Wybory do Sejmu i Senatu RP. Lokale wyborcze i obwodowe komisje wyborcze w Katowicach
Do najbliższych wyborów parlamentarnych pozostało już jedynie kilkanaście dni. 15 października wybierzemy polskich parlamentarzystów. Odbędą się wybory posłów, senatorów, a także zostanie przeprowadzone referendum. W Katowicach do przeprowadzenia wyborów przygotowuje się blisko 170 Obwodowych Komisji Wyborczych. Informujemy, gdzie w Katowicach są lokale wyborcze.
Gdzie głosować w wyborach w Katowicach?
Do wyborów pozostało kilkanaście dni, warto więc zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi głosowania. W Katowicach swoje głosy będzie można oddać w kilkudziesięciu lokalach wyborczych, w których pracować będzie aż 168 Obwodowych Komisji Wyborczych.
Masz czynne prawo wyborcze (możliwość głosowania w wyborach), jeśli:
- masz ukończone 18 lat,
- sąd ani Trybunał Stanu nie orzekły, że pozbawiają cię praw wyborczych,
- nie ubezwłasnowolniono cię.
Głosowanie odbędzie się 15 października 2023 r. między godziną 7:00 a 21:00.
Granice Obwodowych Komisji Wyborczych są wyznaczane według miejsca zameldowania wyborcy. Każda OKW obejmuje inną grupę mieszkańców miasta.
Swoją Komisję Wyborczą oraz adres lokalu wyborczego w Katowicach można znaleźć w wykazach zamieszczonych poniżej (w tych samych lokalach będzie także można zagłosować w referendum).
Jaki jest okręg wyborczy w Katowicach?
Wybory do Sejmu w Katowicach
Katowice należą do okręgu wyborczego nr 31 w wyborach do Sejmu.
Zasięg okręgu nr 31 to część województwa śląskiego obejmująca obszar powiatu: bieruńsko-lędzińskiego oraz miast na prawach powiatu:
- Chorzów,
- Katowice,
- Mysłowice,
- Piekary Śląskie,
- Ruda Śląska,
- Siemianowice Śląskie,
- Świętochłowice,
Listy kandydatów do Sejmu z okręgu wyborczego nr 31 można znaleźć, klikając TUTAJ.
W okręgu wyborczym nr 31 komitety wyborcze mają do uzyskania 12 mandatów.
Wybory do Senatu w Katowicach
Katowice należą do okręgu wyborczego nr 80 w wyborach do Senatu.
Okręg wyborczy nr 80 obejmuje miasto na prawach powiatu Katowice. W wyborach do Senatu obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze.
Listę kandydatów do Senatu z okręgu wyborczego nr 80 można znaleźć, klikając TUTAJ.
Referendum 15 października 2023
W ramach referendum obywatele, którzy wezmą w nim udział, będą mogli odpowiedzieć na 4 pytania referendalne:
- Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?
- Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?
- Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?
- Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
Udział w referendum (podobnie jak w wyborach) nie jest obowiązkowy - można zagłosować w wyborach i równocześnie nie wziąć udziału w referendum (i odwrotnie).
Głosowanie odbędzie się 15 października 2023 r. między godziną 7:00 a 21:00.
Aby oddać ważny głos w referendum, przy każdym z pytań należy zaznaczyć jedną z dwóch odpowiedzi: TAK albo NIE. Należy to zrobić tak jak w przypadku wyborów do Sejmu RP i Senatu RP, czyli poprzez zaznaczenie w wybranej ramce znaku „x”. Jak mówi ustawa o referendum ogólnokrajowym, jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „x” w obu kratkach obok odpowiedzi na postawione pytanie lub nie postawiono znaku „x” w żadnej z kratek obok odpowiedzi na pytanie, głos uważa się za nieważny. Należy też pamiętać, że nie trzeba odpowiedzieć na wszystkie pytania referendalne. Można odpowiedzieć na część z nich, a brak odpowiedzi na pozostałe pytania nie wpłynie na ważność zaznaczonych odpowiedzi. Można więc odpowiedzieć na jedno, dwa, trzy lub cztery pytania referendalne. Odpowiedzi, których się udzieliło, będą ważne.
Zmiana miejsca głosowania w wyborach
Na wybory parlamentarne można zmienić domyślne miejsce głosowania. Wyborca zamierzający głosować w obwodzie głosowania właściwym dla adresu, pod którym przebywa (a nie jest zameldowany) powinien złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Można to zrobić online lub w urzędzie gminy, w której zamierza się głosować.
Jeśli więc w dniu wyborów wyborca zameldowany w Katowicach będzie przebywać poza miastem, może złożyć wniosek o głosowanie w miejscu, gdzie będzie przebywał. Osoby przebywające w Katowicach w dniu wyborów, a nie zameldowane w mieście, mogą złożyć wniosek o możliwość głosowania w naszym mieście. Wniosku nie trzeba uzasadniać, a jego złożenie online zajmuje kilka minut.
Informacje o tym, jak złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w wyborach można znaleźć, klikając TUTAJ.
Taki wniosek trzeba złożyć do 12 października.
Jak głosować w wyborach 2023?
Wyborcy otrzymają w lokalu wyborczym trzy karty do głosowania:
- kartę wyborczą do Sejmu,
- kartę wyborczą do Senatu,
- kartę referendalną.
Karty wyborcze odbiera się łącznie (do Sejmu i do Senatu). Kartę referendalną odbiera się oddzielnie.
Karta wyborcza - wybory do Sejmu 2023
Na pierwszej z nich znajdzie się lista kandydatów na posłów do Sejmu RP. We wszystkich okręgach na kartach do głosowania znajdziemy kandydatów sześciu ogólnopolskich komitetów wyborczych wymienionych w poniższej kolejności, ustalonej w drodze losowania, które odbyło się w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej:
- Komitet Wyborczy Bezpartyjni Samorządowcy,
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe,
- Komitet Wyborczy Nowa Lewica,
- Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość,
- Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość,
- Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni.
- (W okręgu wyborczym nr 31 dodatkowo także Komitet Wyborczy Polska Jest Jedna)
Imiona i nazwiska wszystkich kandydatów do Sejmu RP startujących z danego okręgu będą wypisane na jednostronicowej karcie wyborczej. Ważny głos oddaje się poprzez postawienie na karcie do głosowania znaku „x” w kratce obok nazwiska jednego z kandydatów. W myśl art. 5 pkt 12 Kodeksu wyborczego znak „x” to „co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki”.
Uwaga: jeżeli na karcie do głosowania postawiono znak „x” w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z różnych list kandydatów, głos uznaje się za nieważny.
Karta wyborcza - wybory do Senatu 2023
Aby zagłosować w wyborach do Senatu RP, wyborca musi postawić znak „x” przy nazwisku tylko jednego kandydata z listy. W tym przypadku również zaznaczenie więcej niż jednego kandydata oznacza nieważność głosu.
W wyborach do Senatu obowiązują jednomandatowe okręgi wyborcze, co oznacza, że głosujemy na osobę, która powinna zostać senatorem (a nie na cały komitet wyborczy jak w przypadku wyborów do Sejmu).