Warsztaty filmowe w Katowicach. Uczestniczą w nich polscy i ukraińscy aktorzy i amatorzy sztuki filmowej
Polsko-ukraińskie warsztaty filmowe dla aktorów i amatorów organizuje katowicka fundacja Film Inkubator. Po wielu tygodniach przygotowań, obecnie trwa etap produkcji warsztatów, który zostanie zwieńczony realizacją dwóch filmów krótkometrażowych.
Warsztaty filmowe katowickiej Fundacji Film Inkubator
"Tylko Popiół" to polsko-ukraińskie warsztaty filmowe produkowane przez katowicką Fundację Film Inkubator oraz sfinansowane ze środków Fundacji PZU, które pozwalają uczestnikom z Polski i Ukrainy na teoretyczne i praktyczne pozyskanie wiedzy z zakresu działań kreatywnych tj. warsztatu aktorskiego, pracy z reżyserem, profesjonalnym aktorem przy udziale operatora kamery i pracy z kamerą w otoczeniu doświadczonych organizatorów i współtwórców.
Po wielu tygodniach przygotowań obecnie trwa etap produkcji warsztatów, który zostanie zwieńczony realizacją dwóch filmów krótkometrażowych, w których biorą udział aktorzy z Polski i Ukrainy - profesjonaliści oraz naturszczycy wybrani w drodze castingu.
Reżyserem i scenarzystą projektu jest Przemysław Kopacz student reżyserii w Szkole Filmowej w Katowicach oraz Absolwent AMA Film Academy w Krakowie na kierunku montaż filmowy. Związany z Teatrem Odwróconym w Krakowie i Fundacją Sztuka Teatru. Zrealizował kilka własnych filmów oraz wyreżyserował filmową ekranizację "Nienasycenia" Witkacego.
Dla mnie jako twórcy warsztatów i tego filmowego eksperymentu bardzo ważna jest pogłębiona refleksja nad aktorstwem. Nad różnicami pomiędzy prawdą naturszczyka a prawdą aktora. Zadaję sobie pytania czym są te różnice, jak wpływają na odbiór filmu? Co ze sobą niesie wykorzystanie jednych, a co niesie wykorzystanie drugich? Dlaczego kino artystycznie tak usilnie sięga dzisiaj po naturszczyków? Czy prawda istnienia aktora jest słabsza? Równie ważne dla mnie jest badanie formy filmowej w kontekście powtórzenia. Co można powtórzyć? Jak różnią się od siebie dwa pozornie te same wykonania? Jak ta różnica rezonuje na znaczenia? Czym w ogóle jest powtórzenie w kontekście filmu? mówi o projekcie Przemysław Kopacz
Autorką zdjęć do powstałych z warsztatów filmów jest niezwykle uzdolniona Lena Jabłońska - operatorka kamery, studentka Szkoły Filmowej w Katowicach na kierunku Realizacji Obrazu Filmowego i Fotografii. Pracowała przy takich filmach jak "Chleb i Sól" Damiana Kocura czy "Sala Samobójców. Hejter" Jana Komasy oraz przy wielu filmach krótkometrażowych.
Fundacja Film Inkubator wspiera wartościowe działania kreatywne, szczególnie mocno oparte o założenia związane z aktywizacją społeczności lokalnej, zarówno polskojęzycznej jak i ukraińskojęzycznej. Chcemy wspierać twórców oraz eliminować bariery, którymi niewątpliwie są nieznajomość języka, kultury. Uczestnicy warsztatów mają możliwość integracji, wspólnych działań kreatywnych, które zostaną zwieńczone realnym efektem w postaci filmów w dwóch wersjach językowych. Uważamy, że twórcom z Ukrainy należy pomóc zaaklimatyzować się w nowym miejscu, do którego zostali zmuszeni wyjechać, ale również umożliwić im pokazanie samych siebie mieszkańcom. Połączenie dwóch grup we wspólnym działaniu artystycznym pokaże, co łączy, a co dzieli ludzi z tych grup oraz jakie różnice są w patrzeniu na ludzkie historie. Nasz projekt został sfinansowany ze środków Fundacji PZU, dla której nasze działań kreatywne na rzecz społeczności lokalnych nie pozostały obojętne. mówi Justyna Koziarz, producentka z Fundacji Film Inkubator
Filmy powstałe z warsztatów premierowo będą dostępne w 2024 r. Projekt ma na celu integrację oraz aktywizację Polaków i Ukraińców. Projekt sfinansowano ze środków Fundacji PZU.