Wyjątkowa wystawa "Geneza gestów" w Galerii Wspólnej w Katowicach [Galeria zdjęć]
Do 17 listopada 2024 w Katowice Miasto Ogrodów dostępna jest dla zwiedzających wystawa Kingi Hołdy-Justyckiej i Michała Justyckiego "Geneza gestów". Kuratkorką wystawy jest Grażyna Tereszkiewicz. Wstęp jest darmowy.
Wystawa "Geneza gestów" w Katowicach
Wystawę znajdziemy w Galerii Wspólnej, która mieści się w budynku Katowice Miasto Ogrodów na Placu Sejmu Śląskiego 2. Galeria jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00.
Opis wystawy
Używamy na co dzień mnóstwo gestów, którym na przestrzeni wieków nadawaliśmy różne znaczenia, wzmacniając nasz przekaz lub zastępując mowę. Warto jednak zagłębić się w pochodzenie i historyczne znaczenie niektórych z nich – bywały naprawdę ciekawie.
Polski alfabet palcowy Mowa Palcowa - zwana potocznie „palcówką” - została wprowadzona do nauczania osób głuchych przez mnicha hiszpańskiego Pedra Ponce de Leon w XIV wieku. Znaki migowe, w tym głównie alfabet palcowy, służą przede wszystkim do celów specjalnych, takich jak przekazywanie nazw własnych, imion, synonimów i wyrazów, dla których brakuje znaków ideograficznych.
Znaki liter alfabetu palcowego, pokazanego na wystawie, zostały wpisane w formę ramki-ornamentu. Formy ornamentu są swoiste dla każdej epoki oraz kręgu kulturowego i stanowią jedno z kryteriów określania stylu i datowania dzieła.
Ornament stosowano w celu podniesienia walorów estetycznych przedmiotu, podkreślenia jego struktury, niekiedy też dla przekazania znaczeń symbolicznych. Podstawową cechą ornamentu jest dekoracyjny (nieprzedstawieniowy) charakter, mimo że liczne jego rodzaje posługują się motywami czerpanymi z rzeczywistości. Ze względu na pochodzenie motywów rozróżnia się ornamenty geometryczne, roślinne, zoomorficzne i antropomorficzne. Motywami mogą być też elementy architektoniczne, znaki symboliczne czy magiczne oraz pismo.
Kinga Hołda-Justycka - artystka, graficzka, fotograficzka, specjalistka ds. wystawienniczo-edukacyjnych. Pochodzi z Katowic, gdzie ukończyła Wydział Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych. Absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Fotografii Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej. Uczestniczka wielu plenerów artystycznych dla osób niesłyszących w Polsce i za granicą. Członkini zarządu Fundacji Ingraft. Zajmuje się również komunikacją w polskim języku migowym oraz International Sign.
Michał Justycki - kustosz w Muzeum Śląskim na wydziale edukacji. Wiceprezes Fundacji Ingraft, koordynator międzynarodowej współpracy ze społecznością Głuchych, historyk sztuki, artysta- malarz i grafik, edukator. Zajmuje się badaniem sztuki i historii Głuchych, kontaktami z osobami głuchymi w językach migowych. Doktor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i studiów podyplomowych z historii sztuki na Uniwersytecie Śląskim, współtwórca Grupy Artystów Głuchych, autor pierwszego słownika sztuki w językach migowych
Galeria Wspólna w Katowicach
Galeria wspólna stanowi kontynuację działalności galerii pojedynczej, w zmienionej odsłonie. Kuratorki projektu, czyli Kinga Hołda-Justycka i Grażyna Tereszkiewicz, połączyły dwie przestrzenie wystawiennicze (Galerii Pojedynczej / parter i „tylnej ściany” Galerii Pustej / 2 piętro), a także powiązały dwa środowiska artystyczne - artystów Słyszących oraz Głuchych.
Program autorski zakłada z jednej strony prezentację dorobku artystycznego młodego pokolenia twórców, z drugiej zaś – jest płaszczyzną interdyscyplinarnej wymiany doświadczeń i poglądów na świat i kulturę ponowoczesności.
W jej ramach odbywają się wernisaże (również w języku migowym) indywidualnych pokazów prac artystów, projekcje filmów oraz wykłady prowadzone przez specjalistów związanych z literaturą, teatrem, filozofią, antropologią kultury, naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Przedsięwzięcia mają charakter kameralny, stając się przyczynkiem do spotkania i dyskusji nad związkami sztuki z innymi dziedzinami nauki oraz z otaczającą rzeczywistością społeczną.