Tydzień Katowic Europejskiego Miasta Nauki 2024. Liczne wydarzenia na 159. urodziny Katowic
Katowice, Europejskie Miasto Nauki 2024, 11 września obchodzą 159. urodziny. Dlatego też 36. z 50. Tygodni obchodów Europejskiego Miasta Nauki jest poświęcony właśnie Katowicom. Podczas Tygodnia Katowic będziemy przyglądać się nauce m.in. w życiu codziennym, w sporcie, na drodze czy w przyrodzie.
Tydzień Katowic Europejskiego Miasta Nauki 2024
Tegoroczne urodziny Katowic mają charakter szczególny, ponieważ obchodzimy je jako Europejskie Miasto Nauki 2024. Tydzień Katowic, organizowany w związku z tym tytułem będzie wypełniony różnorodnymi atrakcjami dzięki czemu każdy, niezależnie od wieku czy zainteresowań, znajdzie coś dla siebie. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Zapraszam wszystkich mieszkańców naszego miasta do udziału w wydarzeniach związanych z nadchodzącym Tygodniem Katowic. zachęca prezydent Katowic
Tydzień Katowic jest 36. Tygodniem w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki 2024 i będzie prawdziwym świętem miasta. Mieszkanki oraz mieszkańcy stolicy województwa śląskiego, oraz goście odwiedzający w tym czasie Katowice mają okazję uczestniczyć w różnorodnych atrakcjach. W programie są m.in. konferencje z wybitnymi naukowcami, sesje naukowe oraz odwiedziny ciekawych, a może nie wszystkim znanych miejsc w mieście jak np. Muzeum Organów, czy maszyna parowa w Szybie Bartosz Muzeum Śląskiego. Do tego wycieczka rowerowa po lasach: Panewnickich i Załęskim, projekcje filmów o Katowicach z zasobów Polskiej Kroniki Filmowej, plener malarski czy warsztaty miejskie. Te wydarzenia przedstawią Katowice jako miejsce pełne naukowego potencjału.
Tydzień Katowic będzie pełny konferencji i spotkań z wybitnymi ludźmi. Jego inauguracją będzie Konferencja Naukowa Najlepszych Naukowców w Świecie – „TOP 2%”. Jednak nie tylko na nauce, choć będzie ona motywem przewodnim, skupimy się w tym tygodniu. Będzie też wiele innych wydarzeń, które na pewno zainteresują każdego. mówi kurator Tygodnia Katowic, prof. Grzegorz Wojnar z Politechniki Śląskiej
W ramach Tygodnia Katowic, od 9 do 15 września odbędzie się wiele wydarzeń. Program Tygodnia otworzyła już w poniedziałek o 9:00 konferencja „TOP 2%”, gromadząca najbardziej wpływowych naukowców na świecie. To wydarzenie odbyło się na Politechnice Śląskiej przy ul. Krasińskiego w Katowicach. Tego samego dnia, od 12:00 na katowickim rynku zaprezentowane zostały różnego rodzaju technologie wykorzystywane na co dzień w sporcie, a jednym z zaprezentowanych „eksponatów naukowych” był samochód rajdowy. W programie wydarzeń są również wycieczki, m.in. po kulisach Teatru Ateneum (to we wtorek) oraz Filharmonii Śląskiej (wtorek i środka), jak również po Panteonie Górnośląskim (od wtorku do czwartku). W ramach Tygodnia Katowic odbędzie się także nocny spacer po Uroczysku Buczyna (sobota).
Więcej informacji na temat wydarzeń w ramach tygodnia Katowic znajduje się na stronie internetowej: miastonauki.pl/tydzien-katowic.
