Trwa budowa szopki bożonarodzeniowej w Panewnikach. Będzie miała 18 metrów wysokości i ponad 120 figurek!
W panewnickiej bazylice trwa już budowa tradycyjnej szopki bożonarodzeniowej. W prezbiterium kościoła pw. św. Ludwika IX, króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny stanie jak zwykle największa kościelna dekoracja świąteczna w Katowicach i w regionie, a także jedna z największych w Polsce.
Żłóbek w Panewnikach. Największa szopka bożonarodzeniowa w Katowicach
Jak co roku, już w adwencie franciszkanie z klasztoru przy bazylice pw. św. Ludwika IX, króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach-Panewnikach, rozpoczęli budowę szopki bożonarodzeniowej w prezbiterium kościoła. Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia trwają także w przyklasztornym ogrodzie, gdzie będzie można odwiedzać „żywą szopkę” ze zwierzętami.
Żłóbek w bazylice franciszkanów w Panewnikach
Katowickie Panewniki co roku przyciągają tysiące ludzi, chętnych by podziwiać dzieło franciszkanów. Szopka w Panewnikach, zwana również Panewnickim Żłóbkiem, to jedna z największych tego typu konstrukcji w Polsce. Powstaje na Boże Narodzenie i można ją oglądać do pierwszych dni lutego.
Bożonarodzeniowa dekoracja w bazylice zajmuje niemal całe prezbiterium. Jak przypominają franciszkanie z Panewnik, św. Franciszek z Asyżu w 1223 r. urządził pierwsze misterium bożonarodzeniowe w skalnej grocie we włoskim Greccio. To wydarzenie zapoczątkowało piękną tradycję budowania monumentalnych szopek w świątyniach franciszkańskich i w całym Kościele.
Początek szopki w Panewnikach, zależnie od źródła, datuje się na rok 1908 (Cz. Ryszka Śląski Asyż) lub 1913 (Prus Zakup nowego artystycznego żłóbka). Pierwszym budowniczym był br. Ubald Miera, a najwcześniejsze żłóbki były ustawiane po prawej stronie kościoła – w miejscu dzisiejszego ołtarza św. Antoniego. Były one bez tła. W 1926 roku szopka uległa powiększeniu i zmianie. Dzięki zawieszeniu kotary, na której przedstawiona została Jerozolima, dodano głębi perspektywie. Lata trzydzieste przyniosły kolejne zmiany. Ze względu na nowopowstały ołtarz św. Antoniego, szopka została przeniesiona na lewą stronę kościoła. W tym samym czasie zmieniła się także sceneria, w której rozgrywało się Boże Narodzenie – jasne niebo zostało zastąpione nocnym, gwieździstym nieboskłonem (1933). W 1947 roku przeniesiono szopkę do głównego ołtarza, a w 1981 przywieziono oryginalną figurę Dzieciątka z Betlejem. Następcą br. Ubalda był br. Fabian Frytz, a później budowniczym szopki został Franciszek Falkus. przypominają franciszkanie z Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Panewnikach
Od 1996 r. głównym budowniczym jest rzeźbiarz i artysta ludowy Paweł Jałowiczor z Jaworzynki-Trzycatka. Panu Pawłowi pomaga liczna grupa wolontariuszy i braci franciszkanów.
Aktualne wymiary żłóbka:
- Niebo: 5,20 m wysokości i 12,40 m szerokości,
- Panorama: 6 m wysokości i 15 m szerokości,
- Cały żłóbek od szczytu nieba do posadzki: 18 m wysokości, 10 m głębokości i 15 m szerokości.
Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 120 różnych figur: drewnianych, gipsowych i z masy żywicznej, również wypchane zwierzęta oraz wiatraki, młyn, studnię, szyb górniczy, domki, ogniska, drewniane ogrodzenie, choinki, mech leśny i inne, ponadto setki żarówek i ok. 2 km przewodów elektrycznych. Najstarsze figury (pastuszek i kobieta z dzbanem) według ustnych przekazów liczą ok. 130 lat. Figury są różnej wysokości; największe mierzą 150 cm.
Żłóbek w bazylice można oglądać od 25 grudnia 2024 do 2 lutego 2025:
- od poniedziałki do soboty od 6:00-19:30 (do zamknięcia bazyliki po wieczornej Mszy Świętej),
- w niedziele i święta od 5:30 do 20:45 (do zamknięcia bazyliki po wieczornej Mszy Świętej).
Ruchomy żłóbek i żywa szopka w Panewnikach
Oprócz tradycyjnego żłóbka w bazylice można również zwiedzać żłóbek ruchomy (wychodząc głównym wyjściem z bazyliki, należy kierować się w prawo). Ze żłóbka ruchomego można przejść na teren ogrodu klasztornego do żywego żłóbka, w którym atrakcją są żywe zwierzęta: kucyk, oślica, alpaki, bażanty, kaczki, kury, gołębie i świnki wietnamskie.
Więcej informacji o zwiedzaniu panewnickich stajenek można znaleźć, klikając TUTAJ.
A tak panewnicki żłóbek prezentował się na ubiegłoroczne święta Bożego Narodzenia: