Tężnia w Parku Zadole nieczynna. Wróci na wiosnę
Nadchodzącą zimę zwiastuje zamknięcie tężni solankowej w Parku Zadole. Od początku listopada nie można już skorzystać z jej prozdrowotnych właściwości. Teraz przyszła pora na prace konserwacyjne, dzięki którym już wiosną w Zadolu znów będzie można oddychać wartościowym powietrzem w okolicy tężni.
Tężnia w Parku Zadole nieczynna
Choć jesienna pogoda nadal nas rozpieszcza, to z początkiem listopada zamknięto już czasowo tężnię solankową znajdującą się w Parku Zadole w Katowicach. Jest tak co roku, bez względu na panującą aurę. Teraz zostaną tam przeprowadzone prace konserwacyjne i przegląd.
Każdego roku, niezależnie od warunków pogodowych, teren tężni zamykany jest dla odwiedzających w listopadzie, by móc zdążyć z wykonaniem tych wszystkich prac, a także uniknąć ryzyka uszkodzenia instalacji na skutek nocnych przymrozków. mówi portalowi WKATOWICACH.eu w imieniu Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej
Tężnia solankowa w Zadolu powstała w ramach projektu zgłoszonego do Budżetu Obywatelskiego 2017. Jej prozdrowotne właściwości, a także atrakcyjne otoczenie sprawiają, że cieszy się ona wielkim powodzeniem wśród mieszkańców miasta. Bardzo chętnie korzystają z niej katowiccy seniorzy.
Tężnia solankowa w Parku Zadole zostanie ponownie udostępniona na wiosnę. Do inhalacji będzie można tu wrócić w kwietniu przyszłego roku.
Tężnia solankowa w Parku Zadole
Tężnia jest zasilana solanką Zabłocką z Dębowca, wydobywaną od 1892 roku z odwiertu „Korona” z głęboko położonych złóż wód leczniczych - solanek jodkowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych przeznaczony do pielęgnacji zdrowia i urody, tradycyjnie stosowany do kąpieli i inhalacji.
Fontanny i tężnie solankowe poprzez tworzenie mgiełki z jodowanej wody przyczyniają się, według ekspertów, do poprawy zdrowia osób przebywających w ich pobliżu. Wdychanie solanki może pomóc walczyć z takimi problemami zdrowotnymi jak np.:
- nadciśnienie tętnicze,
- schorzenia zatok i górnych dróg oddechowych,
- alergie,
- nerwica wegetatywna,
- niedoczynność tarczycy,
- choroby reumatyczne.
Warto jednak pamiętać, że występują także przeciwwskazania dla wdychania mgiełki solankowej przez niektóre osoby. Przed korzystaniem z dobrodziejstw tężni należy więc bezwzględnie zapoznać się z dostępnym na miejscu regulaminem.