W Katowicach odbędzie się Akademia Piosenki Przegiętej. To pierwsza w Polsce szkoła drag queen
Do 10 lipca można zgłaszać się do Akademii Piosenki Przegiętej. Uczestnicy przez kilka miesięcy będą uczyć się, jak przygotować wspaniały drag show. Czekać będą zajęcia z wykorzystania głosu, makijażu czy świadomości ciała. Zarówno spotkania jak i finałowe show odbywać się będzie w Katowicach.
Jak zostać królową dragu? O tym uczyć się będą osoby biorące udział w Akademii Piosenki Przegiętej. To pierwsza szkoła drag queen w Polsce, a zajęcia odbywać się będą w Katowicach. Projekt powstaje w ramach programu MUZYKOGRANTY dzięki wsparciu instytucji Katowice Miasto Ogrodów — Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek oraz Katowice — Miasto Kreatywne UNESCO w dziedzinie muzyki. Prowadzi go kolektyw Śląsk Przegięty.
To już kolejne nasze działania związane z queerowym performancem. W zeszłym roku robiliśmy projekt dofinansowany z Funduszu dla Odmiany. Robiliśmy wtedy jednodniowe warsztaty z makijażu dragowego, lip-syncu i burleski. Okazało się, że jest zapotrzebowanie, wcześniej też otrzymywaliśmy takie sygnały. Wiele osób chciałoby zacząć występować, ale nie wiedzą jak i chcą się tego nauczyć, i dostać bezpieczną przestrzeń do zadebiutowania i rozpoczęcia tej działalności. To odpowiedź na te głosy.powiedział portalowi WKATOWICACH.eu Paweł Świerczek z kolektywu Śląsk Przegięty
Czym jest drag show? To występ, w którym artyści przedstawiają postacie (często kobiece) przy użyciu widowiskowych ubrań i mocnego makijażu, i któremu najczęściej towarzyszy śpiew na żywo, lip-sync, taniec czy nawet elementy stand-upu. Chodzi o performowanie płci na scenie. W ostatnich latach na świecie, w tym w Polsce, zyskał na popularności m.in. dzięki programowi RuPaul's Drag Race.
Zainteresowane osoby, które chcą wystąpić na scenie w dragu, mogą zgłaszać się w specjalnej ankiecie, dostępnej np. tutaj lub na Facebooku Akademii Piosenki Przegiętej, a czas na zgłoszenia mija 10 lipca. Do uczestnictwa w programie mogą zgłaszać się Ci, którzy nie debiutowali w dragu albo mają za sobą maksymalnie dwa występy sceniczne. Płeć nie gra tutaj roli. Trzeba być tylko pełnoletnim.
Zajęcia prowadzone będą w weekendy od 20 sierpnia do 4 grudnia w Katowicach. Niektóre odbywać się będą w Mieście Ogrodów.
Podchodzimy do tego bardzo kompleksowo. Traktujemy draq bardzo szeroko. Na uczestników czekać będą zajęcia np. z ruchu scenicznego, świadomości ciała, makijażu, kostiumu, ze śpiewu czy wykorzystywania głosu. Prowadzone będą też zajęcia z dramaturgii numeru dragowego czy obecności w sieci.dodaje Paweł Świerczek
Z uczestnikami ćwiczyć będą:
- Cosmia Absurd — wizualna strona dragu,
- Gąsiu — ruch sceniczny,
- Max Reagan-Thatcher — lip sync,
- Princ Wonglo — praca z głosem,
- Twoja Stara — kreowanie persony dragowej, drag jako aktywizm
oraz osoby członkowskie kolektywu Śląsk Przegięty:
- Natalia Kaniak — promocja i obecność w sieci,
- Paweł Świerczek — dramaturgia numeru dragowego,
- Paweł Ziegler — oswojenie ze sceną.
Finał zajęć to prezentacja na żywo podczas show. To odbędzie się 3 grudnia 2022 roku w Drzwi Zwane Koniem w Katowicach. Udział w projekcie jest bezpłatny. Każda osoba otrzyma także budżet produkcyjny na stworzenie swojego numeru. Organizatorzy ze zgłoszeń wybiorą ośmiu uczestników.