Kuszka z WFOŚiGW w Katowicach
Ponadto w okolicy miałaby się znaleźć jezdnia i chodnik od strony ulicy Bankowej. Projekt budynku ma być oparty o różnego rodzaju koncepcje ekologiczne i innowacyjne rozwiązania.
Naszym celem jest zbudowanie obiektu zbilansowanego w zakresie ilości własnej produkcji energii z energią zużywaną przez budynek. Planowane jest zastosowanie ekologicznych rozwiązań, w tym odnawialnych źródeł energii do zasilania budynku czy zielony dach budynku. dodaje Aleksandra Kuszka
Wszelkie szczegóły będą znane dopiero na etapie projektu. Nie wiadomo jeszcze kiedy miałaby powstać nowa siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Jeśli zrealizowana zostałaby zapowiadana koncepcja, to z pewnością zupełnie odmieniłaby otoczenie Rawy w tym miejscu.
To niejedyny projekt zmiany otoczenia nad Rawą
Przypomnijmy, że nieco dalej – w rejonie między Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką (CINiBA) a Rektoratem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odbywało się tzw. prototypowanie przestrzeni nad Rawą. Studenci i wszyscy zainteresowani, pod okiem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zastanawiali się, jak zmienić otoczenie katowickiej rzeki, by było bardziej przyjazne i atrakcyjne dla mieszkańców i studentów UŚ. Więcej TUTAJ.
Rewitalizacja nadbrzeży Rawy to cel, który stawia sobie Europejskie Miasto Nauki, przymierzając się do utworzenia wzdłuż Rawy Sieciowego Centrum Nauki. Więcej o projekcie można przeczytać TUTAJ.
Idąc dalej wzdłuż brzegu Rawy, napotykamy także na inny zrealizowany niedawno projekt – nad brzegiem Rawy stanął w minionych latach Qubus Hotel. Budynek zmienił krajobraz nad katowicką rzeką w tej okolicy, w pełni wykorzystując niewielką trójkątną działkę przy ulicy Moniuszki. Więcej o budynku można przeczytać TUTAJ.