Europejskie Miasto Nauki Katowice 2024
Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej to miano nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W dniu 22 grudnia 2021 r. podpisana została umowa Konsorcjum Akademickiego - Katowice Miasto Nauki, której sygnatariuszami są:
- Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach,
- Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach,
- Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach,
- Politechnika Śląska,
- Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
- Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach,
- Uniwersytet Śląski w Katowicach jako Lider Konsorcjum oraz Miasto Katowice – Strategiczny Partner Konsorcjum.
159. urodziny Katowic
Za nami koncert "Kocham Katowice" z okazji 159. urodzin Katowic. Na scenie w Strefie Kultury mieszkańcy bawili się przy występach gwiazd polskiej estrady, a wszystko pod czujnym okiem artystów odpowiedzialnych za tegoroczną imprezę - Natalii Przybysz i braci Kacperczyk. To oni zaprosili wspaniałych gości, uświetniających urodziny Katowic 2024.
Zobaczcie zdjęcia z koncertu "Kocham Katowice" 2024:
Jarmark urodzinowy na rynku w Katowicach
Na rynku w Katowicach pojawiły się drewniane budki. To znak, że zaczął się urodzinowy jarmark. Jarmark z okazji 159. urodzin miasta Katowice potrwa od 30 sierpnia do 15 września. W tym czasie zaplanowano liczne atrakcje. Będzie można coś kupić, coś zjeść i posłuchać muzyki, za którą odpowiadać będzie Dj Mateo. Wystawcy z regionu zaprezentują unikatowe wyroby, rękodzieło oraz regionalne specjały.
Wśród unikatowych produktów znajduje się m.in.:
- biżuteria artystyczna,
- wyroby drewniane,
- herbaty ze Sri Lanki,
- wyroby góralskie, peruwiańska odzież,
- dewocjonalia,
- ceramika artystyczna,
- miody,
- holenderskie sery,
- wyroby litewskie,
- węgierskie chałwy, baklawy.
W strefie gastronomicznej znajdziemy:
- churrosy,
- frytki belgijskie,
- zapiekanki,
- owoce w czekoladzie,
- kraftowe piwa,
- nalewki, wina.
Jarmark to również okazja do skosztowania lokalnych przysmaków, które przyciągają nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Dla najmłodszych gości planujemy liczne atrakcje, w tym karuzelę i kolejkę elektryczną, które na pewno dostarczą im wiele radości.
zapewnia naczelniczka Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta Katowice Marta Chmielewska
Strefy handlowa i gastronomiczna na jarmarku będą czynne od poniedziałku do piątku - od godziny 10:00 do 19:00, wybrane punkty gastronomiczne do 22:00. W weekendy natomiast strefa handlowa będzie dostępna od 10:00 do 20:00, a strefa gastronomiczna do 22:00.
Odsłonięcie popiersia Krzysztofa Respondka
Tradycyjnie już ramach obchodów urodzin Katowic, 10 września o godz. 14:30 w Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkim zostanie odsłonięte popiersie Krzysztofa Respondka. To wyjątkowe wyróżnienie zostało przyznane na podstawie głosów mieszkańców miasta, którzy docenili jego artystyczny wkład w rozwój lokalnej kultury.
Krzysztofa Respondka zapamiętamy wszyscy jako artystę, którego żarty bawiły nas do łez, ale nigdy nikogo nie uraziły – bardzo o to dbał. Zmarł zdecydowanie za szybko. To wielka strata dla całego świata teatralnego i filmowego, a także dla naszego regionu. Kochał Śląsk i Katowice, był wspaniałym ambasadorem całego regionu.
wspomina prezydent Katowic, Marcin Krupa
Odsłonięcie popiersia Krzysztofa Respondka w Galerii Artystycznej będzie wyjątkowym momentem, który upamiętni jego wkład w kulturę Śląska. Wśród innych artystów uhonorowanych w Galerii znajdują się takie postaci jak:
- Krystyna Bochenek,
- Zbigniew Cybulski,
- Jerzy Duda-Gracz,
- Wojciech Kilar,
- Kazimierz Kutz
- i Franciszek Pieczka.