W Mysłowicach powstaje największa w Polsce farma fotowoltaiczna. Montują panele
Trwa montaż paneli w nowej farmie fotowoltaicznej w Mysłowicach. Będzie największa w Polsce: pojawi się tu ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych, a ich łączna powierzchnia wyniesie 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom do piłki nożnej.
Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach
W Mysłowicach powstaje największa w Polsce farma fotowoltaiczna. Tworzy ją Tauron. Rozpoczął się tam montaż paneli. Moc elektrowni docelowo sięgnie 100 MW, pierwszą energię elektryczną wyprodukuje już w przyszłym roku.
Jednym z warunków realizacji celów Zielonego Zwrotu Taurona jest rozbudowa mocy farm fotowoltaicznych. Do 2025 roku planujemy zwiększyć moce w fotowoltaice do 700 MW, a w 2030 roku chcemy dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW. wyjaśnia prezes zarządu TAURON Polska Energia, Paweł Szczeszek
Wykorzystujemy posiadane przez Grupę tereny poprzemysłowe, by przywrócić im znaczenie gospodarcze. Pierwszą taką farmę uruchomiliśmy w Jaworznie na terenie byłej elektrowni węglowej. przypomina prezes Szczeszek
Farma Mysłowice mieści się na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Inwestycja realizowana jest dwuetapowo:
- w pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW,
- drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.
Trwa etap faktycznej realizacji budowy. Montowane są konstrukcje stalowe - stoły fotowoltaiczne, których docelowo będzie 4266. Rozpoczęliśmy już także montaż paneli, każdy o mocy 450 Wp. Zakontraktowano większość dostaw i usług. Jeszcze w tym roku ruszy bodowa głównego punktu odbioru wraz z przyłączem do sieci dystrybucyjnej. mówi prezes zarządu Tauron Inwestycje, Andrzej Kaczmarek
Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary, przez lata niezagospodarowane, zyskują nowe życie. W tym przypadku dodatkowym atutem jest wykorzystanie terenu na potrzeby proekologicznego projektu. dodaje prezes Kaczmarek
Budowa pierwszego etapu rozpoczęła się w lipcu 2022 r. Prace budowlane zakładają zainstalowanie ponad 82,5 tys. paneli fotowoltaicznych. Ich łączna powierzchnia wyniesie 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom do piłki nożnej.
Farma w ciągu roku wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, co odpowiada rocznym potrzebom 16 tys. gospodarstw domowych. Taki wolumen energii elektrycznej to roczne zapotrzebowanie na energię 50-tysięcznego miasta. Ważny jest tu efekt ekologiczny, produkcja energii ze słońca to w tym przypadku ograniczenie emisji CO2 aż o 30 tys. ton.
Na realizację pierwszego etapu Tauron otrzymał 82,5 mln złotych nieoprocentowanej pożyczki z możliwością umorzenia do 24 mln kosztów kwalifikowanych. Umowa o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 została zawarta z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zrównoważona działalność stanowi priorytet Strategii Grupy Tauron na lata 2022-2030. Budowa kolejnej farmy to rozwój odnawialnych źródeł energii przy równoczesnym ograniczeniu emisji CO2. Planowane sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. będzie możliwe właśnie dzięki takim inwestycjom.
Słoneczne megawaty Taurona
Z końcem grudnia 2020 r. Tauron oddał do eksploatacji w Jaworznie swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy. W ciągu 20 miesięcy pracy farma wyprodukowała prawie 10 tys. MWh energii elektrycznej.
W połowie stycznia tego roku Tauron oddał też do użytku elektrownię fotowoltaiczną Choszczno II, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim. Instalacja o mocy 8 MW zasili w energię ok. 3,5 tys. gospodarstw domowych.
Tauron dysponuje dziś trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW. Instalacje fotowoltaiczne będą odgrywać coraz istotniejszą rolę w miksie energetycznym Taurona.