Tytuł Lux ex Silesia 2022 przyznany - nagrodę otrzyma Antonii Piechniczek
Były piłkarz i trener reprezentacji Polski Antonii Piechniczek został tegorocznym laureatem nagrody Lux ex Silesia 2022. Informację przekazał abp Wiktor Skworc w uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji i metropolii górnośląskiej.
Antonii Piechniczek z tytułem Lux ex Silesia - Światło ze Śląska
Sportowe osiągnięcia, jak również dobra opinia i szlachetne życie to podstawy - jak mówi metropolita Wiktor Skworc - do nadania tytułu Lux ex Silesia Antoniemu Piechniczkowi. Sportowiec i selekcjoner przyjął wyróżnienie, kierując do arcybiskupa katowickiego list.
Z pokorą i wewnętrzną radością przyjąłem rekomendację kapituły i przychylność jego Ekscelencji w nadaniu tytułu Lux ex Silesia mojej skromnej osobie. Czuję się niezwykle zaszczycony tym wyróżnieniem. Kultura fizyczna, a piłka nożna szczególnie, odgrywały w życiu społecznym Śląska olbrzymią rolę. Miałem to szczęście, że urodziłem się w Hajdukach Wielkich w środowisku Maryjnym i w rodzinie współzałożycieli klubu Ruch Chorzów. Pod przewodnictwem Ducha Świętego było mi łatwiej obrać drogę piłkarza i trenera. Dziękuję serdecznie za wyróżnienie. napisał w liście do metropolity katowickiego Antonii Piechniczek
Antoni Piechniczek, były śląski piłkarz i trener reprezentacji Polski, został pierwszym sportowcem w gronie laureatów Lux ex Silesia w historii przyznawania tej nagrody.
Kim jest Antoni Piechniczek? Biografia
Laureat nagrody urodził się w 1942 w Chorzowie. Przeszedł wszystkie szczeble kariery sportowej - od kibica po selekcjonera reprezentacji. Jako piłkarz debiutował w Zrywie Chorzów, następnie grał w:
- Naprzodzie Lipiny (1960-1961),
- Legii Warszawa (1961-1965) - z którą zdobył Puchar Polski,
- Ruchu Chorzów (1965-1972) - z którym z kolei zdobył tytuł Mistrza Polski,
- Chateauroux (1972-1973).
Trzykrotnie w karierze piłkarskiej reprezentował Polskę. Najbardziej jednak zasłużył się polskiemu sportowi jako selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Polski. W 1982 roku jego podopieczni wywalczyli brązowy medal mundialu w Hiszpanii. Cztery lata później, na Mistrzostwach Świata w Meksyku Polakom pod wodzą Antoniego Piechniczka udało się przejść do fazy pucharowej. Tym razem jednak reprezentacja Piechniczka musiała ustąpić Brazylijczykom i po przegranej 0-4 odpadła z mundialu w rozgrywkach 1/8 turnieju.
O Piechniczku możemy przeczytać w książce pt. "Antoni Piechniczek. Bezkompromisowa biografia", która została napisana przez Beatę Widłok-Żurek i Pawła Czado.
Czym jest tytuł Lux ex Silesia?
Nagroda Lux ex Silesia (czyli Światło ze Śląska) zostanie wręczona Antoniemu Piechniczkowi w czasie październikowej, międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego w katedrze w Katowicach. Wyróżnienie przyznawane jest od 1994 roku. Otrzymują je osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.