Urodziny Korfantego. Wiele wydarzeń od Instytutu Myśli Polskiej w Katowicach
150-lecie urodzin Wojciecha Korfantego świętowane jest w Katowicach przez wiele instytucji, w tym przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Instytucja zaprasza na różne wydarzenia jemu poświęcone. Czekają m.in. wystawy, konkursy czy spacery historyczne.
150-lecie urodzin Wojciecha Korfantego. Instytut przygotował sporo wydarzeń
Wojciech Korfanty urodził się 20 kwietnia 1873 roku. W tym roku obchodzimy 150-lecie jego urodzin. Za nami m.in. uroczystości pod pomnikiem mu poświęconym na Placu Sejmu Śląskiego, o czym przeczytacie i zobaczycie zdjęcia TUTAJ. To jednak nie koniec. Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego przygotował sporo wydarzeń i projektów, w których można brać udział.
Konferencja naukowa „Wojciech Korfanty. Ślązak. Polak. Europejczyk”
Jednym z elementów obchodów jest konferencja naukowa „Wojciech Korfanty. Ślązak. Polak. Europejczyk”, która odbywa się 21 kwietnia i 22 kwietnia w Katowicach. Podczas niej dyskutuje się m.in. o dziedzictwie Korfantego, jego roli w trakcie plebiscytu i powstań śląskich, jego wpływ na górnośląską prasę czy o konflikcie pomiędzy Wojciechem Korfantym i Michałem Grażyńskim.
Po konferencji opublikowany będzie tom, w którym zebrane zostaną badania prelegentów.
„Fundusz Korfantowski” - otwarty konkurs na inicjatywy kulturalne i edukacyjne
Dzięki „Funduszowi Korfantowskiemu” Instytut przeprowadzi działania o charakterze kulturowym, artystycznym, edukacyjnym, upamiętniające wydarzenia historyczne i ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem pamięci i tradycji regionalnej, lokalnej i rodzinnej.
W ramach konkursu wspierane będą zadania, których założenia są zgodne z wartościami takimi jak wolność, solidarność oraz poszanowanie godności i praw człowieka, służące wzmocnieniu wspólnoty regionalnej.
W projekcie udział mogą wziąć lokalne instytucje kultury i organizacje pozarządowe, które posiadają ciekawy pomysł i pracując na rzecz społeczności lokalnych w województwie śląskim. W puli „Funduszu Korfantowskiego” jest 40 tysięcy zł.
„Rajza z Korfantym"
Rajza z Korfantym to „projekt drogi”. Z jednej strony to sieć inicjatyw kulturalnych dla osób zajmujących się edukacją - animatorów, edukatorów, regionalistów, z drugiej to działania dla dzieci, młodzieży, ich rodziców i rodzin oraz turystów.
W ramach projektu w trzech lokalizacjach na terenie Polski zorganizowane zostaną wyjątkowe wydarzenia. Rajza odbywać się będzie w Gdańsku, Warszawie i na Dolnym Śląsku.
„Ścieżki korfantowskie”
Powstał ilustrowany materiał edukacyjny, pełny wskazówek i dodatków. To drogowskaz dla nauczycieli, kierujący w stronę powstań śląskich oraz historycznego faktu przyłączenia części Górnego Śląska do Polski sprzed stu laty.
Dzięki niemu nauczyciele mogą zaplanować zajęcia z edukacji historycznej lub edukacji regionalnej dla dzieci i młodzieży.
Aleksandra, Maria i Elżbieta. Dziedzictwo Pierwszych Dam?
Kolejny historyczny projekt Instytutu łączy postaci Aleksandry Piłsudskiej, Marii Piłsudskiej i Elżbiety Korfanty (w związku z Rokiem Aleksandry Piłsudskiej). Projekt jest pomyślany jako tzw. historia alternatywna, bo z dużą pewnością można stwierdzić, że bohaterki nigdy się nie spotkały.
Performatywna opowieść ma zachęcić publiczność do poznania historii pierwszych trzech dam II RP. Aleksandra jest najbardziej znana, Maria pozostaje w cieniu Aleksandry, o Elżbiecie Korfanty mało kto słyszał poza Śląskiem. Każda z tych kobiet na swój sposób wcieliła się w rolę pierwszej damy.
Powstanie specjalny kufer-wystawa. Poza materiałami edukacyjnymi w postaci broszury z biogramami bohaterek oraz zdjęciami (reprintowe pocztówki) będą trzy pudła na kapelusze, a w nich najbardziej charakterystyczne kapelusze bohaterek (rzemieślnicze rekonstrukcje według archiwalnych zdjęć). Kufer-wystawę będzie można wypożyczać z Instytutu. Jej premierę zaplanowano na listopad.
Wystawa „Człowiek w meloniku. Wojciech Korfanty”
Wystawa ma na celu przybliżyć sylwetkę śląskiego męża stanu, nowoczesnego polityka o randze europejskiej, redaktora polskich czasopism, posła Reichstagu i Landtagu, myśliciela. Wystawa będzie barwna tematycznie, bogata w materiały źródłowe, relacje prasy polskiej i zagranicznej, anegdoty, ze zdjęciami archiwalnymi.
