Tutaj trafia deszczówka z Katowic! Miasto modernizuje infrastrukturę deszczową
Ulewne deszcze w ostatnich dniach wystawiają na próbę infrastrukturę deszczową wielu miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W Katowicach wciąż realizowany jest projekt „Uporządkowanie systemu gospodarowania wodami opadowymi w Katowicach”, którego wartość przekracza 100 mln zł.
Trwa porządkowanie systemu gospodarowania wodami opadowymi w Katowicach
Katowice już przed kilkoma laty podjęły działania mające uporządkować system gospodarowania wodami opadowymi w mieście. To bardzo ważne, by uniknąć tworzenia się rozlewisk wodnych i podtopień budynków, zwłaszcza w czasie nawalnych, intensywnych opadów deszczu, czy w czasie roztopów po śnieżnej zimie.
Dotychczas wody opadowe i roztopowe w znaczącym stopniu były odprowadzane poprzez sieć kanalizacji ogólnospławnej. Mieszały się zatem ze ściekami sanitarnymi i poprzez oczyszczalnie ścieków były odprowadzane do środowiska. Ze względu na wiek i przeciążenie niektórych elementów sieci kanalizacji ogólnospławnej konieczny był jej rozdział na kanalizację sanitarną i kanalizację deszczową.
Na terenie miasta, Spółka Katowickie Inwestycje S.A. realizuje zadania inwestycyjne służące adaptacji do zmian klimatu, polegające na budowie systemu kanalizacji deszczowej wraz z budową zbiorników retencyjnych. Ich łączna wartość to ponad 109 mln zł. mówi portalowi WKATOWICACH.eu dyrektor ds. realizacji inwestycji Mariusz Słaboń, ze spółki Katowickie Inwestycje
W ramach miejskiego projektu, Katowice mają docelowo zyskać aż 25 bardzo dużych zbiorników retencyjnych. Większość z nich już powstała. Wśród realizowanych inwestycji jest także wybudowanie lub zmodernizowanie łącznie ponad 8 km sieci kanalizacji deszczowej.
Inwestycje w północnej części miasta
Inwestycje związane z systemem gospodarowania wodami opadowymi zostały już zrealizowane m.in. w Dąbrówce Małej. W dzielnicy powstały trzy podziemne zespoły rurowych zbiorników retencyjnych - dwa na terenie Parku w Dąbrówce oraz jeden w rejonie ulicy Dytrycha. Ich łączna pojemność to ponad 1 200 metrów sześciennych. Ponadto wybudowano i zmodernizowano blisko 1 800 metrów sieci kanalizacji deszczowej.
Należy przy tym podkreślić, że aktualnie prowadzone są jeszcze prace m.in. na terenie osiedla Zimowego, służące rozdziałowi ścieków sanitarnych i wód opadowych. Prace w tym rejonie potrwają jeszcze około 2 miesięcy i dopiero po ich zakończeniu możliwe będzie skuteczne przekierowanie wód opadowych z osiedla do zbiornika retencyjnego przy ul. Dytrycha. dodaje w rozmowie z portalem WKATOWICACH.eu dyrektor Mariusz Słaboń z Katowickich Inwestycji
W kontekście infrastruktury deszczowej nie sposób nie wspomnieć o rozlewisku wodnym, które po większych opadach deszczu tworzy się w rejonie trasy S86, nieco bliżej centrum miasta, przy katowickim salonie Ikea i sklepu meblowego Agata. Jak informowaliśmy w portalu WKATOWICACH.eu, GDDiK, która zarządza tą drogą podejmuje starania, by rozwiązać problem.
Obecnie jest realizowana dokumentacja projektowa mająca na celu zaprojektowanie systemu odwodnienia, w tym kolektorów, studni kanalizacyjnych, przykanalików, wpustów, przyłączy, urządzeń oczyszczających, oraz pomp, studni, systemu zasilania. Wszystkie te elementy będą tworzyć całość systemu odwodnienia dla obszaru węzła „Agata” na S86 w Katowicach. mówi portalowi WKATOWICACH.eu Dorota Marzyńska-Kotas, z katowickiego oddziału GDDKiA
Zbiorniki retencyjne w Brynowie
Prace dotyczące modernizacji infrastruktury deszczowej realizowane są także w innych częściach miasta. Pod koniec ubiegłego roku zakończona została inwestycja w rejonie węzła przesiadkowego Pętla Brynów. Tam - dla umożliwienia retencji wód opadowych, a następnie ich kontrolowanego odprowadzania do rzeki Kłodnicy - zabudowano dwa zespoły podziemnych zbiorników retencyjnych oraz przebudowano blisko 600 metrów kanalizacji deszczowej.
Zbiorniki retencyjne o łącznej pojemności ponad 1400 metrów sześciennych zostały zabudowane w rejonie skrzyżowania ulic Tadeusza Kościuszki i Kłodnickiej.
Wełnowiec-Józefowiec i Koszutka
Jedno z przedsięwzięć zlokalizowane jest na terenie dzielnic Wełnowiec - Józefowiec i Koszutka. To zadanie zasięgiem obejmuje rejony ulic Jana Nepomucena Stęślickiego, Cypriana Kamila Norwida, Oswalda Kozioła, Modelarskiej i al. Wojciecha Korfantego.
W rejonie ulicy Jana Nepomucena Stęślickiego powstaną kolejne trzy podziemne zbiorniki retencji kanałowej, o łącznej pojemności przekraczającej 1 300 metrów sześciennych i łącznej długości ponad 700 metrów. W ramach tego zadania zostanie również wybudowanych ponad 1 000 metrów kanalizacji deszczowej.
Katowice nie marnują deszczówki
Odprowadzanie wody opadowej z ulic miasta to jedno, ale warto też dobrze spożytkować zebraną w ogromnych zbiornikach retencyjnych deszczówkę.
Zgromadzona w zbiornikach woda może zostać wykorzystana, na przykład do podlewania zieleni miejskiej. By było to możliwe, 2 zbiorniki na terenie Dąbrówki Małej i Brynowa wyposażono w studnie czerpalne do poboru wody. Efektem takich przedsięwzięć są nie tylko oszczędności finansowe, ale również aspekty pozytywne dla środowiska naturalnego. Takie działania wpisują się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym, do której dążą odpowiedzialne samorządy, organizacje i podmioty, troszczące się o los środowiska naturalnego i jakość życia obecnych, jak i przyszłych pokoleń.podkreśla Beata Urych, pełnomocnik ds. klimatu
Kontrolowanie wód opadowych
Ważnym elementem gospodarowania wodami opadowymi jest także ich stały monitoring. W kontrolowaniu sytuacji pomagają urządzenia pomiarowe, przy pomocy których monitoruje się stan wód w kanalizacji czy ciekach. Zapewniają one aktualne informacje na temat warunków, jakie panują w wyznaczonych do weryfikacji punktach.
Pomiary poziomu wody w Katowicach w czasie czerwcowej ulewy