[TYLKO U NAS] Dziecko w obliczu wojny. Psycholog: Rozmawiajmy, ale z rodzicielskim filtrem. Pomocne są bajki terapeutyczne
- Powinniśmy rozmawiać z dziećmi o tym, co dzieje się na Ukrainie, ale z zachowaniem odpowiedniego filtru rodzicielskiego. Kluczowe i bardzo pomocne mogą okazać się bajki terapeutyczne - mówi w rozmowie z portalem WKatowicach.eu psycholog dr Dominika Siewniak-Maciuszek, wykładowca z WSB w Dąbrowie Górniczej.
Świat zmienił się w sekundę, bezpowrotnie. Sytuacja i sceny, które dzieją się na Ukrainie przerażają dorosłych, ale są także obciążeniem emocjonalnym dla dzieci. Dr Dominika Siewniak-Maciuszek, która jest starszym asystentem w Oddziale Psychiatrycznym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii Szpitala Specjalistycznego im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej, przekonuje, że o tej sprawie trzeba z nimi rozmawiać. Należy jednak pamiętać o używaniu odpowiednich słów i opanowaniu emocji.
Rozmowa jest bardzo ważna, bo milczenie mogłoby potęgować strach. Komunikaty rodziców powinny być proste i dostosowane do możliwości intelektualnych i emocjonalnych dziecka. Sama jestem mamą przedszkolaka i wiem, jak ważne jest odwoływanie się, przykładowo do konfliktów z innymi dziećmi. Z kolei moja trzecioklasistka zadaje już konkretne pytania, na które staram się wraz z mężem udzielać odpowiedzi. Niezależnie od wieku dziecka zasady komunikacji Zasady komunikacji powinny iść w parze z opanowaniem emocji. Wszyscy doznajemy strachu - to prawda - ale nie możemy swoimi emocjami obarczać dziecko.
mówi psycholog
Drugą kwestią, na którą zwraca uwagę psycholog, jest weryfikacja źródeł wiedzy ze strony dorosłych. To bardzo istotne, szczególnie w dobie dezinformacji i fake newsów.
Informacji jest wiele, a przekazy słowne są trudne i często dzieci ich nie rozumieją. Rodzice powinni wytłumaczyć i pokazać, które są sprawdzone i ważne. Trzeba też jednak pamiętać, aby ograniczyć dziecku kontakt z ilością medialnych doniesień. Pamiętajmy o zachowaniu schematu dnia i wszelkich rytuałach, które dają poczucie bezpieczeństwa. Uważajmy na takie słowa jak agresja, wojna czy napaść.
dodaje dr Siewniak-Maciuszek
Dr Siewniak-Maciuszek podpowiada, że pomocne mogą się w tym czasie okazać bajki terapeutyczne dla dzieci. Za przykład podaje książkę: "Mamo, co by było, gdyby…Jak i po co rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy" autorstwa Moniki Janiszewskiej i Małgorzaty Bojko.
Bajki terapeutyczne bardzo ułatwiają rozmowę i kontakt z dzieckiem. Zawierają bardzo często odpowiedzi na trudne pytania. Pod skrzydłami uważnego i rozważnego rodzica łatwiej mierzyć się z tak trudnymi doświadczeniami.
zaznacza wykładowca WSB
W związku z bieżącą sytuacją na Ukrainie, WSB przygotowało wsparcie dla ukraińskich przyjaciół, studentek i studentów Akademii WSB. Kontakt na adres mailowy: ukraina@wsb.edu.pl.