Uczniowie Arki Noego w Katowicach pokazali swoje talenty
Osoby z zespołem Downa każdego dnia udowadniają, że mimo swoich ograniczeń mogą funkcjonować tak jak inni. W tym realizować swoje pasje i pokazywać je innym. Udowodnili to w ostatnim czasie uczniowie NSSP „Arka Noego” w Katowicach, którzy prezentowali swoje talenty.
Mam Talent w NSSP Arka Noego
Karen Gaffney przepłynęła Kanał La Manche, Tim Harris założył własną restaurację, Angela Bachiller jest lokalną, hiszpańską polityczką, Lauren Potter została doradczynią prezydenta USA Baracka Obamy, skarpetkowa firma John Corin z Nowego Jorku tylko w ciągu roku osiągnęła ponad 4 mln zł zysku. Chelsea Werner najpierw na przekór wszystkiemu została gimnastyczką, a potem odkryła świat mody - wszystkie te osoby łączy fakt, że urodziły się z zespołem Downa.
Dzięki temu, że zmienia się nasza mentalność, coraz więcej osób z trisomią 21. chromosomu obecnych jest w życiu publicznym. Są aktorami, modelami, czy gwiazdami telewizji. NSSP „Arka Noego” w Katowicach, gdzie uczą się dzieci z zespołem Downa, od lat pokazuje, że ci, którzy urodzili się z trisomią 21. chromosomu, mimo swoich ograniczeń mogą funkcjonować tak jak inni. W tym realizować swoje pasje i pokazywać je innym. Niedawno w szkole odbyło się wydarzenie, w którego trakcie uczniowie zaprezentowali swoje różnorodne talenty.
To była już druga edycja wydarzenia, do którego realizacji inspiracją był popularny telewizyjny program. Dla uczniów była to okazja do zaprezentowania przed kolegami i koleżankami swoich talentów. Jako mama córki z zespołem Downa oraz pedagog jestem pełna uznania dla nauczycieli „Arki Noego”, którzy wydobyli z uczniów z trudnościami edukacyjnymi różnorodne talenty. Możliwość zaprezentowania ich przed innymi miała dla nich ogromne znaczenie. mówi prezes fundacji „Arka Noego”, Magdalena Skorupa-Grajner
W czasie trwających trzy godziny występów uczniowie m.in. śpiewali piosenki, tańczyli, recytowali wiersze, grali na pianinie, czy wykonywali ćwiczenia z elementami akrobatyki.
W tym konkursie wszyscy byli zwycięzcami - wpłynęło to na wzrost poczucia własnej wartości uczestników, pokazało, że warto poświęcić czas na realizację i pokazywanie swoich pasji, bo jest to źródło ogromnej radości. Dla oglądających była to okazja do poznania kolegów i koleżanek z innej strony i motywacja do podjęcia podobnych działań i trudu. podkreśla Magdalena Skorupa-Grajner
W NSSP „Arka Noego” dużą wagę przykłada się do nauki przez doświadczenie, która daje dużo więcej - nie tylko satysfakcji i sukcesów, ale też śladów pamięciowych, których tworzenie i utrwalanie jest szczególnie istotne w przypadku dzieci z zespołem Downa. Dlatego tak ważne jest poszukiwanie ciekawych, dynamicznych i zindywidualizowanych metod pracy. Jednocześnie ważna jest równowaga między nauką, terapią a czasem na beztroską zabawę, czas z rówieśnikami, wyjście do kina, teatru, galerii oraz rozwijanie zainteresowań i pasji.
Różne są poziomy niepełnosprawności w obrębie tej wady genetycznej, ale ograniczenia i trudności edukacyjne nie powinny oznaczać bierności, a być motywatorem do poszukiwania odpowiednich metod, które mają stymulować do działania. mówi prezes Fundacji “Arka Noego”
Dzieci z zespołem Downa jeżdżą na rowerach dwukołowych, pływają, nurkują, jeżdżą na nartach, grają na keyboardzie, szyją, gotują… Jeżeli tylko dostaną szansę, żyją pełnią życia. podkreśla
Wskazuje także na znaczenie odpowiednio prowadzonej pracy terapeutycznej - m.in. w zakresie logopedii oraz rehabilitacji ruchowej, która procentuje dobrym poziomem komunikacji, sprawności fizycznej gibkością i smukłą sylwetką.