Tak prezentuje się Opera Śląska w Bytomiu po rewitalizacji [Zdjęcia]
ALSTAL Grupa Budowlana zakończyła rewitalizację Opery Śląskiej w Bytomiu. Dzięki inwestycji zabytkowa perła architektoniczna województwa śląskiego odzyskała swój dawny blask. W ramach zaawansowanych prac przebudowana została operowa scena, widownia, a także wykonano termomodernizację budynku.
Opera Śląska odzyskała dawny blask
Głównym celem realizacji wielkiego remontu było dostosowanie Opery Śląskiej do potrzeb społeczno-kulturalnych mieszkańców miasta, regionu oraz całej aglomeracji śląskiej. Przebudowie podlegała powierzchnia ponad 6000 m², a wartość inwestycji przekroczyła 60 mln zł. W 1997 roku obiekt został wpisany na listę zabytków, przez co wszystkie prace były prowadzone pod ścisłą kontrolą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Zrewitalizowana Opera Śląska posiada jedną z najbardziej zaawansowanych scen w Polsce, którą wybudowano z desek sosnowych i której powierzchnia wynosi 220 m². Dzięki inwestycji orkiestron powiększył się o 32 m². Zainstalowano w niej system wirtualnej akustyki, oświetlenia scenicznego oraz technologii scenicznej. Obrotowa scena, o powierzchni 50 m², może utrzymać aż 110 ton dekoracji. Nad sceną zainstalowano 26 sztankietów, których nośność wynosi aż 6,5 tony.
Opera Śląska była wyjątkowym projektem - ten historyczny budynek będzie jedną z najnowocześniejszych scen w Polsce. Rewitalizacja Opery Śląskiej była dla naszego Oddziału jedną z pierwszych realizacji. Wierzę, że ten projekt zapisze się na kartach historii Bytomia, Śląska oraz ALSTAL. Dziękuję przede wszystkim całemu zespołowi realizującemu, w tym wszystkim osobom z ramienia ALSTAL, które przyczyniły się do zakończenia inwestycji w terminie. powiedział dyrektor Oddziału Katowice ALSTAL Grupa Budowlana, Kamil Janas
Zastosowana technologia inteligentnego nagłośnienia jest identyczna, jak w światowej sławy operach w Londynie, Malmo czy Braunschweig. W operowej sali zainstalowano ponad 80 głośników, które łączy aż 1500 km kabli.
Na widowni oraz w korytarzach Foyer odtworzono elementy sztukatorskie i złocenia, do których wykorzystano cztery tysiące płatków. Rewitalizacji podlegał także żyrandol, który był zamontowany tuż nad widownią. Prace nad jego odnowieniem trwały aż półtora miesiąca, a odnowie podlegało 2715 kryształów.
Na podłogach opery użyto 585 m² wykładziny w kolorze rubino, a na balustradach 122 m² w kolorze washington. Do pomalowania wszystkich powierzchni wykorzystano blisko pięć tysięcy litrów farby. W budynku Opery Śląskiej zainstalowano nowy system przeciwpożarowy, który składa się z aż 388 czujek.
Firma ALSTAL ma doświadczenie w rewitalizacjach zabytkowych obiektów. Niedawno do użytku oddane zostały XIX-wieczne koszary wojskowe we Wrocławiu oraz neogotycki budynek dawnego Domu Sierot z 1901 roku w Warszawie, który aktualnie jest siedzibą Zespołu Szkół Muzycznych nr 1.