Ponadto zorganizowane zostaną autorskie warsztaty dla dzieci i młodzieży, połączone z tworzeniem nowej jakość z wystawy recyklingowej (torby, teczki) oraz warsztat dla nauczycieli. Dopełnieniem wystawy będzie katalog. Premiera wystawy zaplanowano na drugą połowę 2023 roku.
Wycieczki miejskie śladami Wojciecha Korfantego
Wycieczki pozwolą poznać lokalną historię miasta. Będą mogły wziąć w nich udział zarówno osoby dorosłe, jak i młodzież. Ma zostać przygotowana około godzinna trasa zwiedzania Katowic, w trakcie której uczestnicy będą mogli zapoznać się z najważniejszymi punktami obecnymi w tkance miasta, które odcisnęły się na życiu Wojciecha Korfantego.
Każda wycieczka uzupełniona będzie o informacje biograficzne Korfantego, wyjaśniające znaczenie i obecność danego miejsca w życiu Wojciecha Korfantego.
Publikacje naukowe o Korfantym
W ramach świętowania 150. rocznicy urodzin Korfantego nie zabraknie publikacji naukowych.
- „Wojciech Korfanty - The Times” - tłumaczenie (wraz z opracowaniem) artykułów poświęconych Wojciechowi Korfantemu, które ukazały się w jednej z najbardziej wpływowych gazet świata - londyńskim „The Times”. Treść pozwoli czytelnikowi zapoznać się z brytyjską perspektywą na okres powstań i plebiscytu oraz polskie tarcia polityczne okresu II RP. Książka zawierać będzie zarówno tłumaczenia (opatrzone przypisami rozjaśniającymi kontekst, w jakim ulokowane są poszczególne treści), jak i artykuły w oryginalnym angielskim brzmieniu. Data wydania: pierwsza połowa 2023 roku.
- „Korfanty w Polonii” - wybór i opracowanie artykułów prasowych Wojciecha Korfantego z dziennika „Polonia” (lata 1924-1939). Data wydania: pierwsza połowa 2023 roku.
- „Tu byłem. 150 miejsc, wydarzeń i przedmiotów związanych z Wojciechem Korfantym” - publikacja jest zarówno albumem biograficznym, jak i przewodnikiem. W przystępnej formie opisuje najważniejsze miejsca, wydarzenia i artefakty, powiązane z Korfantym. Pozycja ma na celu przedstawić czytelnikowi Wojciecha Korfantego jako działacza społeczno-politycznego, stratega powstańczego, przedsiębiorcy, wydawcy, a także ukazać fragmenty z jego życia prywatnego. Całość pozwoli w sposób niesztampowy i pozbawiony patosu sportretować nietuzinkową postać - tak ważną w historii regionu i Polski. Data wydania: pierwsza połowa 2023 roku.
- „Górny Śląsk w działaniach i opiniach Wojciecha Korfantego, jego ideowych przyjaciół i politycznych przeciwników” - kolekcja esejów oraz prac wybitnego historyka, prof. dr. hab. Mariana Marka Drozdowskiego. Autor podejmuje w niej szerokie spektrum zagadnień związanych z Górnym Śląskiem, Wojciechem Korfantym oraz stosunkiem rządu centralnego do problematyki śląskiej w okresie II RP. Publikacja ma charakter popularnonaukowy i w przystępny sposób, lekkim piórem wyjaśnia nawet najbardziej złożone procesy historyczne i wydarzenia, które ukształtowały dzisiejsze stosunki kulturowe i społeczne na Górnym Śląsku. Data wydania: pierwsza połowa 2023 roku.
Korfantastic
Konkurs ogłasza się w dwóch kategoriach - literackiej i plastycznej, a każdy jego uczestnik może wybrać sobie kategorię lub też wziąć udział w obu.
Kategoria literacka - konkurs na krótkie (ok. 7 500 znaków) opowiadanie historyczno-fantastyczne (również weird fiction/urban fantasy/alt. history). Fabuła opowiadań powinna rozgrywać się w okresie powstań śląskich i okresu plebiscytowego bądź być inspirowana wydarzeniami związanymi z historią powstań, jednak z przeniesieniem do światów alternatywnych lub przyszłości (science fiction/cyberpunk/postapo).
Kategoria plastyczna - konkurs na grafikę/pracę plastyczną w konwencji fantastycznej, której tematyka będzie nawiązywała do powstańców śląskich, powstań śląskich, plebiscytu (20.03.1921), Górnego Śląska w latach 1919-1921 lub Wojciecha Korfantego.
Organizator ustanawia następujące nagrody w obu kategoriach:
- I miejsce: nagroda pieniężna w kwocie 1000 zł;
- II miejsce: nagroda pieniężna w kwocie 500 zł;
- III miejsce: nagroda pieniężna w kwocie 250 zł;
- IV miejsce: nagroda pieniężna w kwocie 250 zł.
Dodatkowo zwycięskie opowiadania i grafiki ukażą się drukiem w specjalnym numerze czasopisma Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, pt. „Korfantówka”. Zgłoszenia można przesyłać do 30 maja 2023 r.