Tylna Mariacka zmienia się nie do poznania. Wkrótce nowe rozwiązania związane z odpadami i publiczna toaleta
Kończą się prace projektowe, a to oznacza, że wykonawca zagospodarowania ulicy Tylnej Mariackiej w strefę toalet publicznych oraz zespół pojemników na odpady komunalne, przygotowuje się do rozpoczęcia robót budowlanych. Te mają potrwać do końca grudnia.
Tylna Mariacka zmienia się na lepsze. Ulica wkrótce zyska na estetyce
Zmienia się oblicze ulicy Tylnej Mariackiej w Katowicach. Stanęły tam już innowacyjne automatyczne maszyny do parkowania samochodów. Wkrótce zostanie także rozwiązany problem gospodarowania odpadami w tej przestrzeni. Nowe rozwiązania pozwolą poprawić estetykę tej części naszego miasta.
Kończą się prace projektowe, a wkrótce będzie można przystąpić do budowy. Ta ma się zakończyć jeszcze w tym roku.
Nowoczesna toaleta publiczna przy Tylnej Mariackiej w Katowicach
Toaleta ma stanąć przy murze oporowym, nieopodal wejścia do tunelu pod linią kolejową.
Będzie to prefabrykowany, jednopoziomowy obiekt z trzema kabinami - damską, męską oraz przystosowaną do korzystania z niej przez osoby z niepełnosprawnościami. Obiekt będzie także przyjazny rodzicom i wyposażony w opuszczany przewijak dla niemowląt. By dostać się do środka, konieczne będzie dokonanie opłaty - kartą zbliżeniową, telefonem bądź gotówką. W środku pomieszczenia podłoga będzie antypoślizgowa, a wśród zastosowanych rozwiązań znalazły się również m.in. ogrzewanie podłogowe czy automatyczna dezynfekcja muszli.
tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A., która realizuje zadanie
Toaleta ma być ponadto odporna na działanie wandali. Przy zespole umywalkowym - zabudowanym w ścianie, bez elementów wystających znajdzie się tzw. nietłukące, bezpieczne lustro, a kosz na śmieci będzie wyposażony w czujnik dymu oraz system gaszący.
Większe pojemniki na odpady, a ponadto ukryte za ozdobną elewacją
Drugi z obiektów, który powstanie w ramach prowadzonej inwestycji, to specjalna przestrzeń z pojemnikami na śmieci. W efekcie końcowym zostanie uporządkowana kwestia odpadów w tej części miasta, zyska również estetyka przestrzeni.
Przy murze oporowym i budynku toalety stanie zespół 14 pojemników, ukrytych za ozdobną elewacją ze stalowych paneli z wyciętymi wzorami. Do realizacji wybrano pojemniki o większej niż standardowa pojemności i wysokości ponad 2 metrów. Tradycyjnie montuje się je częściowo pod ziemią, jednak w tym przypadku nie jest to możliwe.
Dlatego zdecydowaliśmy się postawić je na gruncie i zaprojektować podest, z którego będzie umożliwiony dostęp do górnych włazów i wyrzucania w ten sposób odpadów. Obudowa pojemników będzie ponadto zabezpieczona zamykaną furtką. wyjaśnia Agnieszka Dutkiewicz
Budowa ma się zakończyć do końca tego roku. Kiedy prace budowlane zostaną ukończone, inwestycja będzie musiała przejść jeszcze odbiory techniczne, które mają potrwać nie dłużej niż 2 miesiące. Całość będzie kosztować 1 230 000 złotych.