X edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Trwa głosowanie!

Kacper Jurkiewicz
12.09.2023w Katowicach

Mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje, a teraz pora, by wybrać te, które zostaną zrealizowane. Trwa głosowanie w ramach X edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Na głosy czeka w sumie 236 pomysłów.

mieszkańcy katowic w parku z rowerami

Trwa głosowanie w Budżecie Obywatelskim Katowic

Najbliższe dwa tygodnie - od 11 do 24 września - to czas głosowania na projekty zgłoszone w X edycji Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. Osoby, które podczas głosowania chcą skorzystać z pomocy urzędnika, mogą udać się na dyżur w Stacjonarnym Punkcie Głosowania. Na głosy czeka w sumie 236 pomysłów.

W dotychczasowych dziewięciu edycjach budżetu obywatelskiego mieszkańcy wybrali w głosowaniu 1140 zadań o łącznej wartości 145 mln zł. W ten sposób mieli realny wpływ na inwestycje, które pojawiły się w ich najbliższym otoczeniu. W tym roku weryfikację pozytywnie przeszło 236 projektów - 25 ogólnomiejskich i 211 lokalnych o łącznej wartości blisko 40 mln zł. Zadania, które uzyskają największą liczbę głosów będą realizowane w przyszłym roku. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa

W X edycji Budżetu Obywatelskiego wśród projektów ogólnomiejskich pojawiły się m.in. zadania o charakterze kulturalnym jak np. koncerty, montaż biblioteczek plenerowych, projekty związane z bezpieczeństwem mieszkańców - rozbudowa monitoringu miejskiego i doświetlenia przejść dla pieszych czy zakup dla szkół wysokiej klasy fantomów, służących nauce udzielania pierwszej pomocy. Jak co roku mieszkańcy zgłaszają projekty związane z rekreacją i wypoczynkiem - oprócz modernizacji istniejących boisk, zagłosować można na budowę lekkoatletycznego obiektu sportowego czy stworzenie parku wypoczynku lub instalację bezobsługowej toalety publicznej na terenie jednego z katowickich parków.

W grupie projektów lokalnych znaczącą część stanowią zadania tzw. miękkie, zakładające realizację warsztatów kreatywnych, plastycznych, festiwali, jarmarków, festynów rodzinnych czy zakupu książek, audiobooków i gier planszowych. Ciekawym pomysłem jest bez wątpienia wymiana garażowa, która może nadać nowe życie nieużywanym rzeczom, a równocześnie zintegrować społeczność lokalną.

Pojawiło się także wiele zadań o charakterze edukacyjnym, wśród których są m.in.: ogrody sensoryczne, cykl zajęć naukowo-badawczych, mających na celu przybliżenie dzieciom przedszkolnym tego, w jaki sposób działa otaczający nas świat poprzez eksperymenty oraz interakcyjna gra plenerowa. Podobnie jak w poprzednich edycjach katowickiego Budżetu Obywatelskiego, pojawiło się wiele projektów zakładających budowę nowych chodników czy parkingów. Niektóre z projektów mają także na celu zwiększenie bezpieczeństwa w dzielnicach poprzez instalację kamer monitoringu miejskiego czy zamontowanie dodatkowego oświetlenia przy przejściach dla pieszych.

Największy wybór mają mieszkańcy dzielnicy Ligota-Panewniki. W sumie 21 projektów przeszło pozytywną weryfikację. W czterech dzielnicach wszystkie zgłoszone wnioski uzyskały pozytywny wynik weryfikacji, to Śródmieście, Bogucice, Dąbrówka Mała i Podlesie.

Jak zagłosować w Budżecie Obywatelskim Katowic?

Projekty, na które można zagłosować, są opublikowane na stronie bo.katowice.eu. Warto pamiętać, że w przypadku projektów lokalnych można oddać głosy na zadania z jednej, wybranej przez siebie dzielnicy (nie musi to być dzielnica zamieszkania).

Od 11 do 24 września każdy mieszkaniec Katowic, bez względu na wiek, może oddać swój głos na bo.katowice.eu. W systemie głosowania automatycznie znajdują się wszyscy mieszkańcy zameldowani w Katowicach na pobyt stały lub czasowy w dniu 24 sierpnia 2023 roku.

Pozostali mieszkańcy, którzy nie mają numeru PESEL bądź nie są zameldowani, mogą dopisać się do systemu głosowania, pisząc pod adres: budzetobywatelski@katowice.eu lub dzwoniąc pod nr tel. 32 259 33 05 | 32 259 38 51 | 32 259 31 42.

