Trwa budowa nowego parkingu w Katowice Airport. Zobaczcie też, dokąd najchętniej lataliśmy w październiku 2023
Chętnych na podróżowanie poza granice Polski samolotami nie brakuje. Potwierdzają to rekordowe statystyki opublikowane przez Katowice Airport. Na katowickie lotnisko wiele osób przyjeżdża swoimi samochodami. W przyszłym roku dla tych osób dostępny będzie zupełnie nowy wielki parking, z którego pod terminale dostaniemy się autobusami elektrycznymi.
Nowy parking w Katowice Airport coraz bliżej
Katowice Airport stale rozwija się dla swoich pasażerów, których z każdym miesiącem przybywa. Coraz chętniej korzystamy z lotów na liniach regularnych lub z lotów czarterowych. Wielu osób, która wybiera się na lot, przyjeżdża do katowickiego lotniska samochodem. Do dyspozycji kierowców jest kilka parkingów, a cały czas trwa budowa nowego wielkiego parkingu.
Nowy parking mieści się przy nowym rondzie, które powstało w ramach budowy bezkolizyjnego skrzyżowania drogi wojewódzkiej 913 z linią kolejową nr 182. Znajdzie się na nim 757 nowych miejsc parkingowych. Parking będzie w całości oświetlony, monitorowany i wyposażony w nowoczesny system parkingowy.
W związku z tym, że nowy parking nie znajduje się przy terminalach, lotnisko zapewni bezpłatny transfer pomiędzy nowym parkingiem a terminalami pasażerskimi, w tym celu wykorzystywane będą busy z napędem elektrycznym.
Inwestycja powinna zostać zakończona w czerwcu 2024 roku, a jej koszt to 15 mln zł brutto. Głównym wykonawcą jest firma Drogopol sp. z o.o.
Tak wygląda obecnie budowany parking:
Na budowie parkingu inwestycje lotniskowe się nie kończą. Trwa zazielenianie parkingu i przestrzeni przed terminalami. Budowany będzie także multimodalny węzeł przeładunku towarów i paliw. W najbliższych latach w Katowice Airport ma zostać wybudowany główny terminal pasażerski, który wyposażony będzie w rękawy i połączony tunelem ze stacją kolejową. W planach jest również m.in. budowa parkingu wielopoziomowego. Wtedy przed głównym terminalem pasażerskim pojawi się wyczekiwana strefa kiss&fly.
A jeśli nie chcemy lub nie możemy przyjechać na lotnisko samochodem, to możemy zrobić to komunikacją miejską. Obecnie przed Katowice Airport zatrzymuje się 8 linii autobusowych: AP, M11, M14, M16/M116, M19, 17, 85, 738. Ponadto od 10 grudnia będzie można dotrzeć na lotnisko koleją. Na początek kursować będzie 10 par pociągów na dobę na trasie Częstochowa - Zawiercie - Pyrzowice - Tarnowskie Góry.
Katowice Airport w październiku 2023. Gdzie najchętniej lataliśmy?
Jak co miesiąc Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA (GTL SA) - spółka zarządzająca Międzynarodowym Portem Lotniczym „Katowice” im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach - podsumowało przewozy pasażerskie.
W październiku w Katowice Airport obsłużono 500 178 podróżnych, tj. o 96 816 więcej (+24,0%) w porównaniu z tym samym okresem w 2022 roku. Jest to najlepszy październik w historii katowickiego lotniska. Dotychczasowy rekord pochodził z października minionego roku i wynosił 403 tys. odprawionych pasażerów.
Z siatki połączeń regularnych, obsługiwanych w Katowice Airport przez linie lotnicze Wizz Air, Ryanair, PLL LOT oraz Air Dolomiti/Lufthansa, skorzystało w ubiegłym miesiącu 270 578 podróżnych, czyli o 19 257 więcej (+7,7%) niż rok wcześniej. Najchętniej podróżowano do:
- Dortmundu,
- Londynu-Luton,
- Londynu-Stansted,
- Frankfurtu
- oraz Eindhoven.
Na lotach czarterowych, obsługiwanych na zlecenie biur podróży oraz touroperatorów, w październiku odnotowano 228 310 pasażerów, czyli o 77 454 więcej (+51,3%) w porównaniu z tym samym czasem w 2022 roku. Najczęściej podróżowano na wakacje do:
- Antalyi,
- Hurghady,
- Marsa Alam,
- Sharm El Sheikh
- oraz na wyspę Rodos.
W ubiegłym miesiącu w Katowice Airport odnotowano 4 122 startów i lądowań samolotów, o 502 więcej (+13,9%) niż rok wcześniej.
Wyniki Katowice Airport pokazują istotną rolę, jaką w systemie transportowym Polski pełnią porty regionalne. Tylko w Katowicach w trakcie dziesięciu miesięcy bieżącego roku obsłużono prawie 5 mln pasażerów. Wszystkie polskie porty regionalne zanotują w bieżącym roku w sumie rekordowe ok. 33 mln podróżnych, a ich udział w całości obsługiwanego ruchu pasażerskiego w Polsce wzrośnie do ok. 64%. Prognozy wskazuję, że ruch pasażerski w portach regionalnych nadal będzie rósł, dlatego w Katowicach będziemy realizować program inwestycyjny, którego celem jest znaczące zwiększenie przepustowości. Chcemy go osiągnąć m.in. poprzez budowę głównego terminalu pasażerskiego. mówi prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA., Artur Tomasik
Od stycznia do końca października 2023 roku w Katowice Airport obsłużono w sumie 4 984 770 pasażerów, czyli o 1 060 631 więcej (+27,0%) niż podczas pierwszych dziesięciu miesięcy minionego roku.