Wrześniowe spotkania w Bibliotece Śląskiej. Wstęp jest darmowy
Biblioteka Śląska zaprasza na spotkania autorskie i promocję książek. We wrześniu czeka nas spotkanie z Beatą Dżon-Ozimek i Michałem Olszewskim oraz z Aleksandrem Kwaśniewskim, bohaterem wywiadu-rzeki i Aleksandrem Kaczorowskim, autorem publikacji, które poprowadzi Zbigniew Rokita. Wstęp na spotkania jest darmowy.
Spotkania autorskie w Bibliotece Śląskiej w Katowicach
Biblioteka Śląska już 19 września (wtorek) zaprasza na spotkanie autorskie i promocję książki - reportażu historycznego „Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz" (Wydawnictwo Czarne 2023), którego gośćmi będą współautorzy - Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski.
Rozmowę poprowadzą Aleksandra Klich i Mariusz Jochemczyk.
Wrażliwy, wykształcony, uważny - Günther Niethammer od dziecka interesuje się ptakami. Żyje w dostatku, kocha przyrodę i polowania. Skoncentrowany na swojej karierze szybko awansuje do elity niemieckich naukowców. Po dojściu nazistów do władzy nie protestuje, dołączając do długiego szeregu naukowców, którzy świetnie układają się z hitlerowcami. Zgłasza się do NSDAP, po wybuchu wojny chce służyć w armii. Trafia jednak jako wartownik do KL Auschwitz. Mimo że mógłby być bezcennym świadkiem, po wojnie milczy jak grób.
Jak to możliwe, że wrażliwy intelektualista nie dostrzega tragedii dziejącej się za drutami obozu? Co sprawia, że można prowadzić obserwacje ptaków z masową zagładą za plecami? Dlaczego po wojnie nie powie na ten temat ani słowa?
Beata Dżon-Ozimek i Michał Olszewski badają biografię Günthera Niethammera, a wraz nim - polskich więźniów i niemieckich naukowców, ukazując losy bohaterów, konformistów i zbrodniarzy. Ptaki krzyczą nieustannie to również historyczne śledztwo w sprawie nauki, która idzie na służbę morderców. czytamy w opisie książki ze strony wydawcy
- Gdzie?: Biblioteka Śląska, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice.
- Kiedy?: 19 września 2023 r., godz. 17:00.
Aleksander Kwaśniewski w Bibliotece Śląskiej
Z kolei, 20 września (środa) rozmowę z Aleksandrem Kwaśniewskim, bohaterem wywiadu-rzeki i Aleksandrem Kaczorowskim, autorem publikacji, poprowadzi Zbigniew Rokita.
To „Pierwszy wywiad rzeka z Aleksandrem Kwaśniewskim - prezydentem, który przeprowadził Polskę przez największe przełomy ostatnich 40 lat. Gdy wybrano go w 1995 roku, Polska przecierała oczy ze zdumienia. Drugą kadencję kończył jako jeden z najbardziej cenionych i lubianych polityków w kraju. W międzyczasie współtworzył Konstytucję oraz wprowadził Polskę do NATO i Unii Europejskiej. Dziś jest bardziej dyplomatą niż politykiem, co pozwala mu spojrzeć z dystansem i głębią nie tylko na własną drogę, ale też na zmiany, przez które przeszły zarówno Polska, jak i cały świat.
Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z biografem Aleksandrem Kaczorowskim po raz pierwszy tak otwarcie mówi o prezydenturze, rodzinie i samym sobie. czytamy w opisie książki ze strony wydawcy
- Gdzie?: Biblioteka Śląska, sala Parnassos, plac Rady Europy 1, Katowice.
- Kiedy?: 20 września 2023 r., godz. 18:00.