  1. Wpisz dane osoby głosującej: numer PESEL oraz nazwisko panieńskie matki (jeśli jest to konieczne zaznacz zgodę opiekuna prawnego) przeczytaj zapisy RODO, zatwierdź wymagane zgody, naciśnij przycisk: „Przejdź do głosowania”.
  2. Jeśli jesteś zameldowany w dwóch różnych dzielnicach dokonaj wyboru na projekty, której z nich będziesz chciał oddać głos. Możesz jednak oddać swoje głosy na projekty lokalne w innej dzielnicy. W takim przypadku wybierz interesującą cię dzielnicę i potwierdź swój wybór naciskając "nazwę dzielnicy".

  3. Pamiętaj, że dysponujesz trzema głosami na projekty ogólnomiejskie i trzema głosami na projekty lokalne, którymi możesz swobodnie dysponować, ale tylko w ramach danej kategorii. To znaczy, że w przypadku projektów ogólnomiejskich możesz 3 głosy oddać np. na jedno zadanie albo rozdzielić swoje głosy na dwa lub trzy zadania (odpowiednio: 1 i 2 głosy, po 1 głosie). Analogicznego wyboru możesz dokonać w przypadku zadań lokalnych z dzielnicy właściwej dla Twojego zameldowania.

  4.  Poniżej znajduje się podsumowanie głosowania. Sprawdź, popraw jeśli konieczne, zaakceptuj swój wybór przyciskając przycisk: „POTWIERDŹ WYBÓR”.

  5. Wpisz nr telefonu komórkowego, bez prefiksów i odstępów między cyframi, na który zostanie wysłany SMS z kodem potwierdzającym oddanie Twoich głosów. Na jeden numer telefonu można otrzymać maksymalnie 5 SMSów z kodami. Przesłanie kolejnego kodu dezaktywuje poprzedni otrzymany kod.
  6. Sprawdź podsumowanie głosowania - czy wybrano właściwe projekty.
  7. Wpisz otrzymany SMSem kod, Jeżeli nie otrzymałeś kodu SMS po maksymalnie 20 sekundach możesz ponowić żądanie o kod SMS. Jeśli mimo kolejnych prób nie otrzymasz kodu SMS prosimy o zamknięcie / wyjście z aplikacji, jej ponowne uruchomienie i zagłosowanie na wybrane zadania z podaniem INNEGO NUMERU TELEFONU.
  8. Jeśli zagłosowałeś poprawnie i kod z SMSa się zgadza - pojawi ci się odpowiedni komunikat.

Dokładna instrukcja do głosowania znajduje się TUTAJ.

W dzielnicowych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej można skorzystać z komputera i samodzielnie oddać głos w dniach i godzinach pracy ich funkcjonowania. Natomiast w wyznaczone dni, między 11 a 24 września, osobom potrzebującym wsparcia będą pomagać urzędnicy, którzy pojawią się w każdej z dzielnic. mówi naczelnik wydziału komunikacji społecznej UM Katowice, Justyna Buchalik

Dokładne lokalizacje i godziny pracy Stacjonarnych Punktów Głosowania znajdują się w pliku na dole artykułu.

Decyzją prezydenta Katowic trzy dzielnice, w których zostanie odnotowana największa frekwencja w ujęciu procentowym, otrzymają bonusy finansowe do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego. W ubiegłym roku najwyższą aktywnością wykazali się mieszkańcy Dąbrówki Małej (frekwencja ponad 23%), dzięki czemu zyskali dodatkowe 22 tysiące złotych w tegorocznej edycji.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Format Pobierz
Kategoria: Pliki
X Budżet Obywatelski Katowice - Stacjonarne Punkty Głosowania.pdf
pdf 440.96KB

Zobacz także

Budowa tężni na Tysiącleciu zakończona! Inwestycja czeka na odbiory
Budowa tężni na Tysiącleciu zakończona! Inwestycja czeka na odbiory
w Katowicach

Budowa tężni na Tysiącleciu zakończona! Inwestycja czeka na odbiory

Staw Kozubek już po rewitalizacji! Można miło spędzić tutaj czas [Galeria zdjęć]
Staw Kozubek już po rewitalizacji! Można miło spędzić tutaj czas [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Staw Kozubek już po rewitalizacji! Można miło spędzić tutaj czas [Galeria zdjęć]

Zielony budżet Katowic. Wnioski są już po weryfikacji merytorycznej
Zielony budżet Katowic. Wnioski są już po weryfikacji merytorycznej
w Katowicach

Zielony budżet Katowic. Wnioski są już po weryfikacji merytorycznej

Głosowanie w ramach V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego
Głosowanie w ramach V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego
w Katowicach

Głosowanie w ramach V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego

Znamy wyniki weryfikacji projektów X edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach
Znamy wyniki weryfikacji projektów X edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach
w Katowicach

Znamy wyniki weryfikacji projektów X edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach

do góry