W Fabryce Porcelany w Katowicach jest Kapsuła Czasu! Rzeźba powstała w ramach ogólnopolskiej akcji Serce Kapsuły Czasu
Kapsuła Czasu zajechała do Katowic. Można ją zobaczyć na terenie Fabryki Porcelany, przy ulicy Porcelanowej 23. Rzeźba powstała w ramach ogólnopolskiej akcji Serce Kapsuły Czasu. Zadaniem jej uczestników jest stworzenie prac plastycznych, literackich oraz nagrań, które zamknięte we wnętrzu Kapsuły Czasu stanowić będą jej serce.
Kapsuła Czasu zawitała do Katowic
Po raz pierwszy Kapsuła Czasu została odsłonięta na placu przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie 1 czerwca 2020 roku. Następnie można ją było zobaczyć w różnych miejscach Polski i Europy, przy okazji wystaw oraz targów o charakterze artystycznym, naukowym i kulturalnym. Była już w Krakowie, Warszawie, Łodzi, a teraz Kapsuła zawitała też do Katowic.
Kapsuła Czasu będzie na terenie Fabryki Porcelany, przy ulicy Porcelanowej 23, do końca października. Kapsułę zaprojektował młody artysta, designer Aleksander Rokosz. 2-metrowa rzeźba inspirowana jest hejnalicą Kościoła Mariackiego.
Kapsuła Czasu ma zadanie przenieść w czasie współczesną myśl - nasze wyobrażenie rzeczywistości, z którą przyjdzie się mierzyć kolejnym pokoleniom. Pełni funkcję archiwum do przechowywania utworów literackich oraz prac plastycznych o tematyce futurologicznej, wyłonionych w organizowanej równolegle akcji społecznej Serce Kapsuły Czasu.
Na Serce Kapsuły Czasu składać się będzie tysiące prac przedstawiających wizje świata przyszłości. Już zebrano prawie 4 000 prac plastycznych i literackich z całej Polski, których autorzy interpretowali temat: „Świat za sto lat. Jak go sobie wyobrażasz”.
Pierwsze otwarcie Kapsuły Czasu nastąpi po 10. latach od momentu realizacji obiektu architektonicznego. Kolejne będą miały miejsce w interwałach czasowych co 25 lat, do momentu realizacji „formuły 100-letniej” Kapsuły Czasu.
Rzeźbę wykonał Jan Wojdyło w autorskiej pracowni Finearts. Budowa zakończyła się 30 kwietnia 2020 roku.
Jan Wojdyło jest autorem wielu prac rzeźbiarskich, które są stałymi eksponatami w Polsce i poza granicami kraju m.in. Polańczyku, Ostrowcu Świętokrzyskim, Krynicy Morskiej, Rzeszowie, Lubiatowie, Wrocławiu, Legnicy, Głogowie, Lubinie, Kotli i Chociemyśli - Polska, Starej Zagorze i Sofii - Bułgaria, Scheffild - Anglia, Linowsee i Ritzdorf - Niemcy, Trzyńcu i Kozubowej - Czechy.
Każdy uczestnik, który chce, aby jego praca/nagranie znalazła się w Kapsule Czasu w formie oryginalnych dokumentów papierowych lub oryginalnych zapisów na nośnikach multimedialnych, proszony jest o wysłanie swojego dzieła pocztą na adres Fundacji IDEANOVA (ul. Syrokomli 3/1, 30-102 Kraków). Organizatorzy akcji proszą o dołączenie wypełnionego formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest - TUTAJ.
Regulamin akcji społecznej „Serce Kapsuły Czasu” dostępny jest - TUTAJ.