W Katowicach podpisano "Plan Działań dla Miast". Co oznacza dla mieszkańców?
Jego ideą jest pomoc miastom w odpowiedzialnym i zrównoważonym rozwoju. We wtorek, 28 czerwca, w Katowicach podpisano "Plan Działań dla Miast". Jest on polską odpowiedzią na wyzwania związane z realizacją celów zrównoważonego rozwoju stawianych przez Agendę 2030.
"Plan Działań dla Miast" ma stanowić wsparcie i wymianę doświadczeń samorządowców, którzy chcą realizować projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju. Wypracowane zostaną też ogólne wskazówki dla mieszkańców dotyczące sposobów aktywnego udziału w rozwoju miasta, na przykład współzarządzania nim czy wpływania na jego przestrzeń.
To przepis na to, w jakich sferach naszego funkcjonowania powinniśmy działać i w jaki sposób. Mobilność, ochrona środowiska, klimatu, sprawy finansów i te związane z planowaniem przestrzennym. To wszystkie najważniejsze elementy funkcjonowania samorządu, gdzie chcemy te sprawy rozłożyć na czynniki pierwsze, znaleźć złote środki i realizować je dla naszych mieszkańców.
mówi nam prezydent Katowic, Marcin Krupa
Dzisiaj jesteśmy w Katowicach i jesteśmy dumni z tego, jak to miasto wygląda. Trudno sobie wyobrazić, że kiedyś był to teren zniszczony, a dziś wygląda zupełnie inaczej. Chociaż trzeba pamiętać, że są tereny, które nadal trzeba zmieniać. Centrum Katowic jest fascynujące i jeśli dalej wszystko będzie się tak rozwijać, to za 20-30 lat będzie to ogromna przestrzeń cybernetyczna. Jestem zafascynowany wielkim znakiem zapytania, który stoi przed polityką miejską. Czy ta polityka miejska będzie bardziej fizyczna, a miejskość będzie się objawiała naszą obecnością i spotkaniami z ludźmi, czy też będziemy głównie siedzieć w Internecie. Jeśli zamienimy się w cyberdyskutantów, to możemy powstrzymać miejski rozwój, ale jeśli zrobimy to mądrze - razem z fizycznym spotkaniem - to o rozwój jestem spokojny.
przekonuje w rozmowie z portalem WKATOWICACH.eu europoseł i były premier Jerzy Buzek
Czym jest Plan Działań dla Miast
Program „Plan Działań dla Miast” to inicjatywa towarzysząca 11. sesji Światowego Forum Miejskiego (WUF11) - największego i najważniejszego wydarzenia związanego z miastami. To także instrument wdrożeniowy przewidziany w powstającej obecnie nowej Krajowej Polityce Miejskiej 2030.
Ideą Programu jest pomoc miastom w odpowiedzialnym i zrównoważonym rozwoju. Przewiduje on indywidualne wsparcie doradcze dla aglomeracji, które chcą realizować projekty dotyczące zrównoważonego rozwoju. Wypracowane zostaną też ogólne wskazówki dla mieszkańców dotyczące sposobów aktywnego udziału w rozwoju miasta, na przykład współzarządzania nim czy wpływania na jego przestrzeń.