Tydzień Gór w Mieście Nauki. Zobaczcie zdjęcia ze ścianki wspinaczkowej Limbo Bouldering [Zdjęcia]
Powstała z pomieszania pasji, doświadczenia, wiedzy i miłości do wspinania. W środę, 7 lutego, w ramach Tygodnia Gór w Mieście Nauki, odbyły się warsztaty ze wspinaczki sportowej na ściance w Limbo Bouldering w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia naszego fotoreportera!
Tydzień Gór w Mieście Nauki
Warsztaty wspinaczkowe, spotkanie z Krzysztofem Wielickim, sentymentalna podróż w Kinie Rialto, konferencja „Zdrowie w górach” - to tylko kilka z szerokiej palety aktywności okraszonej olbrzymią dawką wiedzy naukowej zaplanowanych w Tygodniu Gór organizowanym przez AWF Katowice. W ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 uczelnia do 11 lutego proponuje wiele sposobów na feryjny wypoczynek w mieście. Wydarzenia są bezpłatne, ale obowiązują na nie zapisy.
Warsztaty wspinaczkowe w LIMBO Bouldering
Jedną z przygotowanych aktywności w ramach Tygodnia Gór, które obecnie trwa w naszym mieście, były zajęcia ze wspinaczki sportowej zorganizowane w LIMBO Bouldering przy ul. Piotrowickiej w Katowicach. Poprowadził je prof. AWF Katowice dr hab. Krzysztof Sas-Nowosielski, kierownik Katedry Humanistycznych Podstaw Kultury Fizycznej.
Na płaszczyźnie fizycznej są to przede wszystkich kompleksowe wzmacnianie niemal wszystkich mięśni. Nie tylko ramion i rąk, z którymi zazwyczaj jest kojarzona. Przyjmowanie różnorodnych pozycji i generowanie z nich ruchów, wymaga także intensywnej pracy mięśni stabilizacji głębokiej, mięśni brzucha, nóg i pleców. Jednocześnie jednak wspinaczka może oferować trening wytrzymałości krążeniowo-oddechowej, a autorzy jednego z badań – opublikowanego w British Journal of Sports Medicine – przyrównują wysiłek na ścianie wspinaczkowej do biegania w umiarkowanym tempie przy tętnie sięgających 85% tętna maksymalnego. Dodając do wszystkiego poprawę zdolności koordynacyjnych i zwiększanie zakresu ruchów, otrzymujemy bardzo skrótowo obraz korzyści wspinaczki dla ciała.
Na tym jednak nie koniec, bowiem jak każda forma aktywności ruchowej wspinaczka ma potencjał wywierania wpływu na układ nerwowy i jego emanację w postaci naszego życia emocjonalnego i sfery poznawczej. W wielu badaniach stwierdzano wpływ aktywności fizycznej na powstawanie nowych połączeń między neuronami (synaptogeneza), a nawet samych neuronów jako takich (neurogeneza), jak również poprawy ukrwienia mózgu na drodze zwiększenia sieci naczyń krwionośnych (angiogeneza). Wartością dodaną takich aktywności jak wspinaczka jest silnie zaangażowanie poznawcze, ponieważ wspinaczka wymaga rozwiązywania problemów i planowania. Kathleen Vail zauważa w tym kontekście, że praktycznie każde wejście na ścianę wspinaczkową to konieczność rozwiązania 20-30 problemów.
mówi prof. AWF Katowice dr hab. Krzysztof Sas-Nowosielski
Ściana boulderowa w Katowicach-Ligocie umożliwia wspinanie bez liny, dzięki różnym stopniom zaawansowania i doskonale sprawdza się jako ścianka wspinaczkowa dla dzieci, początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych.
Zobaczcie zdjęcia naszego fotoreportera!
Kolejne zajęcia ze wspinaczki odbędą się w Sosnowcu w weekend.
10 lutego (sobota):
- 10:00–12:00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci w wieku 7-10 lat (Ściana wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu),
- 12:00–14:00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci w wieku 7-10 lat (Ściana wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu).
11 lutego (niedziela):
- 10:00–12:00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci w wieku 11-14 lat (Ściana wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu),
- 12:00–14:00 – Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci w wieku 11-14 lat (Ściana wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu).
Zapisy dostępne TUTAJ.